Technologie | Česko | Letadla

Český elektrický letoun Zuri se v novém videu chlubí, jak v něm budeme lítat na dovolenou

Autoři českého startupu Zuri se pochlubili novým videem, jak by jednou mohlo vypadat cestování v jejich stejnojmenném autonomním elektrickém letounu s vertikálním startem (VTOL – Vertical Take-Off and Landing)

Zuri se chlubí doletem až 700 kilometrů, finanční dostupností cestování a plným autopilotem po vzoru těch, které vyvíjejí automobily nebo třeba Waymo (Alphabet).

Loni získal startup investici ve výši 600 tisíc eur a na sklonku července se na Twitteru pochlubil pokrokem ve vývoji technologie rotorů, letoun totiž do vzduchu zvedne osm elektromotorů, které se na první pohled podobají těm ze světa malých kvadrokoptér a ostatních dronů.

S podobnými nápady se v posledních letech doslova roztrhl pytel, přičemž všichni doufají, že své letouny co nejdříve otestují ve skutečném provozu. Aktuálně tomu jsou nakloněné především některé asijské země, kde se pilotních zkoušek a předběžných certifikací dočkáme asi nejdříve. O tento region tedy projevují zájem také Zuri a jeho konkurenti.

Diskuze (42) Další článek: Týden Živě: Díra ve Windows, podivné písmo Lexend a nezávislý Huawei

Témata článku: Technologie, Doprava, Česko, Alphabet, Letadla, Waymo, Cestování, Vývoj technologie, Nové video, Jak, Bude, Dovolená, Start-up, Letoun, VTOL, Pilotní zkouška