Amazon | Alexa | ČVUT

Český hlasový robot Alquist porazil americké univerzity a zvítězil v Amazon Alexa Prize

Amazon od roku 2017 pořádá soutěž Alexa Prize, ve které studenti z předních univerzit bojují o to, kdo naprogramuje nejlepšího hlasového robota. Robota, který nadchne odbornou porotu a zároveň dokáže vést koherentní a smysluplný rozhovor s člověkem.

Češi jsou na soutěži jako doma v podstatě už od počátku, a to díky týmu Alquist z pražské ČVUT. V roce 2017 zvítězil v jednom z dílčích kol, o rok později se umístil na druhém místě, no a letos bral zlato.

Čtrnáct minut duchaplného dialogu

Tým Alquist zvítězil v aktuální soutěži Alexa Prize Socialbot Grand Challenge 4 a domů si odveze výhru půl milionu amerických dolarů. Porazil čtveřici ostatních finalistů; jmenovitě Kalifornskou univerzitu v Santa Cruz, Newyorskou státní univerzitu v Buffalu a ještě inženýry ze Stanfordu a Emory.

Finalisté soutěže v akci:

Cílem soutěže bylo vytrénovat hlasového robota v angličtině, který dokáže vést smysluplný rozhovor s člověkem v délce alespoň 20 minut, přičemž kvalitu dialogu ohodnotí sudí souhrnným průměrným skóre alespoň 4,0 bodů z 5. Pokud by se to některému z týmů podařilo, odnesl by si rovnou celý milion dolarů.

Tuto metu sice nakonec nikdo nepřekonal, Alquist si ale povídal 14 minut a 14 sekund a za kvalitu dialogu získal od sudích 3,28 bodů. Robot na druhém místě – Chirpy Cardinal ze Stanfordu – vedl dialog po dobu 13 minut a 25 sekund a získal skóre 3,25 bodů. A konečně bronz zamíří do Buffala, jejichž robot PROTO sice vedl nejdelší dialog v délce 14 minut a 45 sekund, nicméně za něj dostal nejnižší skóre 3,16 bodů.

Na principech Alquista se zrodil PromethistAI

Někteří členové týmu Alquist už svoje zkušenosti zúročili i ve startupu PromethistAI a jeho systému Flowstorm, který chce nabídnout podobného hlasového robota jako službu.

Klepněte pro větší obrázek
Webový designer vlastního hlasového robota Flowstorm

Soustředí se jak na různé persony – psychologické profily robotů pro různé situace –, tak kompletního vývojového prostředí, ve kterém si může každý postavit svého vlastního robota, který se pode chovat podle jeho konfigurace a mohou jej integrovat třeba do svého webu.

Klepněte pro větší obrázek
TalkToPoppy je robot s personou jednoduchého psychoterapeuta, kterému můžete v angličtině říci i to, co neřeknete ani svému nadřízenému

Hotovou technologii si snadno vyzkoušíte třeba v mobilní aplikaci TalkToPoppy pro Android a iOS. Využívá personu Poppy, která se pokusila pomáhat (nejen) osamělým třeba během koronavirových uzávěr jako jednoduchý mobilní AI psychoterapeut.

Diskuze (1) Další článek: Cena Microsoftu 365 pro rodiny klesla na půlroční minimum. Stojí 1490 Kč na rok

Témata článku: Umělá inteligence, Android, Amazon, iOS, Česko, Alexa, Hlasový asistent, ČVUT, Amazon Alexa Prize, Cubbit, Dialog, Alexa Prize, Buffalo, Stanford, Popp, HLA, Santa Cruz, Alquist, Robot, Emory, Angličtina, Univerzita, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Datové balíčky pro sociální sítě končí. Operátoři se musí podvolit novým pravidlům EU o síťové neutralitě

Datové balíčky pro sociální sítě končí. Operátoři se musí podvolit novým pravidlům EU o síťové neutralitě

** Od zítřka platí nová pravidla EU o síťové neutralitě ** Operátoři nesmí nabízet datové limity vztažené třeba jen na soc. sítě ** Vodafone už své balíčky nenabízí, Kaktus přestává od zítřka

Martin Chroust
Síťová neutralitaKaktusVodafone