Historie | Grafický editor | Zoner Photo Studio

České Zoner Photo Studio slaví 15. narozeniny. Zrodilo se na Invexu 2004

Katalog a fotoeditor Zoner Photo Studio v těchto dnech slaví 15. narozeniny, skutečná historie ale sahá ještě mnohem hlouběji. 13. října 2004 jej výrobce oficiálně představil na tehdejším veletrhu Invex.

Pro ty mladší z vás jen připomenu, že se ve své době jednalo o jeden z největších počítačových veletrhů v regionu střední Evropy. Navštívil jej jak Bill Gates, tak Michael Dell a společně s nimi celá generace středoškoláků, která zde každoročně sbírala reklamní propisky, diskety a později i CD-ROMy.

Klepněte pro větší obrázek
Slečna z krabice ukazuje první Photo Studio. Tedy vlastně sedmé.

Jak už jsem napsal výše, ZPS nezačínalo na zelené louce, ale jednalo se o pokračovatele starší řady Zoner Media Explorer. První verze Photo Studia tedy měla označení 7.

Photo Studio tehdy bojovalo zejména o přízeň fanoušků ACDSee – katalogu a editoru fotek, který na přelomu století nechyběl snad na jediném českém domácím počítači s Windows. Nutno podotknout, že stejně jako Photoshop nebo Corel DRAW v pirátské kopii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zoner Photo Studio 8 z roku 2005 a aktuální verze X

ZPS postupně přebíral české uživatele ACDSee a z jednoduchého programu se během následující dekády stal kompletní balík, který pomáhal jak s katalogizací fotografií, tak s úpravami po vzoru Lightroomu od Adobe (současný režim Vyvolat) i plnohodnotného rastrového editoru s vrstvami (režim Editor).

Poslední roky se Zoner Photo Studio drží prostého označení X a přeskočilo na systém předplatného s průběžnými aktualizacemi několikrát ročně. Ačkoliv páteř jeho zákazníků stále tvoří Češi, snaží se zaujmout i ty ze zahraničí.

Diskuze (75) Další článek: Dáte za herní monitor více než 100 tisíc korun? Asus doufá, že ano. Začal prodávat ROG Swift PG65UQ

Témata článku: Software, Windows, Historie, Česko, Bill Gates, Evropa, Grafický editor, Invex, Zoner Photo Studio, Narozeniny, Zoner Media Explorer, Katalog, Photoshop, Michael Dell, DigiArena, Photo studio, ZPS, Editor, Corel Draw, Photo Studium, Veletrh