Česko | Počasí

Česko v poledne zasáhla biblická megabouře. Naštěstí se jednalo jen o chybu srážkového radaru

Když si chcete ověřit, kde v Česku zrovna prší, otevřete některou z mnoha meteorologických aplikací a podíváte se na srážkový radar. V Česku máme dva v rámci systému CZRAD. Oba mají maximální dosah okolo 260 kilometrů, jeden najdete v Brdech, druhý na moravské Drahanské vrchovině, no a ten první jmenovaný se dnes krátce před polednem zbláznil.

Pokud jste se mezi 11:40 a 11:50 podívali na některou z meteorologických map s radarem, nad Brdy jste namísto ojedinělých bouřek spatřili obrovské barevné kolo, které odpovídá právě maximálnímu dosahu tamního radaru.

Klepněte pro větší obrázek
Katastrofická megabouře? Naštěstí jen chyba brdského srážkového radaru

Ve středu mělo modrou barvu značící mírné srážky, směrem k okraji se však barva měnila ve žlutou a oranžovou – tedy v odstíny, které za běžných okolností představují už poměrně silný déšť.

Servisní práce na radaru

Kdyby radar zachytil skutečnou megabouři s průměrem mnoha set kilometrů, v podstatě celé Čechy a podstatná část Moravy by čelily katastrofě biblických rozměrů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chyba se promítla do všech služeb a aplikací, které přebírají data z radarové sítě CZRAD. Namátkou třeba radar.bourky.cz, Meteor, Windy a VentuSky.

Skutečnost je naštěstí mnohem prozaičtější. Jednalo se o jednu z mnoha chyb interpretace dat působenou servisním zásahem. Na radaru totiž ČHMÚ zrovna pracuje ve spolupráci s Armádou ČR, píše úřad na svém Twitteru.

Radar ruší obecní bezdrátové sítě

Nutno podotknout, že srážkové radary čelí menším chybám relativně často, kvůli kmitočtu okolo 5 GHz totiž jejich signál ruší všemožné obecní bezdrátové sítě pracující na podobné frekvenci.

Tato rušení eviduje ČTÚ, který na této stránce zveřejňuje zachycené hříšníky, no a my uživatelé si jich všimneme zpravidla kvůli rovným čarám ve výstupu z radaru, které směřují z pozice radaru až k okraji jeho pokrytí.

Klepněte pro větší obrázek
Šedé čáry způsobuje rušení silných směrových civilních 5GHz vysílačů, které porušují předpisy ČTÚ (výkon, azimut rádiového laloku apod.)

Další relativně častou chybou je zobrazení několika srážkových kružnic okolo radaru, kterých si leckdo všimne a podiví se, co je to za zvláštní bouřku. I v tomto případě to jsou však jen nejrůznější interferenční chyby a špatná interpretace dat, která naštěstí nepoškodí ucelený obraz o srážkách nad Českem a zpravidla vše trvá jen pár minut.

Diskuze (10) Další článek: Nová mapa Googlu ukazuje situaci kolem pandemie onemocnění COVID-19 na celém světě

Témata článku: Česko, Počasí, Hurikán, Meteorologie, Data, Rušení, Brdy, Čechy, Poledne, Aplikace, Interpretace, Chyba, Drahanská vrchovina, Radar, Česká republika, Morava


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně