Automobily | Česko | Praga

Česko je na mapě hypersportů. Praga Bohema je okruhová zbraň, která může i na silnici

Společnost Praga Cars představuje nádherný hypersportovní automobil Bohema, vyrábět se bude v Česku. Praga tak navazuje na své závodní aktivity a bohatý vývoj od motokár po menší okruhové vozy.

Klepněte pro větší obrázek
Na vývoji se podílel expilot Formule 1 Romain Grosjean a firma zmiňuje i podíl britského závodníka Bena Collinse, který se proslavil jako Stig v pořadu Top Gear. S výrobou pomůže společnost Kresta Racing bývalého závodníka WRC Romana Kresty.

Praga Bohema má karbonový monokok a karbonové díly karoserie, i díky tomu váží jen 982 kilogramů. Šestiválec o objemu 3,8litru dodává Nissan a základní výkon je 522 kW (710 k), ale Litchfield Engineering jej vyladí podle preferencí zákazníka klidně až přes 1000 koní. Maximální rychlost je 300 km/h, ale vzhledem k předchozí větě je zřejmé, že tato hodnota není konečná. Aerodynamika Bohemy při rychlosti 250 km/h zajišťuje přítlak 900 kg.

Bohema v pohybu:

Praga je doma na závodních tratích, ale Bohema je homologovaná i pro provoz na veřejných komunikacích. Tomu odpovídá i dvoumístný interiér – sice je spartánský, ale nelze mu upřít styl a závodní atmosféru. Kůže, alcantara a barevné šité vypadá skvěle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Volant má integrovaný displej, na kterém se zobrazují klíčová jízdní data (další obrázky interiéru najdete v galerii). Našlo se místo i na integrovaná zavazadla.

Auto je ve fázi předprodukčního prototypu, aktuálně prochází sérií nutných testů, v první polovině roku 2023 Praga oznámí finální specifikace, ve druhé polovině začne výroba. V plánu je asi 20 kusů ročně, ceny začínají na cca 38 milionech korun. Součástí předání zákazníkovi bude okruhový den, kde Praga představí vůz zákazníkovi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Značka Praga má za sebou bohatou historii.
Diskuze (6) Další článek: Ve Windows 10 si snadno spustíte grafické programy z Linuxu. Stačí k tomu doplněk ze Storu

Témata článku: Automobily, Sport, Česko, Zbraně, Výroba, Praga, Nissan, Roman Kresta, Stiga, Top Gear, Česká republika, Mapa, Silnice, WRC, Sportovní potřeby na Heureka.cz