České zdroje RSS zpráv

Pomocí RSS zpráv můžete rychle získat přehled o novinkách z oboru, který vás zajímá. Pomocí speciálních programů, tzv. RSS čteček je dostáváte většinou automaticky do svého počítače. Pokud tápete a nevíte, kde RSS kanály najít, nezoufejte. I na českém internetu je mnoho katalogů pro RSS kanály, obsahují odkazy jak na seriózní informace, tak na nejrůznější blogy webových obyvatel.

U medvídka

Související odkazy

Slovník
online
RSS
server

Pokud se budete snažit najít český katalog RSS kanálů, zřejmě také narazíte na Pravidelný občasník originálního humoru, známý též jako Pooh.cz. Pro člověka, který se v problematice příliš neorientuje, může být první návštěva těchto stránek obtížnější, nicméně po chvilce práce si zvyknete. Zprávy jsou rozdělené do několika kategorií, podle zaměření a v rámci těchto jednotlivých kategorií jsou dále tříděny do užších skupin. Zprávami se můžete probírat nejen podle kategorií, ale také podle aktuálnosti. Po registraci získáte možnost odběru pouze těch zpráv, které vás zajímají. Na tomto webu naleznete také popis RSS technologie a nechybí samozřejmě ani návod, jak s touto on-line čtečkou pracovat.

Klepněte pro větší obrázek

I s vlastní čtečkou

Opravdu pěkně zpracovaný katalog RSS zdrojů naleznete na serveru topindex.cz. Práce s ním je velmi podobná vyhledávání v katalozích webových stránek. V katalogu si vyberete oblast zájmu a následně se vám zobrazí případné podskupiny nebo rovnou odkazy na zdroje. Ty můžete dále filtrovat podle jazyka – server nabízí češtinu, slovenštinu, němčinu a angličtinu. Více možností, jak zobrazit pouze zdroje ve vybraném jazyce však nabízí jedna, k tomuto účelu vytvořená, kategorie v katalogu. Ten je poměrně rozsáhlý, obsahuje více než šest tisíc odkazů z technických, kulturních i společenských oblastí, nechybí ani weblogy. Katalog umožňuje také textové vyhledávání. Druhou částí katalogu je také přehled aktuálních zpráv, vysvětlení pojmu RSS, odkaz na doporučenou čtečku a nechybí ani sekce pro registrované uživatele.

Klepněte pro větší obrázek

Okno do blogů

Dalším zajímavým katalogem je Blogator. Přestože se nenachází v české národní doméně, je zpracován v češtině. Jak už jeho název napovídá, obsahuje RSS zdroje nejrůznějších internetových deníčků. Cizí mu však není ani zpravodajství či vědecko technické obory. Katalog mnoho komfortu neposkytuje, nicméně máte možnost prohledávání zpráv pomocí vyhledávacího mechanismu. V tomto případě nemáte možnost registrace a odběru pouze určitých zpráv, ale pro vyzkoušení to stačí. Vzhledem k jednoduchému vzhledu katalogu by se dalo čekat rychlé načítání, což by potěšilo uživatele s pomalejším připojením. V době, kdy byl tento článek napsán, se však tento předpoklad ukázal jako mylný.

Pokud vás zajímají zahraniční zprávy v angličtině, můžete se kouknout na zpravodajský portál CNET. Naleznete zde přehledný seznam s odkazy jak na vlastní články, na další zdroje.

Klepněte pro větší obrázek


Jedna cesta k informacím

Internetové katalogy RSS zdrojů mají výhodu nejen ve většinou přehledném seznamu zdrojů, ale také v tom, že vám umožní podívat se na stránku se zprávou rovnou, aniž byste museli do počítače cokoli instalovat. Nemusíte se ani starat o jejich aktualizaci, vše je zařízeno na straně serveru. Pokud se na prvních dvou zmíněných stránkách s RSS katalogem zaregistrujete, získáváte přístup pouze k informacím, které si sami vyberete, čímž si usnadníte vyhledávání. Jak se říká, za zkoušku nic nedáte.

Mnoho RSS čteček – programů, o kterých jsme se na Živě.cz také zmiňovali, obsahuje vlastní katalogy. Příkladem budiž čtečka RSS Point, která je dítětem zmiňovaného serveru topindex.cz či Pluck, doplněk do Internet Exploreru, který obsahuje desítky odkazů na zdroje.

Témata článku: Internet, RSS, Rychlé načítání, Nejrůznější kanály, Zdroj

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 19

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji