Český Microsoft Office 2003 přichází

Dnes bude oficiálně uvedena na trh lokalizovaná verze sady aplikací Microsoft Office 2003. S českým Officem pracujeme již pár týdnů, takže můžeme přinést i první zkušenosti. Nabízíme také detailní přehled vylepšení jednotlivých aplikací.
Český Microsoft Office 2003 přichází

Vylepšení v Microsoft Word 2003

Podpora dokumentů XML

Aplikace Word nyní umožňuje ukládat dokumenty ve formátu XML, takže je možné oddělit obsah dokumentu od omezujícího binárního formátu (DOC). Obsah dokumentu je tak k dispozici pro procesy automatického shromažďování dat a použití k jiným účelům. Obsah lze snadno prohledávat a dokonce upravovat v jiných procesech než v aplikaci Word, například při zpracování dat na straně serveru.

Pokud používáte sadu Microsoft Office Professional Edition 2003 nebo samostatnou aplikaci Microsoft Office Word 2003, můžete k libovolnému dokumentu připojit schéma XML pomocí karty Schéma XML v dialogovém okně Šablony a doplňky. Stačí zadat název souboru schématu a informaci, zda má aplikace Word dokument vzhledem ke schématu ověřovat.

Potom můžete pomocí podokna úloh Struktura XML použít v dokumentu značky XML a zobrazit kód XML.

Klepněte pro větší obrázek

1. V zobrazení stromu jsou uvedeny prvky XML použité v daném dokumentu.
2. Můžete zobrazit značky XML v dokumentu.
3. Vyberte ze seznamu prvek, který má být použit u výběru v dokumentu.

Používáte-li sadu Microsoft Office Professional Edition 2003 nebo samostatnou aplikaci Microsoft Office Word 2003, můžete také vložit data XML do aktuálního dokumentu zadáním výrazu XPath jako pole IncludeText v dialogovém okně Pole. Chcete-li formátovat data XML určitým způsobem, zadejte transformaci XSLT.

Lepší čitelnost

Čtení dokumentů v počítači je v aplikaci Microsoft Office Word 2003 snadnější než kdykoli předtím. Zobrazení je nyní v aplikaci Word optimalizováno pro použitou velikost a rozlišení obrazovky. Lepší kvalita čtení je zajištěna také díky novému zobrazení rozložení pro čtení.

Zobrazení rozložení pro čtení:

  • Skryje nepotřebné panely nástrojů.
  • Zobrazí rozvržení dokumentu nebo nové podokno Miniatura, takže můžete rychle přecházet k jednotlivým částem dokumentu.
  • Automaticky přizpůsobí obsah dokumentu stránkám, které odpovídají obrazovce a jejichž procházení je snadné.
  • Umožňuje zvýraznit části dokumentu a přidávat komentáře nebo provádět změny.

Podpora zařízení pro psaní rukou

Pokud používáte zařízení, které podporuje ručně psaný vstup, například počítač Tablet PC, můžete použít pero k počítači Tablet a využít výhod psaní rukou v aplikaci Microsoft Office Word 2003.

  • Připojte k dokumentu ručně psané komentáře a poznámky.
  • Přidejte do dokumentu aplikace Word ručně psaný obsah.
  • Odešlete pomocí doplňku WordMail v aplikaci Microsoft Outlook ručně psané e-mailové zprávy.

Zdokonalená ochrana dokumentu

V aplikaci Microsoft Office Word 2003 lze ochranu dokumentu upravit tak, aby bylo možné mít kontrolu nad formátem dokumentu, jeho obsahem nebo obojím. Můžete například určit, že pro použití budou k dispozici pouze určité styly a tyto styly nebude možné změnit. Při ochraně dokumentu proti změnám obsahu již není nutné používat stejné omezení pro všechny uživatele a celý dokument. Podle potřeby můžete povolit určitým uživatelům úpravy určených částí dokumentu.

Omezení formátování

Omezíte-li formátování dokumentu, zabráníte uživatelům v použití stylů, které nejsou explicitně k dispozici. Zabráníte také přímému formátování textu, například použití seznamu s odrážkami a číslovaných seznamů nebo nastavení vlastností písma. Jestliže je formátování omezeno, nejsou k dispozici příkazy a klávesové zkratky pro přímé formátování.

Výběrové povolení úprav obsahu s omezením

Při ochraně dokumentu určeného jen pro čtení nebo pro zadávání komentářů můžete označit některé části dokumentu a u těchto částí omezení zrušit. Určitým uživatelům můžete také udělit oprávnění ke změně částí bez omezení.

Porovnání dokumentů vedle sebe

Zobrazení změn provedených více uživateli v jednom dokumentu může být někdy náročné, ale nyní můžete použít novou metodu porovnání dokumentů – porovnání dokumentů vedle sebe. Porovnání dokumentů pomocí příkazu Porovnat vedle sebe (nabídka Okno) umožňuje jednoduše určit rozdíly mezi dvěma dokumenty, aniž by by bylo nutné slučovat změny provedené více uživateli do jednoho dokumentu. Současné posouvání obou dokumentů umožňuje určit rozdíly mezi oběma dokumenty.

Služba Správa informačních práv

V současné době lze přístup k důvěrným informacím řídit pouze omezením přístupu k sítím nebo počítačům, ve kterých jsou tyto informace uloženy. Jakmile je však uživatelům umožněn přístup, neexistují žádná omezení akcí, které lze u daného obsahu provádět, nebo osob, jimž jej lze odeslat. Při této distribuci obsahu se mohou důvěrné informace snadno dostat k osobám, které je nikdy neměly obdržet. Sada Microsoft Office 2003 obsahuje novou funkci Správa informačních práv, pomocí které lze zabránit, aby se důvěrné informace dostaly do rukou nesprávných osob, ať už omylem nebo v důsledku nedbalosti.

Uživatelům lze udělit přístup pro čtení a změny a také lze nastavit datum vypršení platnosti obsahu. Z dokumentu, sešitu nebo prezentace můžete také odebrat omezené oprávnění.

Správci ve společnostech mohou navíc vytvářet zásady oprávnění, které jsou k dispozici v aplikacích Microsoft Office Word 2003, Microsoft Office Excel 2003 a Microsoft Office PowerPoint 2003. Tyto zásady určují, kdo bude mít k informacím přístup a jakou úroveň práv pro úpravy nebo jiné funkce sady Office budou mít uživatelé u dokumentu, sešitu nebo prezentace.

Uživatelé, kteří přijímají obsah s omezeným oprávněním, otevírají dokumenty, sešity nebo prezentace stejně jako obsah bez omezení oprávnění. Nemají-li uživatelé v počítači nainstalovanou sadu Office 2003 nebo novější, mohou si stáhnout program, pomocí kterého mohou tento obsah zobrazit.

Poznámka: Obsah s oprávněními omezenými pomocí technologie Information Rights Management je možné vytvářet pouze v aplikacích Microsoft Office Professional Edition 2003, Microsoft Office Word 2003, Microsoft Office Excel 2003 a Microsoft Office PowerPoint 2003.

Zdokonalené funkce mezinárodní podpory

Aplikace Microsoft Office Word 2003 poskytuje vylepšené funkce pro vytváření cizojazyčných dokumentů a pro použití dokumentů v nastavení pro více jazyků.

  • Pokud to příslušný jazyk vyžaduje, je v hromadné korespondenci vybrán na základě pohlaví příjemce správný formát pozdravu. V hromadné korespondenci lze také formátovat adresy na základě zeměpisné oblasti příjemce.
  • Vylepšení typografie má za následek lepší zobrazení textu ve více jazycích než kdykoli předtím. Aplikace Word 2003 podporuje více rozsahů kódování Unicode a zahrnuje vylepšenou podporu kombinované diakritiky.

Témata článku: Microsoft Office, Microsoft, Unicode, Skvělý režim, Použitý jazyk, WYSIWIG, Rychlý způsob, Nové oznámení, Microsoft Office 2013, Aplikace, CD-ROM, Ostatní zdroj, Office, Office 2007, Nástroj, Microsoft Office 2010, Panel, Určitý uživatel, Office 2013, Složka, Zobrazená data, Nová funkce, Microsoft Office 365, Office 2010, Gramatika


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor