Trezor: kryptoměny v bezpečí
Kdo se ve světě kryptoměn alespoň trochu pohybuje, tak o Trezoru určitě slyšel. Jedná se o hardwarovou peněženku, do které můžete bezpečně uložit vaše bitcoiny, litecoiny a desítky dalších kryptoměn či tokenů. Ne každý však ví, že za Trezorem stojí česká firma SatoshiLabs sídlící v Praze. Jejím ředitelem je Marek „Slush” Palantinus, který má na svědomí pár dalších světových projektů v oblasti kryptoměn jako je těžící pool Slush pool nebo mapa Coinmap zobrazující místa přijímající kryptoměny.


Trezor je populární hardwarová peněženka pro bezpečné uložení kryptoměn, k dispozici už je i v inovované verzi T s dotykovým displejem. Firma kromě ní prodává i Cryptosteel pro bezpečné uložení vygenerovaného seedu.
Trezor byl vůbec první hardwarová peněženka svého druhu, takže je mezi uživateli velmi známá. Její velkou výhodou je hlavně jednoduchost, přenosnost díky malým rozměrům a také intuitivnost. Přihlášení i manipulace s penězi je totiž velmi podobná tradičnímu internetovému bankovnictví. Jeho nevýhodou proti dnešní konkurenci je pouze o něco menší počet podporovaných kryptoměn. To, ale i další věci by však měla časem vyřešit jeho inovovaná verze Trezor T s dotykovým displejem, jejíž první várka už byla začátkem roku vyprodána.
Pokračování 2 / 5
Slush pool: těžení ve velkém
Česká republika se může pyšnit dalším světovým prvenstvím, a to v podobě prvního těžařského poolu na světě zvaného Slush pool. Už jeho název napovídá, že jde o další projekt Marka Slushe Palantinuse. Princip poolu je takový, že spojuje výpočetní výkon zapojených účastníků pro těžbu kryptoměn a následně celkovou odměnu rozdělí mezi uživatele podle jejich dodaného výkonu. Aktuálně Slush pool umožňuje těžbu bitcoinu a Zcash.

Slushpool svým hashrate patří patří aktuálně mezi tři největší těžební pooly na světě.
Slush pool se může od svého spuštění v roce 2010 chlubit vytěžením více než 1 milionů bitcoinů. V dnešní době svým těžařským výkonem dosahujícím několika jednotek EH/s a desítek tisíc aktivních minerů se řadí mezi největší pooly na světě. Výhodou pro českého uživatele je stálá zákaznická podpora v českém jazyce a vysoké zabezpečení díky dvoufaktorové autentizaci.
Pokračování 3 / 5
Paralelní polis: za bitcoin i na kafe
Velmi zajímavým projektem je také budova a nezisková organizace Paralelní Polis. Jedním z jejich hlavních konceptů je fungovat bez účasti státu a nezávisle na bankovním systému, což v podstatě splňují i samotné kryptoměny. V Paralelní polis najdete hned několik bitcoinových automatů, kavárnu Bitcoin Cofee, kde si můžete za bitcoin či litecoin objednat kávu.


V Paralelní polis se pravidelně pořádají kryptoměnové přednášky a kromě dalších projektů si zde můžete za kryptoměny koupit třeba kávu. Tímto unikátní projekt se navíc dostal už i na Slovensko, kde od loňského roku funguje bratislavská Paralelná polis.
V Paralelní Polis rovněž sídlí Institut kryptoanarchie zaměřený na kryptoměny a decentralizovanou ekonomiku, dále také sdílené pracoviště Paper hub s papírovým nábytkem, klub Paralelní Polis nebo také CryptoLAB. V budově také probíhají pravidelné přednášky na různé témata, ať už jde o kryptoměny, programování, hacking a další. Každý rok Paralelní polis hostí také velkou konferenci Hackers Congress.
Pokračování 4 / 5
General Bytes: bitcoin v automatu
Výraznou světovou stopu Česká republika zanechala i v prodeji a nákupu kryptoměn. Z naší kotliny totiž pochází i druhý největší světový výrobce bitcoinových automatů, společnost General Bytes, která sídlí hlavně v Praze, ale dnes už má další pobočky i Estonsku, Velké Británii a USA.


General Bytes je velkým výrobcem kryptoměnových pokladních systémů a druhým největším výrobcem kryptoměnových automatů na světě. Třeba dodat, že v České republice nejde o jedinou firmu, velmi rozšířená je i společnost WBTCB, která dodává automaty u nás a na Slovensko.
General Bytes už se výrobou bitcoinových automatů zabývá od roku 2014 a nyní jich provozuje už více než 800, a to v zemích po celém světě včetně domovského Česka. Kromě výroby automatů je však General Bytes i předním výrobce pokladních systémů CortexPay postavených na platformě Android, se zaměřením na příjem kryptoměn. Platby jsou možné pomocí skenu QR kódu či NFC.
Pokračování 5 / 5
NakamotoX: burza nové generace
V České republice existuje už několik kryptoměnových burz jako je například Coinmate. Ovšem největší diskuze už několik měsíců panují o nové burze NakamotoX, která aktuálně běží v beta režimu s nulovými transakčními poplatky. Burza je sice jako společnost registrovaná ve Velké británii, ovšem tým lidí stojící za ní pochází z České republiky.

NakamotoX slibuje vysokou bezpečnost, likviditu, ale také možnost margin tradingu či lendingu. Výhodou pro české občany bude možnost nabíjet a vybírat peníze v korunách skrze český bankovní účet.
Jejím hlavním benefitem má být vysoká bezpečnost díky své modulární architektuře a systému 3 peněženek s technologie Trezor. Hardwarovou peněženku Trezor lze půjde navíc použít i k přihlašování na burzu skrze dvoufázové ověřování. Výhodou je také to, že veškeré vložené peníze jsou na burze automaticky vloženy do Cold walletů, takže jsou izolovány od veškerých online systémů, který by umožnili zneužití peněz.


Prostředí burzy si lze přizpůsobit dle potřeb, můžete tak mít vedle sebe více otevřených grafů či orderbooků.
Velký důraz burza klade i na své prostředí, které je rovněž modulární a každý si jej může přizpůsobit tak, aby mu vyhovovalo, ať už jde o tradera začátečníka nebo zkušeného profesionála. K obchodování by mělo být dostupných hned několik kryptoměn
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně