Alexa | Amazon | ČVUT

Český hlasový robot Alquist porazil americké univerzity a zvítězil v Amazon Alexa Prize

Amazon od roku 2017 pořádá soutěž Alexa Prize, ve které studenti z předních univerzit bojují o to, kdo naprogramuje nejlepšího hlasového robota. Robota, který nadchne odbornou porotu a zároveň dokáže vést koherentní a smysluplný rozhovor s člověkem.

Češi jsou na soutěži jako doma v podstatě už od počátku, a to díky týmu Alquist z pražské ČVUT. V roce 2017 zvítězil v jednom z dílčích kol, o rok později se umístil na druhém místě, no a letos bral zlato.

Čtrnáct minut duchaplného dialogu

Tým Alquist zvítězil v aktuální soutěži Alexa Prize Socialbot Grand Challenge 4 a domů si odveze výhru půl milionu amerických dolarů. Porazil čtveřici ostatních finalistů; jmenovitě Kalifornskou univerzitu v Santa Cruz, Newyorskou státní univerzitu v Buffalu a ještě inženýry ze Stanfordu a Emory.

Finalisté soutěže v akci:

Cílem soutěže bylo vytrénovat hlasového robota v angličtině, který dokáže vést smysluplný rozhovor s člověkem v délce alespoň 20 minut, přičemž kvalitu dialogu ohodnotí sudí souhrnným průměrným skóre alespoň 4,0 bodů z 5. Pokud by se to některému z týmů podařilo, odnesl by si rovnou celý milion dolarů.

Tuto metu sice nakonec nikdo nepřekonal, Alquist si ale povídal 14 minut a 14 sekund a za kvalitu dialogu získal od sudích 3,28 bodů. Robot na druhém místě – Chirpy Cardinal ze Stanfordu – vedl dialog po dobu 13 minut a 25 sekund a získal skóre 3,25 bodů. A konečně bronz zamíří do Buffala, jejichž robot PROTO sice vedl nejdelší dialog v délce 14 minut a 45 sekund, nicméně za něj dostal nejnižší skóre 3,16 bodů.

Na principech Alquista se zrodil PromethistAI

Někteří členové týmu Alquist už svoje zkušenosti zúročili i ve startupu PromethistAI a jeho systému Flowstorm, který chce nabídnout podobného hlasového robota jako službu.

Klepněte pro větší obrázek
Webový designer vlastního hlasového robota Flowstorm

Soustředí se jak na různé persony – psychologické profily robotů pro různé situace –, tak kompletního vývojového prostředí, ve kterém si může každý postavit svého vlastního robota, který se pode chovat podle jeho konfigurace a mohou jej integrovat třeba do svého webu.

Klepněte pro větší obrázek
TalkToPoppy je robot s personou jednoduchého psychoterapeuta, kterému můžete v angličtině říci i to, co neřeknete ani svému nadřízenému

Hotovou technologii si snadno vyzkoušíte třeba v mobilní aplikaci TalkToPoppy pro Android a iOS. Využívá personu Poppy, která se pokusila pomáhat (nejen) osamělým třeba během koronavirových uzávěr jako jednoduchý mobilní AI psychoterapeut.

Diskuze (1) Další článek: Cena Microsoftu 365 pro rodiny klesla na půlroční minimum. Stojí 1490 Kč na rok

Témata článku: Umělá inteligence, Android, iOS, Alexa, Amazon, Česko, Hlasový asistent, ČVUT, Robot, Univerzita, Santa Cruz, Angličtina, Cubbit, Dialog, Alquist, Buffalo, Amazon Alexa Prize, Popp, HLA, Emory, Alexa Prize, Stanford, Telefony s Androidem na Heureka.czČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** Česká videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10Operační systémy
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko