Český Office 2010 v kostce: Co přináší nového?

Anglický Office 2010 se už nějaký čas prodává, pomalu se ale blíží i uvedení jeho české verze. Jak vypadá lokalizovaný Word 2010, Excel 2010 a jaké novinky přinese PowerPoint a Outlook?
Kapitoly článku

Český Office 2010 se na pulty obchodů dostane až na začátku školního roku, předplatitelé služeb MSDN a Technet jej ale mají po ruce už nyní. Tím tedy konečně vrcholí dvouletý vývoj nové generace Office. Psali jsme o ní na Živě.cz mnohokráte, dnes tedy vše shrneme na jednu hromadu a těšit se můžete i na hromadu obrázků, pochopitelně už z české verze.

Co nového přináší Word 2010

Pokud používáte Word 2007 s posledním servisním balíčkem, hned si několik novinek můžete odškrtnout – třeba vylepšený export do PDF včetně archivační a přísnější normy PDF/A, a pak samozřejmě dlouho očekávaný export/import do formátu ODF, respektive ODT. Open Document Format a jeho implementace ale jistě není tím pravým důvodem, proč sáhnout pro Office od Microsoftu. Pokud pracujete přednostně s tímto formátem, po ruce máte bezplatný OpenOffice.org 3.0, který si vždy poradí s jeho nejnovější verzí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní rozhraní českého Office Word 2010

Co je tedy skutečně nové? Všechny produkty nového balíku lze nainstalovat s rozšířenou 64bitovou podporou, což zrovna uživatele Wordu na zadek neposadí. Po pěkném animovaném startovacím dialogu se ale už otevře klasické okno oblíbeného editoru. Rozložení prvku je totožné jako ve Wordu 2007 a rozhodně nečekejte ani překrásné nové ikony. Změny se dočkal pouze „ribbon“, tedy kombinovaná hlavní lišta, která už nepůsobí tak agresivně a obézně. Je skutečně lehká, světlá a působí profesionálněji. Tuto zdánlivě zanedbatelnou změnu bych přirovnal k přechodu z designu Windows XP na Windows Vista.

Svěží ribbon

Vlevo nahoře si všimnete nového hlavního tlačítka Soubor. Už to není kolečko, ale modrý obdélník. Každý produkt z Office 2010 má vlastně svou barvu a modře inkoustová připadla logicky právě textovému procesoru. Pod tlačítkem nenajdete původní menu, ale takzvaný „Backstage view“ (česky prostě jen „Soubor“). Popisoval jsem ho už v květnu loňského roku, kdy na web uniklo jedno z tehdejších sestavení a od té doby se žádné výrazné změny nedočkal.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládací lišta ribbon ve Wordu 2007
 
Klepněte pro větší obrázek
Ovládací lišta ribbon ve Wordu 2010

Backstage view

Jedná se o nový „menu-dialog“ ve kterém spravujete kompletní cestu dokumentu od tvorby až po publikaci, tisk nebo sdílení. Oproti klasickým nabídkám v dialogu vidíte vše pohromadě a můžete nastavit spoustu parametrů. Dá se říci, že pokud Microsoft ribbonem změnil chápání klasické tlačítkové lišty, pak s backstagem nabídl zcela nový pohled na klasický dialog.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Backstage view dialogy

Snímkovač obrazovky

Hned na začátek se přiznám, že jsem nikdy neměl potřebu do Wordu vkládat snímek obrazovky, nový nástroj je ale natolik funkční, že leckomu pomůže. V záložce „Vložení“ stačí klepnout na „Snímek obrazovky“ a zobrazí se nabídka se snímky všech otevřených oken na ploše. Pokud chcete jiný výřez obrazovky, celý desktop zbledne a vy pomocí klasického ořezového nástroje vyberete oblast. Obrázek se okamžitě převede na rastr a vloží do dokumentu. Vše je natolik použitelné, že by si z Office 2010 mohl vzít příklad kdejaký prográmek, který je k této práci prvoplánově určen.

Klepněte pro větší obrázek  
Nový Office umí ukládat snímky obrazovky

Rastrový editor

Pokud už nějaký obrázek do dokumentu vložíte, je třeba ho náležitě upravit, vyzdobit a zarovnat. To vše umí na jedničku už předchozí Word 2007, 2010 ale přidává umělecké efekty, funkci, která výběrem klíčových barev odstraní pozadí (šedá na bílou aj.), umožní obrázek snadno vložit do struktury složitých diagramů a nabídne živé náhledy pro nejrůznější úpravy světelnosti aj., takže uvidíte výsledek ještě před tím, než cokoliv aplikujete. Ostatně podívejte se na obrázky níže.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jednoduché úpravy fotografií uměl Office už dříve, tentokrát ale nabízí vše s reálnými náhledy efektů
 

Obrázky stále nelze ukládat

Ani Word 2010 bohužel neumí uložit obrázek v dokumentu do běžného souboru. V tomto směru vám nepomůže ani schránka. Jediným schůdným řešením je vedle použití hrubé klávesy Printscreen export do HTML.

Vylepšený SmartArt

A ještě jedna změna související s grafikou, tentokráte tou vektorovou. Databáze SmartArt nyní obsahuje mnoho nových diagramů; nejrůznější hexagony, koláče a další kousky. Některé najdete opět níže na obrázku.

Klepněte pro větší obrázek
SmartArt nabízí mnoho nových tvarů a diagramů
Vystačíte si s ním na jednoduchá schémata

Vylepšená typografie

Office 2010, respektive nový Publisher, přináší nový font Gabriola. Ten i některé další OpenType fonty můžete upravovat v nové nabídce pro písmo „Funkce písem OpenType“. Můžete nastavit použití typografické ligatury, která propojí související písmenka stejně jako známý znak &, což je vlastně ligatura pro znaky et. Mnohem zajímavější je ale pro běžný život použití některého z předpřipravených typografických uměleckých stylů. Ten pak při zachování fontu zcela změní podání textu, různě prodlouží linky a případně je zatočí. Opět se podívejte na obrázky níže.

Klepněte pro větší obrázek    
U některých fontů můžete nastavit různé typografické
styly – vyzkoušejte třeba nové písmo Gabriola

Efekty písma

Text nově můžete vyzdobit přímo z hlavní lišty efekty. Mezi ty nové patří stín, záře a odlesk. Dále můžete použít některý z nabízených předdefinovaných stylů.

Klepněte pro větší obrázek
Efekty písma včetně nastavení odrazů, stínů a záře

Navigační panel

Office 2010 nabízí zcela nové hledání. Namísto původního dialogu se otevře postranní panel se třemi záložkami. V první najdete pěkně organizovaný přehled odstavců s nadpisy, v druhém najdete miniatury stránek a ve třetím výsledky hledání. A i to se proměnilo, hledat totiž můžete nejen text, ale i nejrůznější objekty počínaje obrázky, tabulkami a konče třeba vzorci. V dokumentu o dvou stranách toho samozřejmě asi moc nevyužijete, představte si ale, že budete chtít rychle najít všechny vzorečky v diplomové práci, nebo třeba i ten konkrétní na straně 125.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Orientace podle nadpisů, stránek a hledaných výrazů, tabulek, vzorců aj.

Náhled schránky

Už předchozí Office přišel s vylepšenou schránkou, kdy jste měli na výběr vložit do dokumentu text s původním formátováním, s vaším formátováním a s vložením pouze textu, pakliže jste zkopírovali i obrázky tabulky aj. Office 2010 vkládání obsahu ze schránky rozšiřuje o náhled. Ještě než do textu cokoliv skutečně vložíte, zobrazí se na stránce náhled a vy si přímo v kontextu budete moci prohlédnout, jak bude vypadat text třeba s původním formátováním.

Klepněte pro větší obrázek
Ještě než obsah schránky vložíte do textu, můžete se podívat, jak bude vypadat

Sdílení, spolupráce synchronizace a web

Jednou z těch nejviditelnějších změn nového Office je samozřejmě výrazně vylepšená spolupráce. Na dokumentu bude moci pracovat více autorů a vy vždy uvidíte, kdo z nich to je, budete svým spolupracovníkům přidávat nejrůznější role a dokonce si spolu i povídat i v integrovaném chatu. Firmy k tomu budou potřebovat nový SharePoint 2010, domácí uživatelé pak omezeně Office Web Apps, který je součástí balíku Windows Live a úložiště SkyDrive.

Klepněte pro větší obrázek 
Novinkou Office 2010 je možnost ukládat a otvírat dokumenty z webového úložiště SkyDrive
Komunikace je ale poměrně pomalá, na otevření dialogu si tady pár sekund počkáte

Nový Word nabízí pro běžného smrtelníka jen kosmetické změny. Hlavním lákadlem bude především jeho webová alternativa, pro firmy pak vylepšená práce v týmu a spolupráce se SharePointem, která z Wordu a Office dělá ekosystém, který svá data umí sdílet o řád lépe než plnohodnotné webové kanceláře, které právě na sdílení a dostupností staví svůj byznys.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Editace uloženého dokumentu na SkyDrive přímo z webového prolhížeče pomocí Office Web Apps

A právě SharePoint a další korporátní systémy pro Office budou pro leckoho omezující. S nimi získáte výborný systém, který nemá reálného protivníka, bez nich bude ale Word 2010 jen svěžím a lehčím nástupcem přelomového Word 2007, jehož zcela nové uživatelské rozhraní s ribbonem před pár lety rozdělilo obec elektronických pisálků na dva téměř nesmiřitelné tábory.

Nakonec se nabízí i otázka, co vlastně vylepšovat? Máte svůj tajný tip? Podělte se s ním s ostatními v diskuzi. Co by se vám ve Wordu líbilo? Co mu stále chybí?

V kostce:

  • Vylepšená typografie – nově můžete obdařit text nejrůznějšími tiskařskými efekty, fonty
  • Vkládání snímků obrazovky – v menu Vložit nově najdete možnost sejmutí obrazovky
  • Editor obrázků – bitmapy lze vylepšit uměleckými efekty, ořezem aj. přímo ve Wordu
  • Náhled schránky – ještě před vložením obsahu ze schránky se můžete podívat, co to udělá s dokumentem
  • Více editorů naráz – jeden dokument může v jeden okamžik editovat více autorů
  • Sdílení napříč internetem – sdílení se SkyDrive, Sharepointem
  • Web Apps a synchronizace se SkyDrive

Témata článku: Software, Microsoft, OpenType, PrintScreen, Backstage, Ribbon, Kos, Buňka, Webová prezentace, Vylepšený editor, Původní formát, Video Editor, Navigační panel, Word, Skydrive, Ovládací lišta, Drobný soubor, Editace a střih videa, Zkopírovaná funkce, Domácí střih, Dialog, Klasické okno, Office, Vylepšená práce, Vzoreček, Software na Heureka.czAndroidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

** Androidy dostanou „dárek“ pod stromeček ** Google si připravil drobné aktualizace svých aplikací ** A také jednu novou - užitečný Režim čtení, který umí předčítat nahlas

Martin Chroust
UpdateMobilní aplikace
SpaceX zřejmě kvůli Rusku spadne do klína atraktivní zakázka. Falcon 9 by mohl vynést družici Euclid

SpaceX zřejmě kvůli Rusku spadne do klína atraktivní zakázka. Falcon 9 by mohl vynést družici Euclid

** Evropská kosmická agentura (ESA) chystá start družice Euclid ** Tu by mohla do vesmíru vynést raketa Falcon 9 ** Evropa také znovu posunula start Ariane 6

Petr Kubala
KosmonautikaESASpaceX
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace