Českobudějovický AAC se přiblížil ke sto tisícům počítačů za rok

V České republice to bylo 66 000, z nich vedou značky Brave a Leo. Téměř dvojnásobný růst se podařil na Slovensku.

Loňský rok nepatřil v oblasti prodeje počítačů v ČR k mimořádně dobrým – v porovnání s rokem 2002 došlo zřejmě ke stagnaci, což ale bylo také způsobeno projektem internet do škol, který v roce 2002 vychýlil čísla nahoru; tak velká jednorázová zakázka je zřejmě historicky neopakovatelná.

Nadprůměrně se dařilo koncernu AAC se sídlem v Českých Budějovicích, pod který spadají mj. společnosti ProCA (značka Brave, Tesco) a Libra (značka Leo, Monsoon). Firma celkově prodala 96 804 počítačů vlastní výroby, či spíše assembláže – to je o 17 % více než v roce 2002, a k tomuto číslu se z pohledu prodeje ještě dá přičíst cca 10 000 počítačů jiných značek, které firmy tohoto holdingu nevyrábějí, ale prodávají (kupř. Umax, Acer nebo Hewlett-Packard).

Vysoký růst byl dosažen především díky slovenskému trhu, kde koncern prodal skoro 25 tisíc počítačů; klíčem bylo proniknutí do hypermarketů. Pokud bychom slovenský trh odečetli, dosáhla by na českém trhu firma jen malého růstu (cca 4 %); vzhledem k tomu, že průměrná cena osobního počítače loni na většině trhů klesala a koruna byla vůči dolaru i nadále silná, dá se odhadovat, že v celkových tržbách za prodej počítačů firmy společnosti AAC na českém trhu spíše stagnovaly. Finanční výsledky jednotlivých společností i celého koncernu zatím za loňský rok nejsou k dispozici; připomeňme si, že v roce 2002 firma dosáhla konsolidovaných tržeb 7,25 miliardy korun se ziskem 61 mil. Kč. (Podle vlastních údajů je firma největší společností v Jihočeském kraji.)

Z jednotlivých značek koncernu tradičně vede Brave (31 300 počítačů na českém trhu a 9400 na Slovensku), za ním je Leo (21 600 v ČR, 15 200 na Slovensku), už se značným odstupem je Monsoon s 4700 kusy; značku Monsoon firma získala s akvizicí společnosti Vikomt v době, kdy již poněkud skomírala. Poslední místo zaujímají počítače značky Tesco; i ty koncern získal akvizicí (stejnojmenná jihlavská firma). Počítačů Tesco se prodalo 3900 kusů, což je silný pokles oproti roku 2002, a to zhruba na polovinu; i zde však vysoká čísla předloňského roku způsobila jedna velká zakázka. Je nicméně nutné poznamenat, že růsty hlavních dvou značek, Brave a Leo, byly meziročně hodně nízké – ProCA i Libra prodaly každá jen asi o tisícovku počítačů více než předloni. Na druhé straně šel slušně nahoru Monsoon, cca o 30 %.

Drtivá většina z prodaných počítačů byly desktopy (92 000), notebooků bylo 4700 a serverů vlastní produkce firma prodala jen 200. Zdá se, že čeští producenti počítačů (tj. stejně tak i AutoCont/AT Computers) poněkud podcenili raketový nárůst prodeje notebooků a vyklidili trh zahraničním značkám, především Aceru. AAC ale hodlá na notebooky silně přitlačit, od konce roku 2002 má na ně vlastní montážní linku.

Diskuze (4) Další článek: Getronics a Acer končí servisní spolupráci

Témata článku: Notebooky, Internet, Česko, Jednotlivá značka, Značka, Libra, Tisíc korun, Raketový nárůst, Drtivá většina, AAC, Osobní klíč, Český trh, Velká zakázka, Monsoon, Leo, Sto, Tisíc počítačů, Tisíc, Vysoký prodej, Prodej, Tesco


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu