Amazon Echo | ČVUT

Český chatbot Alquist vyškolil Američany a zvítězil v semifinále Amazon Alexa Prize

  • V USA vrcholí roční klání o nejlepšího chatbota
  • Zatím vede český tým z ČVUT
  • Rozhodne se na podzim

Co si budeme povídat, český internetový trh je maličký. I když čas od času v médiích reinkarnuje mýtus o tom, že je Česko pro některé velikány jakýmsi laboratorním prostředím, ve kterém zkouší nové věci – snad i díky zdejší silné pozici Seznamu, a tedy zajímavé konkurenci, faktem zůstává, že tomu tak nikdy nebylo.

Cirka sedmimilionová internetová komunita je pro stratégy v zámořských ústředích pouhá tečka na mapě, jejíž priorita odpovídá jejímu ekonomickému potenciálu. To je prostě fakt.

Ovšem jinak je to už s Čechy samotnými. Těch je naopak v Křemíkovém údolí hromada. Snad i proto leckdo propadne iluzi, že právě oni nám to všechno zařídí. Je jich mnoho počínaje někdejším viceprezidentem Netflixu a dnes obchodním ředitelem YouTube Robertem Kynclem a konče třeba Alešem Holečkem, který má pod palcem zase vývojáře z Redmondu a je podepsaný pod novými verzemi Windows.

The Alexa Prize

A pak je to celá armáda českých startuperů, inženýrů, vývojářů, designérů a studentů všeho druhu, kteří se nejen v Kalifornii podílejí na tvorbě služeb, o kterých pak budeme slýchávat na nejedné výroční konferenci Googlu nebo třeba Applu, avšak na český trh dost možná nikdy nedorazí.

Podobný zářez se v posledním roce povedl i týmu pražských studentů z ČVUT, kteří v tamním eClubu a pod vedením Jana Šedivého, na kterého si pamatujeme ještě z dob, kdy pracoval pro Google, stvořili konverzačního bota Alquist.

Nenechali si ho pro sebe a vyrazili s ním do USA. Do Amazonu, pod jehož střechou letos vyvrcholí roční klání The Alexa Prize.

Princeton, Berkeley, Carnegie Mellon, Harvard, ČVUT

Jak už název napovídá, Amazon vyzval věhlasné americké univerzity, aby vyvinuly robota, který bude moci s běžným smrtelníkem, který má v obýváku jeho chytrý repráček Echo, vést smysluplný dialog. Pokud se dokáže ptát a odpovídat alespoň dvacet minut, aniž by to byla jen nahodilá konverzace bez kontextu, na vítězný tým bude čekat milionová odměna.

Klepněte pro větší obrázek
Stránka týmu na webu Amazon Alexa Prize

Výzva nezůstala nevyslyšena a své studentské týmy přihlásily špičkové instituce jako Carnegie Mellon University, Princeton University, University of California, Berkeley nebo třeba Harvard. No a vedle nich i několik málo škol z Evropy, mezi kterými byl i český tým Alquist.

Měl to mnohem složitější, musel totiž vyvinout robota, který bude konverzovat v angličtině, tedy v jazyku, kteří všichni členové týmů ovládají, není to však jejich mateřská řeč.

Alexa, let’s chat

Přesto se v průběhu roku zlepšovali a zlepšovali, a nakonec uspěli i v letním semifinále a v ostrém provozu. Každý majitel Amazon Echo totiž může vyslovit kouzlenou formuli „Let’s chat,“ která náhodně aktivuje některého z robotů soutěžních týmů.

Robot vykopne první otázku, která je zpravidla faktografická a bot se ptá třeba na váš oblíbený film. Vy mu odpovíte a tento slovní ping-pong povedete pár minut. Robot se poté vysílí a bude reagovat spíše generickými odpověďmi typu: „A co jiného tě ještě zajímá,“ protože stav technologie je i přes veškerý vývoj stále v plenkách. Vy jej tedy milosrdně ukončíte příkazem „Stop!“ a podáte Amazonu slovní hodnocení, jaké to bylo.

Přesně tak probíhalo letní semifinále, které před pár dny skončilo, nicméně s roboty si můžete za dlouhých pozdně-letních večerů u sklenky vína povídat i nadále už v rámci finálního boje.

Nemáte Echo? Vyzkoušejte simulátor

Pokud reproduktor Amazon Echo nemáte, můžete si jeho hlasovou komunikaci a tedy i asistentku Alexu vyzkoušet přímo ve svém prohlížeči na webu echosim.io.

Klepněte pro větší obrázek
Se soutěžním botem si můžete popovídat i bez reproduktoru Echo

Pokud mu řeknete „Let's chat,“ přepojí vás i tento simulátor na některého ze soutěžních chatbotů, se kterým si budete moci popovídat. Třeba to bude zrovna český Alquist.

Alquist porazil úplně všechny

Tak a teď to nejdůležitější. Letní semifinále si dalo za úkol vybrat tři finalisty, kteří postoupí do závěrečného klání, které vyvrcholí na sklonku listopadu na vývojářské konferenci Amazonu Re:Invent v Las Vegas. Český tým by už měl postupně trénovat black jack, z letního kola totiž vzešel jako vítěz!

Amazon před pár dny oznámil tři finalisty. Pořadí vypovídá o všem:

  1. Alquist, ČVUT
  2. Sounding Board, University of Washington
  3. What’s Up, Heriot-Watt University

Studenti z ČVUT porazili všechny ostatní týmy a česká stopa je dokonce ještě větší, naše vlaječka totiž svítí i na hromadné fotografii bronzového týmu What’s Up ze skotského Edinburghu.

Na všechny čeká ještě hromada práce

Cesta k úplnému vítězství však bude ještě spletitá. Ačkoliv technologie od dob textových chatbotů z 90. let opravdu pokročila, faktem zůstává, že když soutěžní roboty na Amazon Echo opravdu vyzkoušíte a nebudete se s nimi nikterak mazlit, do úzkých je přivedete docela snadno.

Fungují precizně v oblasti jasně položených faktografických dotazů, stačí se však zeptat o něco abstraktněji a neurčitě, načež je rychle zmatete. Faktografického bota si přitom můžete vytrénovat i svépomocí, GitHub je totiž plný technologií pro konverzační systémy.

Jedním z nich je YodaQA – „Open source Factoid Questinon Answering system,“ jak se píše na stránkách projektu, který má ostatně k Alquistovi docela blízko, protože pochází z pražského hackerského doupěte Brmlab.

A pokud nemáte Amazon Echo, můžete si nakonec spustit i svého vlastního Alquista, na webu framework.alquistai.com totiž najdete surový obraz v Dockeru a na GitHubu instrukce, jak jej vycvičit.

Amazon Echo a Google Home u nás v redakci:

Diskuze (9) Další článek: Nový robot z MIT se dokáže skvěle pohybovat v davu

Témata článku: Windows, Google, YouTube, Apple, Byznys, Umělá inteligence, Amazon, USA, Netflix, Open source, Evropa, GitHub, Alexa, Amazon Echo, Redmond, ČVUT, Studium, Výuka, Soutěž, Český tým, Vítězný tým, Kalifornie, Princeton University, Ale, EchoSim, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz