Rozhovory

Český kutil na MIT: rozhovor s „profesionálním bastlířem“ Jiřím Zemánkem

Takzvané makerství neboli bastlení je u nás stále oblíbenější. Je to tím, že jsme národem odkojeným Merkurem a Přemkem Podlahou? Jaká je situace za oceánem? Odpovídá Jiří Zemánek.

Různé kutilské huby, laby a bastlířské workshopy u nás rostou jako houby po dešti. Největší českou akcí pro novodobé kutily u nás je Maker Faire Prague, který u nás rozjel popularizátor bastlení a různých technologických hračiček Jiří Zemánek. Vědec, který působí na katedře řídicí techniky ČVUT FEL, a pro rok 2019/2020 získal Fulbright-Masarykovo stipendium na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v USA.

„Asistuji tu třeba v populárním kurzu How to make (almost) anything, kde pomáhám studentům a sám si zkouším místní vybavení, které je neuvěřitelné,“ přibližuje Zemánek, kterého jsme vyzpovídali v obsáhlém rozhovoru. 

Jiří Zemánek

  • Vědec a pedagog na katedře řídicí techniky ČVUT FEL, zabývá se kybernetikou a elektronickými řídicími systémy, například pro manipulaci s mnoha objekty v biologii, chemii a mikrovýrobě. Za své projekty a popularizační videa získal několik mezinárodních cen.
  • V dubnu získal prestižní Fulbright-Masarykovo stipendium. V akademickém roce 2019/2020 bude na nejlepší univerzitě světa MIT zkoumat futuristické digitální materiály.
  • Je přední českou osobností tzv. maker movementu, světové renesance vyrábění a tvoření s pomocí nových i tradičních technologií. Hnutí je spojeno například s trendem tzv. otevřených dílen, které i v Česku přibývají a dávají lidem šanci realizovat své nápady.
  • Sám je vědecký kutil a tvůrce edukativních technologických hraček – například vyrobil stroj, který zdobí kraslice animovanými optickými klamy.
  • Byl programovým ředitelem festivalu novodobých kutilů Maker Faire Prague v letech 2018 a 2019.

Jak jste se vy dostal k bastlířství? Hrával jste si třeba už jako dítě s legendárním Merkurem?
Bylo to do velké míry díky rodině. Formující pro mě byl táta, elektroinženýr a konstruktér leteckých přístrojů. Měli jsme v paneláku ve sklepě dílnu, tedy spíš takovou zašívárnu plnou krámů, kde jsem trávil hodně času. Také můj děda byl velmi činorodý. Postavil chatu a kolem ní spoustu konstrukcí od přívěsu ze dvou svařených MBéček po destilační kolonu. Merkur jsem měl, ale více mě bavilo Lego.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Internet, USA, Rozhovory, Čína, Praha, Články z Computeru, Lego, Součástka, FabLabů, Makro Faire Prague, Dílna, Kutilství, ČVUT FEL, San Francisco, Stipendium, Merkur, Prof, Česká republika, Faire Prague, Makro Faire, MIT, Kostým, Kutil, Přemek Podlaha, Lego Mindstorms


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 33

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači