Česko je země počítačům zaslíbená

Šedesát pět miliard korun teče ročně u nás do IT, a vloni se v České republice prodalo 400 tisíc počítačů. Stále stoupáme rychle nahoru; Češi mají počítače rádi a Moraváci jakbysmet.

Výroční zpráva společnosti IDC, která má mimochodem v Praze centrálu i pro další země středo-východní Evropy, dává naší zemi dobré „vysvědčení“ co se týká investic do informačních a komunikačních technologií. Spojujeme totiž dnes to dobré z obou světů: vyspělost a vysoké investice na hlavu, kterými se blížíme vyspělým západním zemím, a setrvalý růst, který odpovídá spíše nenasyceným trhům východním. Česko si ze zemí, se kterými je logicky srovnáváno (Polsko, Maďarsko, Slovensko) vede stále nejlépe.

Podle IDC činil loňský trh v IT u nás 2,17 miliardy dolarů, v přepočtu asi 65 miliard korun. (Pro srovnání – státní rozpočet se pohybuje okolo 700 miliard korun, IT tedy tvoří jeho desetinu, a tržby největšího domácího podniku, Škody Auto, dosahují ročně cca 140 miliard). Z této částky ale na nejviditelnější část sektoru, osobní počítače, jde méně než pětina (450 mil. dolarů, 14 mld korun); to znamená, že zdaleka největší část investic jde do informačních systémů, software a služeb. To je poměr typický pro vyspělé země; naopak země teprve „dospívající“ investují nejdříve do hrubého železa, které teprve potom doplňují službami a systémy. Přesto trh s osobními počítači je stále sledován nejbedlivěji – jde o jednoznačné produkty, které jsou i celosvětově určitým etalonem vývoje a růstu oblasti informačních technologií.

Počítačů tříd PC, včetně serverů a notebooků se u nás loni prodalo 395 tisíc; průměrná cena na počítač vychází docela vysokých 34 177 Kč. To je ovšem ovlivněno cenou serverů a také notebooků. Oproti roku 2001 se u nás prodalo o 12,4 % počítačů více celkem, z toho desktopy rostly o 10 %, notebooky o dvacet a servery o 28 %. To je jeden z největších růstů v tomto roce na světě, ale je nutné přiznat, že se na něm silně podílela jednorázová a neopakovatelná akce –  Internet do škol.

Jak si stojí Česká republika v již zmíněném mezinárodním srovnání? V rychlosti růstu jsme lepší než Maďaři nebo Poláci, ale porážejí nás Ukrajinci a Rumuni. Tato na první pohled divná věta má opodstatnění: visegrádská čtyřka je citelně dále než ostatní země regionu (s výjimkou Slovinska, ale to je země se zcela jiným hospodářstvím už před rokem 1990), takže na Ukrajině, v Rumunsku, Bulharsku a Rusku teprve dnes probíhá éra „nasycování“ počítači, kterou jsme my prožili už možná někdy před deseti roky. Ukrajinský meziroční růst o 35 % je sice impozantní, ale je to růst z maličkých čísel. Srovnání ale platí i „o dům dál“ – budeme-li srovnávat visegrádskou čtyřku se západními zeměmi, můžeme se bít v prsa, že jsme oproti kterékoli země ze západní Evropy rostli v počtu počítačů rychleji, ale na druhé straně se u nás stále prodává méně PC na hlavu než v kterékoli z těchto zemí. Stručně: doháníme, ale stále máme co dohánět.

Specifikem České republiky, které ale rovněž potvrzuje její postavení „jednou nohou v Západní, druhou ve Východní Evropě“, jsou notebooky. Loni se jich u nás prodalo asi 74 000 kusů (v roce 1999 cca 30 000 kusů), a podíl notebooků na celkovém počtu prodaných počítačů nás řadí jednoznačně mezi země západní Evropy. Notebooky jsou v průměru stále citelně dražší než stolní počítače a stejně tak jsou vnímány jako určitý luxus; naši lidé tímto jen potvrzují zálibu v počítačích, jako určitý životní či podnikatelský postoj. To podtrhují i kapesní počítače, tedy další „libůstka“ spíše nežli osobní či podnikatelská potřeba. I zde jsme lídrem v regionu, kapesních počítačů se u nás loni prodalo slušných 18 000 kusů.

Co prognózují analytici z IDC pro letošní rok? Zpomalení, ochlazení, nicméně růst. Důvody jsou dva: letos se nebude opakovat akce Internet do škol, která v loňském roce vychýlila ručičku růstu nahoru o nezaslouženou míru, a vedle toho i do Česka přichází ochlazení a zpomalení ekonomického růstu. Jak velké toto zpomalení růstu bude, si zatím ani u IDC netroufají předpovědět, a není příliš divu, protože vůbec prognóza celé domácí ekonomiky je pro letošní rok stále zahalena mlhou – faktorů nejistoty, které ji ovlivňují, je na domácí, evropské i světové scéně příliš mnoho. Do toho vstupují nejisté faktory i na IT scéně (jaké budou nové procesory a jak se chytnou? Jaký úspěch zaznamená nová verze Office od Microsoftu, uváděná v druhé polovině letoška? Atd.); v tomto prostředí se skutečně příliš předvídat nedá. Nicméně ani velmi pesimistický scénář, ve kterém se pokazí snad všechno, co se pokazit dá, by nám neměla vzít roli premianta visegrádské čtyřky; za zmínku ovšem stojí Slováci, kteří vydatně útočí ze zadních pozic, reformují ekonomiku dosud nevídaným tempem a loni nás poprvé předběhli v růstu prodaných osobních počítačů – o 20 % oproti našim dvanácti.

Diskuze (10) Další článek: Miniaturní pevné disky – největší trend příštích let

Témata článku: Notebooky, Internet, Země, Česko, Libůstka, Impozantní číslo, Státní rozpočet, Určitý luxus, Východní Evropa, Dobré vysvědčení, Růst, Notebooky v akci, Výroční zpráva, Ukrajinský počítač

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů