Historie | Zoner Photo Studio | Grafický editor

České Zoner Photo Studio slaví 15. narozeniny. Zrodilo se na Invexu 2004

Katalog a fotoeditor Zoner Photo Studio v těchto dnech slaví 15. narozeniny, skutečná historie ale sahá ještě mnohem hlouběji. 13. října 2004 jej výrobce oficiálně představil na tehdejším veletrhu Invex.

Pro ty mladší z vás jen připomenu, že se ve své době jednalo o jeden z největších počítačových veletrhů v regionu střední Evropy. Navštívil jej jak Bill Gates, tak Michael Dell a společně s nimi celá generace středoškoláků, která zde každoročně sbírala reklamní propisky, diskety a později i CD-ROMy.

Klepněte pro větší obrázek
Slečna z krabice ukazuje první Photo Studio. Tedy vlastně sedmé.

Jak už jsem napsal výše, ZPS nezačínalo na zelené louce, ale jednalo se o pokračovatele starší řady Zoner Media Explorer. První verze Photo Studia tedy měla označení 7.

Photo Studio tehdy bojovalo zejména o přízeň fanoušků ACDSee – katalogu a editoru fotek, který na přelomu století nechyběl snad na jediném českém domácím počítači s Windows. Nutno podotknout, že stejně jako Photoshop nebo Corel DRAW v pirátské kopii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zoner Photo Studio 8 z roku 2005 a aktuální verze X

ZPS postupně přebíral české uživatele ACDSee a z jednoduchého programu se během následující dekády stal kompletní balík, který pomáhal jak s katalogizací fotografií, tak s úpravami po vzoru Lightroomu od Adobe (současný režim Vyvolat) i plnohodnotného rastrového editoru s vrstvami (režim Editor).

Poslední roky se Zoner Photo Studio drží prostého označení X a přeskočilo na systém předplatného s průběžnými aktualizacemi několikrát ročně. Ačkoliv páteř jeho zákazníků stále tvoří Češi, snaží se zaujmout i ty ze zahraničí.

Diskuze (75) Další článek: Dáte za herní monitor více než 100 tisíc korun? Asus doufá, že ano. Začal prodávat ROG Swift PG65UQ

Témata článku: Software, Historie, Windows, Evropa, Česko, Bill Gates, Zoner Photo Studio, Grafický editor, Invex, Veletrh, Corel Draw, Photo studio, ZPS, Zoner Media Explorer, Narozeniny, Photoshop, Editor, Katalog, Michael Dell, Photo Studium


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky