Připojení k internetu

Český mobilní internet ve světě: za hranicí EU se tvrdě platí za každý megabajt

  • Ceny dat mimo EU jsou brutální, určitě si aktivujte balíček
  • Nemusíte se bát vysokého účtu, operátoři vám nedovolí utratit jmění
  • Pokud potřebujete na internet, udělejte si přípravu před odjezdem
Český mobilní internet ve světě: za hranicí EU se tvrdě platí za každý megabajt

Když se ohlédneme, nelze se divit, že EU začala roamingové služby regulovat. Důkazem budiž dnešní článek, kde si zmapujeme ceny datových služeb za hranicemi EU, respektive evropské osmadvacítky a zemí Evropského hospodářského prostoru (EEA), do kterých patří Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Ceny se drží už léta a jsou astronomické, operátoři ale nemají důvod zlevňovat.

Když pojedete na dovolenou po Česku nebo v rámci EU:

Praktické tipy:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Překročíte-li hranice, dorazí informačí SMS | Spotřebu si můžete hlídat průběžně | Data v roamingu lze zakázat přímo v nastavení telefonu

Rozdělení zemí:

V EU a EEA můžete od půlky června využívat datové služby jako doma, respektive za domácí ceny (bez výhrad), mimo těchto 31 zemí rozdělují operátoři svět do dalších dvou zón.

Každý ze tří velkých tuzemských operátorů to má trochu jinak, ale platí zhruba následující rozdělení: evropské neunijní země (zóna 2) a zbytek světa (zóna 3). Výjimkou je T-Mobile, který do zóny dva řadí ještě USA a Kanadu. Stoprocentně ale platí, že cenové rozdíly mohou být i ve stovkách korun za 1 MB.

Příklad: pro T-Mobile je Egypt druhá zóna, Tunisko třetí. V Egyptě si operátor účtuje 75 Kč/MB, v Tunisku 360 Kč/MB. Jak sami vidíte, obě země se nacházejí na Africkém kontinentu a obě se řadí mezi Čechy vyhledávané destinace pro letní dovolenou, ale rozdíl v ceně dat je obrovský. Zbylí dva operátoři ovšem sazby více sblížili.

Operátor (základní cena za 1 MB*) zóna 2 zóna 3
T-Mobile 75 Kč 360 Kč
O2 240 Kč 300 Kč
Vodafone 252,08 Kč 302,50 Kč
*data se účtují po 1 kB

Tyto ceny jsou základní, budete je platit, pokud si neaktivujete balíček.

Šílené ceny sráží balíčky

Nabídka balíčků mimo EU není u T-Mobilu nějak pestrá. První balíček je denní, láme se na hranici 5 MB. Větší balíček má operátor v ceníku jen jeden, a to 100MB. Cena za 1 MB vychází na 8,50 Kč, respektive 275 Kč mimo Evropu.

T-Mobile balíčky datový limit zóna 2 zóna 3
na den 30 MB prvních 5 MB 60 Kč 180 Kč
nad 5 MB 240 Kč 725 Kč
měsíční 100 MB 850 Kč 2 750 Kč

Nabídka balíčků u O2 je pestřejší, operátor nabízí i opakované balíčky:

O2 balíčky (měsíční) jednorázový opakovaný
50 MB 199 Kč 201,67 Kč
150 MB 599 Kč -
250 MB 999 Kč 1008,33 Kč
500 MB - 2016,67 Kč
1 GB - 4033,33 Kč

Aktualizováno: Pozor, O2 od 15.6. jednorázové balíčky ruší. Od poloviny června bude mít O2 v nabídce jen jeden jednorázový datový balíček Top Svět. Ten nabídne 150 MB za 499 Kč ve více než dvaceti nejoblíbenějších světových destinacích mimo území EU.

Opakováním se rozumí plný nárok na každý měsíc. Nevyčerpané jednotky se nepřevádějí do dalšího zúčtovacího období. Zde už je situace veselejší, jelikož s jednorázovým balíčkem 250 MB vás jedno „mega“ vyjde na 4 Kč.

Vodafone jde na věc trochu jinak a nabízí balíček Roaming na den za 199 Kč. Ten platí 24 hodin od aktivace a umožňuje čerpat služby z domácího tarifu. S tímto balíčkem tak můžete mimo zónu EU čerpat až 100 MB z domácích dat. Pokud by to nestačilo, lze si za 49 Kč připlatit čerpání dalších 100 MB.

Šokům z vyúčtování odzvonilo

Možná vás napadá, že při ceně okolo 300 Kč/MB můžete za pár minut prosurfovat kalhoty. Operátoři naštěstí v roamingu aplikují ochranný limit, který vám nedovolí utratit více, než určitý strop. Ten je nastavený dopředu automaticky a pokud neřeknete jinak, zastaví vás.

  • T-Mobile: automaticky nastaveno na 1 450 Kč, lze upravit v Můj T-Mobile (Služby - Zahraničí)
  • O2: automaticky nastaveno 1 600 Kč, pro další čerpání je nutno limit zrušit (na čísle 720 720 721)
  • Vodafone: automaticky nastaveno 1 300 Kč, lze upravit na hodnotu 0 až 9 900 Kč po padesátikorunách (v samoobsluze)

Nepodceňujte přípravu: Vyrážíte-li do země mimo EU a EEA, vždy si dopředu zjistěte ceny a proveďte aktivaci balíčků/nastavení limitů, popřípadě data zablokujte.

Vzhledem k cenám dat může být nakonec nejlepší volbou koupě SIM karty místního operátora. Záleží na tom, jak moc chcete datovat, což je rovněž dobré ujasnit si ještě před odjezdem. Na týdenní dovolenou v zahraničí by k nezbytnému online kontaktu mělo stačit 200 MB, 500 MB jste-li náročnější.

Diskuze (22) Další článek: Potvrzeno: Tyrannosaurus rex měl šupinatou pokožku

Témata článku: O2, USA, Mobility, Evropa, Evropská unie, Připojení k internetu, T-Mobile, Vodafone, Egypt, Vyhledávaný text, Letní dovolená, Nejlepší volba, Megabajt, T-Mobil, Datový limit, Týdenní dovolená, Zbytek světa, Určitý strop, Balíček, Základní cena, Domácí tarif, Kanada, Macro, Místní operátor, Roaming


Určitě si přečtěte

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 81

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

** Vědci vytvořili nový typ rychlé 3D tiskárny ** 3D tiskárna používá standardní materiál ** je 10× rychlejší než srovnatelné tiskárny a to i v porovnání s drahými komerčními modely

Karel Javůrek | 52

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 53

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 71

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů