Český Internet je konzervativní

Poslední týden jsme se čtenářů formou ankety ptali, jak jsou připojeni k Internetu. Výsledky potvrdily, že český uživatel Internetu je konzervativní a že se nežene bezhlavě do nových technologií.
Poslední týden jsme se čtenářů formou ankety ptali, jak jsou připojeni k Internetu. Výsledky potvrdily, že český uživatel Internetu je konzervativní a že se nežene bezhlavě do nových technologií.

Příkladem toho je jen 6% podíl lidí připojených rychlým modemem 56 kb/s. Je vidět, že lidé neuvěřili marketingovým lákadlům o výhodách této technologie. Přenosová rychlost se pohybuje od 40 do 52 kb/s v závislosti na kvalitě linky, 56 kb/s je jen teoretické maximum a osobně se mi nikdy nepodařilo této rychlosti dosáhnout.

Většina poskytovatelů Internetu tuto službu zpoplatňuje úplně stejně jako rychlost 33,6 kb/s. Nové modemy již většinou tuto rychlost podporují. Takže podíl tohoto druhu připojení v budoucnu určitě poroste na úkor připojení 33,6 kb/s.

ISDN zatím neletí
Za propadák se dá považovat přístup přes ISDN. Tato služba má své hlavní zastánce hlavně v Německu, u nás se zatím prosazuje jen pomalu. Na rozdíl od přístupu modemem, ISDN garantuje přenosovou rychlost 64 kb/s. Cena za připojení již není tak závratná, například SPT Telecom nabízí ISDN přístup za 1 189 korun měsíčně.

Tento výsledek v anketě se dá považovat za překvapující. Předpovídám, že přístup přes ISDN určitě posílí.

Přibližně 40 % lidí je připojeno pevnou linku. Patrně je drtivá většina je připojena v práci nebo ve škole, takže připojení neplatí z vlastní kapsy. Kupovat pomalou pevnou linku nemá cenu. Pro firmu není problém zaplatit měsíčně 10 tisíc korun za linku 28,8 kb/s. S poklesem cen bude jistě přibývat rychlejších pevných linek, pomalejší se pravděpodobně za nějakou dobu přestanou úplně prodávat.

Váš názor Další článek: Windows NT, Windows 95/98 a MS-DOS na jednom počítači

Témata článku: Internet, Ankety, Přenosová rychlost, Hlavní lákadlo, Drtivá většina, Linka, kB, Český internet, Pevná linka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost