České Windows 98 jsou hotovy, můžete se také postavit do fronty

[Win98] Nejen o tom, jak se povedla lokalizace Windows 98 do češtiny.
Všimli jste si, že zřejmě s výjimkou stále nejasných Windows NT 5.0 se Microsoftu už dlouho daří uvádět produkty na čas, či dokonce o něco dříve, než ohlašuje či než se předpokládá? Krátce po polovině srpna se nám do rukou dostala finální verze české lokalizace Windows 98 - a to je jednak o hodně dříve než v šibeniční tříměsíční lhůtě, kterou si obvykle softwarové firmy (Microsoft, Lotus, Autodesk ad.) samy dávají pro lokalizace do méně důležitých jazyků, jako je čeština, a rovněž dříve, než zněly poslední zprávy - v těch se hovořilo o konci září nebo začátku října, spekulovalo se, zda bude produkt hotov na Invexu.

Jistě - v ruce (a na svém počítači) mám "pouze" finální verzi systému, povědomá modrá krabice to ještě není. Ale do té už Microsoft dlouho nevkládá nějaké rozsáhlé manuály (protože jej v tom domácí vydavatelé suplují a předhánějí se, který přinese tuto knihu na trh o den dříve), takže to nebolí - a důležité je, že tuto verzi s předstihem dostávají partneři firmy v oblasti výroby a prodeje počítačů, takže v okamžiku, kdy firma oficiálně udeří na gong (ještě se neví, který den to bude), všichni odstartovali dodávky strojů s Windows 98 místo Windows 95.

Neboť to je právě rozdíl mezi předchozím zlomem Windows 3.11/95. Ještě dlouho po objevení se Windows 95 jste mohli v cenících nalézt starší Windows a došlo tím k situaci, která se Microsoftu nelíbila - velká část světa zůstávala a dodnes zůstává na Windows 3.1(3.11), což například znemožňuje, aby si pořídili upgrade na novější Office a jiné programy.

Windows 98 by měl být v prodejích zřejmě rychlý konec pro Windows 95 - a má to svou logiku. Oba systémy vypadají stejně, nebo se dají nakonfigurovat, aby tak vypadaly, např. po vypnutí aktivního desktopu. Přeučování z Windows 95 na Windows 98 je veškeré žádné, lze do nich vplout okamžitě a jen ten, kdo chce novým systémem podrobněji brouzdat, s ním stráví několik dní.

Čeština není mrtvý jazyk

Nebudu zde Windows 98 recenzovat - to by byla hodně pozdní recenze - a rovněž nebudu hledat, zda česká verze obsahuje nefunkčnosti nebo chyby oproti anglické, protože to se pozná až po měsících práce a experimentování. Zaměřím se hlavně na to, jakým způsobem byly Windows lokalizovány, jaké změny nastaly nebo nenastaly v češtině a vůbec, co je na lokalizaci pozoruhodné.

Čeština není mrtvý jazyk a je sympatické, že lokalizátoři ji pilují a upravují. I v úplně základních funkcích (standardní dialogové panely) dochází k vývoji a postupným změnám, které jsou ale obvykle tak jemné, že bez přímého srovnání obou systémů vedle sebe je skoro nepostřehnete - takže uživatel rozhodně není zmatený z toho, co na něj z obrazovky blafe za neočekávané příkazy či hlášení.

Lokalizátoři postupně upouštějí od šroubované popisnosti a nahrazují ji stručnějšími výrazy; většinou to je ku prospěchu věci, někdy je možná výraz až příliš stručný. Některé příklady:

- jen "Barvy" místo "Systém barev" v konfiguraci obrazovky

- "Oblast obrazovky" místo "Rozměry pracovní plochy" tamtéž (to je zrovna příklad přílišného zestručnění

V několika případech se mění terminologie; například místo příliš obecného "Ukázka" se nyní používá "Náhled",

Globální optickou změnou je pak to, že všechny položky v dialogových panelech nyní začínají velkým písmenem, i když se třeba jedná o volby u několika tlačítek; je sjednocen vid u všech sloves (tj. všude je např. Zobrazovat, Schovávat místo Zobrazit, Schovat, pokud se jedná o opakované činnosti).

Microsoft nepřeložil výraz Active Desktop (přitom "Aktivní plocha" se celkem nabízí) - zřejmě má tento pojem stanovený jako název určité technologie, něco jako třeba Plug&Play. Trošku se to tluče s tím, že slovo desktop se už od předchozí verze překládá jako Plocha.

Českých písem je více, ale nejsou všechna

Z kompletní instalace Windows 98 zaujímají soubory s definicemi písem (fonty) tak dvě procenta objemu; přesto zde nalezneme jen velmi málo písem obsahujících i středoevropskou variantu, tj. písmenka s nejrůznějšími háčky, čárkami, stříškami apod. pro ony "podivné země" v tomto regionu, kterým nestačí ke spokojenosti dvacet pět písmen abecedy. Česky můžete ve Windows 98 CZ psát následujícími písmy:

- Arial (včetně variant Bold, čili tučné bezpatkové písmo, Black, tedy extra-tučná varianta, Italic čili kurzívy a Bold Italic)

- Comic Sans MS (nepříliš pěkné mírně deformované písmo, nehodící se do vážných dokumentů, včetně tučné varianty)

- Courier New (včetně tří variant, známéneproporcionální písmo v balíku)

- Impact

- Lucida Console (svěží neproporcionální písmo, mnohem neotřelejší než Courier, rovněž se třemi řezy včetně "švihovky", ručního navazujícího písma)

- Tahoma (písmo typu sans, tedy bez patek)

- Times New Roman (běžný "Times")

- Verdana (elegantní bezpatkové písmo, používané hodně na webu)

Počeštěných je tedy nadpolovic písem ve Windows 98 - výrazný pokrok oproti předchozím verzím Windows. Namlsán se ale divím, proč už Microsoft nepočeštil písma všechna - určitě by se využila starobylejší Antiqua, když už Times nudí, určitě by se hodilo kondenzované bezpatkové písmo Abadi MT nebo i několik písem ornamentálních.

To, že nejsou všechna písma v balíku počeštěna, bude vadit především na webu. Díky dynamickému HTML totiž začíná stále více autorů formátovat své stránky s využitím písem nalézajících se v operačním systému (už jsem zmínil Verdanu, též Lucida atd.); pokud ale nejsou v systému tato písma počeštěna, nebudou je domácí autoři samozřejmě používat.

Nápověda je lepší, ale stejně si kupte knihu

Nápovědný systém Windows 98 je o kus lepší než dříve, a jeho překlad je rozhodně velmi kvalitní, korektní. Ale sebelepší překladatel nepozmění onen "americký" styl, kterým je nápověda vytvářena nejen v produktech od Microsoftu už řadu let. Nápověda je ve webovém stylu - což znamená, že má tlačítka Zpět a Vpřed, a odkazy jako na webu, ale mohla být rovnou ve formátu HTML a prohlížena v okně prohlížeče. Místy jsem v nápovědě našel nehezké termíny (3D-obrázek - to je přece vysloveně slangový termín, normální člověk neví, že "tři dé" značí "three-dimension" a tudíž prostorový), nebo podivné formulace (vydavatelé internetových kanálů jsou označováni za "zprostředkovatele" informací, nikoli za jejich autory).

U nápovědy vadí to, že jí všude prokvétá reklama na Windows 98, i když to je nešvar skoro všech komerčních produktů. Než se dostanu k vysvětlení daného pojmu, musím si přečíst reklamní balast; chci se dozvědět, jak získat informace z Internetu a musím strávit nadpis "Získání těch nejlepších informací"; všechny funkce "usnadňují", popřípade "dále usnadňují", jelikož přece systém sám už skvěle usnadňuje. Přitom nápovědu člověk nejčastěji použije tehdy, když se s něčím morduje až z toho má psotník, pak si vyvolá nápovědu, která mu (třeba proto, že špatně hledal, třeba proto, že problém neřeší) na jeho otázku neodpoví, ale místo toho jej oblaží zprávami o usnadňování a zjednodušování.

Proto je stále lepší si koupit dobrou knihu, jejíž autor může bez zatížení sdělit, na co má dát důraz, může poukázat na postupy a funkce, které nepovažuje za nejlepší a přinést stovky různých tipů a triků.

It´s not a bug, it´s the feature

Když spustíte program pro připojení k Internetu (Internet Connection Wizard - kupodivu, tento název nebyl lokalizován), objeví se nejdříve panel vyzývající k zadání směrového čísla země a města. Je to snad jediný panel ve Windows (a byl i v minulé verzi), ze kterého není úniku: neobsahuje žádné tlačítko Zrušit, a tlačítko se znakem "x" v pravém horním rohu neumí panel uzavřít.

Když chcete restartovat počítač, systém vás vyzve k uložení neuložených souborů (např. ve Wordu atd.). Pokud chvilku nic neděláte, zobrazí panel se sdělením, že program neodpovídá a umožní jej "odstřelit", tj. uzavřít se ztrátou neuložených dat. Nedpovídá program, ale Vy na jeho výzvu - program není ztuhlý, perfektně funguje v pozadí a dychtivě čeká na to, až na jeho výzvu odpovíte, pak se sám rád uzavře.

Tyto "věci" nás provázejí už třetí verzí Windows, takže jsem nyní poučen - není to chyba, je to "feature" čili správná vlastnost Windows a jejich změna asi nenastane.

Jak updatovat čili na konec dvě otázky

Windows 98 předpokládají "kontinuální updatování" přes síť Internet. To je zcela jasně krok dopředu - během několika let se takto bude nejen updatovat, ale i distribuovat většina programů na světě. Nabízejí se zde ale dvě poměrně závažné otázky, na které jsem zatím nenašel odpověď:

a) co bude dělat uživatel, který přístup k Internetu nemá? Microsoft již po necelých dvou měsících vydal poměrně významný update Windows 98, který je samozřejmě dostupný pomocí Internetu, a novější verzi samozřejmě ihned začnou instalovat prodejci počítačů na nové stroje. Na to, jak se ale uživatel, který už počítač s Windows 98 má a který není připojen, k této verzi (a dalším) dostane, aniž by si musel koupit nová Windows 98, jsem zatím odpověď nenašel.

b) druhá otázka je závažnější pro české uživatele. Kontinuální update by měl znamenat také kontinuální lokalizaci těchto nových věcí - ovšem praxe minulých let to nepotvrzuje. Například Internet Explorer se v originální verzi různě obnovoval a doplňoval i několikrát za týden, český měl (tuším) jen jednu mezi-verzi. Windows NT 4.0 zaznamenaly několik velice důležitých servisních vydání (Service Packů), které sice lokalizovány byly, ale až s hodně velkým zpožděním - to je obzvlášť kritické, neboť SP reagovaly zejména na některé bezpečnostní chyby, které tak uživatel české verze Windows NT neměl možnost opravit a byl tak vystaven útokům kdejakého poloamatérského hackera, který si může z Internetu snadno stáhnout "sestřelovací" kód a vyslat ho na server firmy, kterou zrovna nemá moc rád.

Lokalizace je jedna z největších investicí, kterou český Microsoft vůbec vydává a pokud by měla být prováděna paralelně s každým, i sebemenším update anglické verze, prodražila by se možná až neúměrně. Jsme proto zvědaví, jak Microsoft tuto situaci vyřeší.

Váš názor Další článek: Číslo devět ožívá

Témata článku: Microsoft, Windows, Hot, Impact, Reklamní balík, Vide, Podivný program, Win +, Předchozí den, Windows +, Velký háček, M/s, Pozdní využití, Gong, Česká lokalizace, Window


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5