Česko hledá programátora, nástup možný ihned

Na včerejší tiskové konferenci jsme měli možnost seznámit se s výsledky studie společnosti Robert Half International, která zkoumá pracovní trh. Nás samozřejmě zajímala především IT oblast a výsledek průzkumu by se dal shrnout velmi jednoduše. Česká republika trpí zoufalým nedostatkem kvalitních programátorů.
Česko hledá programátora, nástup možný ihned

Financial hiring index

Robert Half International

Společnost RHI je jedním z předních mezinárodních specialistů na vyhledávání a výběr kvalifikovaných zaměstnanců. Byla založena v roce 1948, v Evropě působí od roku 1974 a v České republice působí od roku 1994. Po celém světě má více než 330 poboček a zaměstnává 9200 zaměstnanců. V ČR je společnost rozdělena do čtyř úzce specializovaných divizí - Finance & Accounting (vyhledává odborníky z oblasti financí a účetnictví), Technology (informační technologie), Sales & Marketing (obchod, marketing, reklama a reality) a Officeteam (manažerská podpora, administrativa, právo, lidské zdroje).

Přesně tak se nazývá mezinárodní průzkum, o kterém bude v následujících odstavcích řeč. Jedná se o nezávislý průzkum firmy Insites NV pro společnost Robert Half International (RHI). Obsahuje odpovědi 2739 manažerů zodpovědných za nábor zaměstnanců (finanční ředitelé, ředitelé lidských zdrojů). Index obsahuje plány na přijímání zaměstnanců, nejvíce poptávané pozice, vliv jména firmy na nábor zaměstnanců a neméně důležitou otázkou jsou i důvody potřeby náboru nových pracovních sil.

Průzkum je prováděn každý rok v devíti zemích - v Austrálii, Belgii, Francii, Německu, Itálii, Nizozemí, Novém Zélandu, Velké Británii a také v České republice. Právě na výsledky z České republiky z oblasti IT se soustředíme.

Vývoj poptávky a mezd v IT

Vývoj za posledních šest let lze rozdělit zhruba do tří období. V roce 2000 byl celosvětový boom internetových firem. Firmy tehdy najímaly poměrně velké množství nových zaměstnanců a důležité je, že byly poměrně nízké nároky na jejich odbornost. Zjednodušeně řečeno stačilo, když jste alespoň trochu uměli kupříkladu PHP a i bez praxe jste měli velkou šanci získat poměrně nadprůměrně ohodnocené zaměstnání.

V letech 2001 až 2004 byl již zájem poměrně uspokojen, poptávka se snížila a na nové pracovní síly byly také kladeny mnohem vyšší nároky ohledně úrovně znalostí a praxe.

Rok 2005 pak byl opět ve znamení zvýšení poptávky po IT odbornících, která trvá až doposud. Zároveň jsou však kladeny velmi vysoké nároky na odbornost. Tento stav pak způsobuje nedostatek specialistů na našem IT trhu.

Příčiny a důsledky nedostatku specialistů

Proč je vlastně tak složité sehnat dobrého programátora či jiného specialistu? Kombinace vysoké poptávky a zároveň značných nároků na odbornost a praxi je vražedná. V tomto oboru dost dobře nelze využít možnost rychlé rekvalifikace. Přečtením jedné knížky se z vás zkrátka odborník nestane.

Vzhledem k úrovni platů nelze ani počítat s přílivem odborníků z EU. Platy sice nejsou na naše poměry špatné a jsou poměrně vysoko nad průměrem, nicméně v porovnání s EU ještě máme celkem pochopitelně co dohánět.

Zároveň si ale nelze ani příliš "vypomoci" s odborníky z chudších částí světa. Panuje zde neochota zaměstnávat cizince z východní Evropy či Asie, ačkoliv jim se naopak mohou naše platy jevit královsky. Pro firmu to však představuje často legislativní komplikace a také komplikace jazykové. Odborníci z Asie obvykle umí hovořit anglicky, ale celkem pochopitelně neumí česky. To sice nemusí u zahraniční firmy, která působí v ČR, příliš vadit, nicméně pro firmu ryze českou už to komplikace být může.

Nedostatek odborníků má celkem jednoznačné důsledky. Menší firmy mají často problémy s realizací nasmlouvaných zakázek. Pracovní trh je více otevřen uchazečům ze zahraničí (EU), i když příliv odborníků z EU je poměrně zanedbatelný a podle zkušeností Jana Bílka z Robert Half Technology je v 90 % důvod zcela osobní - zahraniční odborníci si prostě najdou českou partnerku/partnera a stěhují se do ČR z tohoto důvodu a ne kvůli zaměstnání (natož platu).

Celkem pochopitelným důsledkem nedostatku odborníků je i značný nárůst jejich mezd (viz tabulka dále). Odborníci mají také při hledání zaměstnání mnohem více nabídek a platí téměř opačný poměr než před lety. Zatímco před několika lety si firma vybírala z několika uchazečů toho nejlepšího, dnes si kvalitní odborník vybírá z několika firem tu nejlepší. To přináší i změny v chování uchazečů při výběrovém řízení. Jsou daleko sebevědomější a také příliš neztrácejí čas. S vědomím dalších lukrativních nabídek se zeptají personalisty rovnou a přímo na velikost platu či dalších benefitů a pokud není firma ochotna nabídnout totéž co konkurence, nemá u uchazeče příliš šanci a pohovor může skončit velmi rychle.

Jedním z důsledků je také nízká efektivita pracovních serverů. Dnes již zkrátka nestačí, aby dala firma inzerát na dva nebo tři nejnavštěvovanější servery. Konkurence udělá totéž a již po několika hodinách je inzerát odsunut na spodní pozice a skoro nikdo si jej nevšimne.

  0 - 1 rok 1 - 3 roky 3 - 5 let 5 a více let
Team Leader - 33 000 - 42 000 40 000 - 60 000 55 000 - 75 000
Programátor C++ 21 000 - 29 000 30 000 - 40 000 38 000 - 52 000 52 000 - 63 000
Programátor Java 21 000 - 30 000 30 000 - 44 000 38 000 - 60 000 60 000 - 80 000
Programátor VB, Delphi aj. 18 000 - 25 000 25 000 - 35 000 30 000 - 40 000 35 000 - 45 000
Programátor HTML, ASP, PHP 17 000 - 23 000 23 000 - 31 000 30 000 - 40 000 34 000 - 44 000

Tabulka aktuálního rozmezí mezd vývojářů

Možnosti řešení

Firmy samozřejmě přistupují k řešení těchto situací a možností je několik. Tou nejdražší je samozřejmě náležité finanční ohodnocení, ale velký význam mají i nefinanční benefity.

Firmy jsou také ochotny do uchazečů investovat, tedy zejména do absolventů. Není tak již zapotřebí několikaletá praxe a i čerstvý absolvent vysoké školy příslušného oboru poměrně snadno najde práci. Společnosti si jej pak vychovají, ale firma samozřejmě musí počítat s tím, že s takovým uchazečem nesmí jednat jako s lacinou pracovní silou. Po zapracování tak musí náležitě růst i ohodnocení nebo firma o odborníka snadno přijde.

Trendem je rovněž maximální urychlení výběrového řízení. To, co trvalo dříve dva týdny i déle (první zkontaktování uchazeče, pozvánka na první pohovor atd.) je dnes zkracováno na minimum. Po dobu výběrového řízení je také třeba být s uchazečem v kontaktu.

Závěry

Z průzkumu tedy plyne několik důležitých závěrů. Ten první a jednoznačný je, že ČR trpí v současné době nedostatkem kvalitních programátorů. Žádaní jsou zejména odborníci na programovací jazyky Java a taktéž C#, v menší míře pak programátoři C++.

V důsledku toho všeho lze očekávat tlak na zvyšování mezd v těchto sektorech. U nejpoptávanějších pozic došlo k růstu mezd za poslední dva roky až o 40 %. Programátora Java (absolventa s roční praxí) lze dnes obtížně získat pod 35 tisíc korun měsíčně, zatímco před třemi lety byla tato úroveň o 10 tisíc nižší. Pozitivní pro ČR je však to, že zatím nebyl zaznamenán žádný masový odliv "mozků" do zahraničí (čehož se obávaly zejména státy EU).

Témata článku: Česko, Nový mozek, Plat, Čerstvá síla, Nedostatek, Benefit, Opačná realita, Vysoká úroveň, Lidský mozek, Nástup, Robert, Nízká úroveň, Programátor, Lidský zaměstnanec, Nízký tlak

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 23

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji