České zdroje RSS zpráv

Pomocí RSS zpráv můžete rychle získat přehled o novinkách z oboru, který vás zajímá. Pomocí speciálních programů, tzv. RSS čteček je dostáváte většinou automaticky do svého počítače. Pokud tápete a nevíte, kde RSS kanály najít, nezoufejte. I na českém internetu je mnoho katalogů pro RSS kanály, obsahují odkazy jak na seriózní informace, tak na nejrůznější blogy webových obyvatel.

U medvídka

Související odkazy

Slovník
online
RSS
server

Pokud se budete snažit najít český katalog RSS kanálů, zřejmě také narazíte na Pravidelný občasník originálního humoru, známý též jako Pooh.cz. Pro člověka, který se v problematice příliš neorientuje, může být první návštěva těchto stránek obtížnější, nicméně po chvilce práce si zvyknete. Zprávy jsou rozdělené do několika kategorií, podle zaměření a v rámci těchto jednotlivých kategorií jsou dále tříděny do užších skupin. Zprávami se můžete probírat nejen podle kategorií, ale také podle aktuálnosti. Po registraci získáte možnost odběru pouze těch zpráv, které vás zajímají. Na tomto webu naleznete také popis RSS technologie a nechybí samozřejmě ani návod, jak s touto on-line čtečkou pracovat.

Klepněte pro větší obrázek

I s vlastní čtečkou

Opravdu pěkně zpracovaný katalog RSS zdrojů naleznete na serveru topindex.cz. Práce s ním je velmi podobná vyhledávání v katalozích webových stránek. V katalogu si vyberete oblast zájmu a následně se vám zobrazí případné podskupiny nebo rovnou odkazy na zdroje. Ty můžete dále filtrovat podle jazyka – server nabízí češtinu, slovenštinu, němčinu a angličtinu. Více možností, jak zobrazit pouze zdroje ve vybraném jazyce však nabízí jedna, k tomuto účelu vytvořená, kategorie v katalogu. Ten je poměrně rozsáhlý, obsahuje více než šest tisíc odkazů z technických, kulturních i společenských oblastí, nechybí ani weblogy. Katalog umožňuje také textové vyhledávání. Druhou částí katalogu je také přehled aktuálních zpráv, vysvětlení pojmu RSS, odkaz na doporučenou čtečku a nechybí ani sekce pro registrované uživatele.

Klepněte pro větší obrázek

Okno do blogů

Dalším zajímavým katalogem je Blogator. Přestože se nenachází v české národní doméně, je zpracován v češtině. Jak už jeho název napovídá, obsahuje RSS zdroje nejrůznějších internetových deníčků. Cizí mu však není ani zpravodajství či vědecko technické obory. Katalog mnoho komfortu neposkytuje, nicméně máte možnost prohledávání zpráv pomocí vyhledávacího mechanismu. V tomto případě nemáte možnost registrace a odběru pouze určitých zpráv, ale pro vyzkoušení to stačí. Vzhledem k jednoduchému vzhledu katalogu by se dalo čekat rychlé načítání, což by potěšilo uživatele s pomalejším připojením. V době, kdy byl tento článek napsán, se však tento předpoklad ukázal jako mylný.

Pokud vás zajímají zahraniční zprávy v angličtině, můžete se kouknout na zpravodajský portál CNET. Naleznete zde přehledný seznam s odkazy jak na vlastní články, na další zdroje.

Klepněte pro větší obrázek


Jedna cesta k informacím

Internetové katalogy RSS zdrojů mají výhodu nejen ve většinou přehledném seznamu zdrojů, ale také v tom, že vám umožní podívat se na stránku se zprávou rovnou, aniž byste museli do počítače cokoli instalovat. Nemusíte se ani starat o jejich aktualizaci, vše je zařízeno na straně serveru. Pokud se na prvních dvou zmíněných stránkách s RSS katalogem zaregistrujete, získáváte přístup pouze k informacím, které si sami vyberete, čímž si usnadníte vyhledávání. Jak se říká, za zkoušku nic nedáte.

Mnoho RSS čteček – programů, o kterých jsme se na Živě.cz také zmiňovali, obsahuje vlastní katalogy. Příkladem budiž čtečka RSS Point, která je dítětem zmiňovaného serveru topindex.cz či Pluck, doplněk do Internet Exploreru, který obsahuje desítky odkazů na zdroje.

Diskuze (17) Další článek: Nejvýkonnější evropský počítač zabere půl basketbalového hřiště

Témata článku: Internet, RSS, Rychlé načítání, Nejrůznější kanály, Zdroj


Určitě si přečtěte

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 88


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?