Český Internet: v květnu se měnily příčky

Silní rostou, malí ztrácejí.
Sledování návštěvnosti českého Internetu, ona detektivka s otevřeným koncem, napsala další kapitolu – jsou uzavřeny květnové součty a můžeme proto přistoupit k jejich komentování. Překvapením je několik změn v pořadí v první „silné patnáctce“; zejména u médií, která sem spadají a která se vyznačují obvykle velmi konzistentním vývojem, jsou jakékoli změny v žebříčku dost neobvyklé.

První patnáctka má podle počtu přečtených stran následující pořadí (čísla v prvním sloupci udávají pozici v dubnu):

1 Seznam 15310173
2 MůjWeb 4856918
4 Atlas 4153477
5 Seznamka 3199663
3 Seznam E-mail 3120884
6 Trafika 2330358
7 České noviny 1777407
10 iDnes 1521364
8 Mobil Server 1258314
9 Neviditelný pes 1230221
13 Seznam DNES 1014423
14 Živě 948635
11 Svět Namodro 859727
13 Seznam - Novinky.cz 767653
15 Auto.CZ 647999
Seznam je samozřejmě v historické době neohrozitelný, v poslední době má velice stabilní růst (v květnu o 7 % a dostal se na půl miliónu stran denně). Posílil i druhý MůjWeb, ale k velké změně došlo až na třetím místě, kam se propracoval Atlas. Určitě zaslouženě a podle toho, co uvádí do života v těchto měsících, může být brzy i českou dvojkou – což pro firmu Atlas zase není až tak velkou výhrou, protože tak jako tak obsazuje druhé a třetí místo českého webu. Nečekaně se propadl e-mail Seznamu, z třetího místa na páté; uvidíme ale, co s ním provedou další měsíce, zde může jít o technický výpadek. E-mail Seznamu tentokrát neměl s kým soupeřit, protože konkurenční ATC Organizér nebyl tentokrát auditován vůbec.

Za první pěticí internetových služeb se seřadila média; český Internet tak dnes skýtá vzácný pohled, kdy prvních pět webů v žebříčku patří službám, dalších deset médiím a pak je to namíchané. Šesté i sedmé místo si udrželi dva výrazní konkurenti, Trafika a České Noviny, i když oba měli poklesy, ČN víc. Překvapivě, všeobecně zaměřeným médiím se vůbec moc nedaří, i vzestupy za delší období jsou velice podprůměrné. Zase klesl i Neviditelný pes, ale to není žádná novinka, jeho čtenářů dlouhodobě neubývá, ale skoro ani vůbec nepřibývá. Platí nicméně, že zatímco byl Neviditelný pes před rokem ještě třetím nejnavštěvovanějším webem na českém Internetu, je dnes až na desátém místě; obchodník by řekl, že mu klesá „market share“, a to dosti prudce. Naopak, poskočil(i, y, a? Poradí někdo, jak se to skloňuje) iDnes, práce nepochybně nejrozsáhlejšího týmu u všech českých internetových médií (více než deset osob) u nás se začíná vyplácet.

O jedno místo si pohoršil Mobil Server; redakce se stěhovala a na pár dní to odnesla bohatost tohoto média; Mobil je stále jedničkou v profilovaných (oborových) médiích, ale začíná být už „první mezi rovnými“.

Z čeho máme samozřejmě velkou radost a za co musíme našim čtenářům velmi poděkovat, je poskočení Živě, na úkor Novinek ale zejména Světa Namodro, rovněž zaměřeného na oblast počítačů. K potvrzení nám ještě zbývá dohnat i v IP adresách, tj. počtu čtenářů; i zde jsme ale rozdíl stáhli. (Zde si neodpustím malý komentář. Vývoj potvrzuje, že média, která jsou vytvářena jedním člověkem, mají nadlidský úkol obstát v boji s kvalitním týmem. Český Internet má své supermany čnící svou psavostí mnohonásobně nad ostatní (Dan Dočekal, Patrick Zandl, Ondřej Neff), ale hrdinské doby, kdy jeden mušketýr v pohodě zadržel hejno kardinálových mužů, jsou už pryč; nehledě na nevyrovnanost těchto webů, kde se díla od těchto špičkových autorů propastně liší od dalších, kteří svými články jen doplňují penzum. Například od výše zmíněných autorů si přečtu s chutí cokoli a kdykoli, což neznamená, že s jejich názory souhlasím; vatu ostatních publikujících na těchto webech obvykle nevnímám, a jak ukazuje vývoj návštěvnosti, asi nejsem sám).

Docela dramatický pokles zaznamenaly i Novinky.cz, nicméně podle slov jejich šéfredaktora se v červnu už zase „zdá býti vše v pořádku“; jestli je trošku nesourodý mix článků na Novinkách tím pravým receptem, nejsem přesvědčen.

O ostatních serverech už jen krátce. Stejně jako v předchozích měsících bohužel platí, že weby v první patnáctce souhrnně získávají (+6 %), zbytek zase souhrnně ztrácí (-3 %). Weby s jednou novou zprávou denně si stále lidí ukládá do své mysli jako ty, které má smysl pravidelně navštěvovat; ty, které se tvrdou prací přetvářejí do podoby plnohodnotných internetových deníků, popřípadě média stále rozšiřujícího své služby, naopak vytrvale rostou.

Diskuze (4) Další článek: Jednoduchá záloha registrů

Témata článku: Internet, Květy, Detektivka, Velká změna, První měsíc, Superman, Pes, Web Mail, První komentář, První článek, Český internet, Dramatický pokles


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 41

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky