České zdroje RSS zpráv

Pomocí RSS zpráv můžete rychle získat přehled o novinkách z oboru, který vás zajímá. Pomocí speciálních programů, tzv. RSS čteček je dostáváte většinou automaticky do svého počítače. Pokud tápete a nevíte, kde RSS kanály najít, nezoufejte. I na českém internetu je mnoho katalogů pro RSS kanály, obsahují odkazy jak na seriózní informace, tak na nejrůznější blogy webových obyvatel.

U medvídka

Související odkazy

Slovník
online
RSS
server

Pokud se budete snažit najít český katalog RSS kanálů, zřejmě také narazíte na Pravidelný občasník originálního humoru, známý též jako Pooh.cz. Pro člověka, který se v problematice příliš neorientuje, může být první návštěva těchto stránek obtížnější, nicméně po chvilce práce si zvyknete. Zprávy jsou rozdělené do několika kategorií, podle zaměření a v rámci těchto jednotlivých kategorií jsou dále tříděny do užších skupin. Zprávami se můžete probírat nejen podle kategorií, ale také podle aktuálnosti. Po registraci získáte možnost odběru pouze těch zpráv, které vás zajímají. Na tomto webu naleznete také popis RSS technologie a nechybí samozřejmě ani návod, jak s touto on-line čtečkou pracovat.

Klepněte pro větší obrázek

I s vlastní čtečkou

Opravdu pěkně zpracovaný katalog RSS zdrojů naleznete na serveru topindex.cz. Práce s ním je velmi podobná vyhledávání v katalozích webových stránek. V katalogu si vyberete oblast zájmu a následně se vám zobrazí případné podskupiny nebo rovnou odkazy na zdroje. Ty můžete dále filtrovat podle jazyka – server nabízí češtinu, slovenštinu, němčinu a angličtinu. Více možností, jak zobrazit pouze zdroje ve vybraném jazyce však nabízí jedna, k tomuto účelu vytvořená, kategorie v katalogu. Ten je poměrně rozsáhlý, obsahuje více než šest tisíc odkazů z technických, kulturních i společenských oblastí, nechybí ani weblogy. Katalog umožňuje také textové vyhledávání. Druhou částí katalogu je také přehled aktuálních zpráv, vysvětlení pojmu RSS, odkaz na doporučenou čtečku a nechybí ani sekce pro registrované uživatele.

Klepněte pro větší obrázek

Okno do blogů

Dalším zajímavým katalogem je Blogator. Přestože se nenachází v české národní doméně, je zpracován v češtině. Jak už jeho název napovídá, obsahuje RSS zdroje nejrůznějších internetových deníčků. Cizí mu však není ani zpravodajství či vědecko technické obory. Katalog mnoho komfortu neposkytuje, nicméně máte možnost prohledávání zpráv pomocí vyhledávacího mechanismu. V tomto případě nemáte možnost registrace a odběru pouze určitých zpráv, ale pro vyzkoušení to stačí. Vzhledem k jednoduchému vzhledu katalogu by se dalo čekat rychlé načítání, což by potěšilo uživatele s pomalejším připojením. V době, kdy byl tento článek napsán, se však tento předpoklad ukázal jako mylný.

Pokud vás zajímají zahraniční zprávy v angličtině, můžete se kouknout na zpravodajský portál CNET. Naleznete zde přehledný seznam s odkazy jak na vlastní články, na další zdroje.

Klepněte pro větší obrázek


Jedna cesta k informacím

Internetové katalogy RSS zdrojů mají výhodu nejen ve většinou přehledném seznamu zdrojů, ale také v tom, že vám umožní podívat se na stránku se zprávou rovnou, aniž byste museli do počítače cokoli instalovat. Nemusíte se ani starat o jejich aktualizaci, vše je zařízeno na straně serveru. Pokud se na prvních dvou zmíněných stránkách s RSS katalogem zaregistrujete, získáváte přístup pouze k informacím, které si sami vyberete, čímž si usnadníte vyhledávání. Jak se říká, za zkoušku nic nedáte.

Mnoho RSS čteček – programů, o kterých jsme se na Živě.cz také zmiňovali, obsahuje vlastní katalogy. Příkladem budiž čtečka RSS Point, která je dítětem zmiňovaného serveru topindex.cz či Pluck, doplněk do Internet Exploreru, který obsahuje desítky odkazů na zdroje.

Diskuze (17) Další článek: Nejvýkonnější evropský počítač zabere půl basketbalového hřiště

Témata článku: Internet, RSS, Rychlé načítání, Zdroj, Nejrůznější kanály

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu