ovoce
12. 11. 2018 • 8:45

Už jsem to kdysi učil (1987-89). Zcela nemyslně i na střední zahradnické škole. Kdy konečně někdo z tzv. odborníků pochopí, ža na dobré programování je třeba mít nadání - jinak je to ztáta času. Je to stejné, jako nutit zpívat dítě bez hudebního sluchu. Kroužky dětí na DDM jsou docela o něčem jiné - viz soutěže programování.

Yarda
Yarda
14. 10. 2018 • 7:59

Už zase? Tohle tu přece už (nejméně) jednou bylo. Ale teď to bude vylepšené o inkluzi. Myslím, že se dám na soukromé podnikání, budu objíždět školy a nabízet učitelům (a učitelkám, aby to bylo genderově přijatelné, doufám, že v pedagogice ještě nejsou další pohlaví) kvalitní provazy a lana.Pane Bože, do čeho´s to duši dal.

Kuba12345678
13. 10. 2018 • 8:22

Rozhodne je lepsi ucit algoritmizaci, nez office a pouzivani windows.
Algoritmizace neznamena programovani, je to o reseni problemu, tohle melo byt na skolach uz davno.

Alois Pokorný
12. 10. 2018 • 17:06

Určitě je dobře, že stát se snaží vychovat kvalitně vzdělané lidi, protože právě jejich příjmy a daně budou tvořit základ naší společnosti za 20 let. Prozíravé myšlení se tak správně zaměřuje na výuku IT. Společně s inkluzivním vzděláváním máme šanci jako malá republika vystřelit v kvalitě studia vysoko a stát se ekonomikou postavenou na přidané hodnotě. Fandím tomuto projektu.

jirkajiri
12. 10. 2018 • 9:58

Programovat se stejně musí každý naučit sám. Je dobré, pokud ve škole ukáží, že něco takového existuje a koho to bude bavit, komu to jde, tak toho rozvíjet. Určitě bych z předmětu nedělal povinný.
U programování je nutné si práci naplánovat třeba několik dní dopředu. Například tmavší lidé myslí v přítomnosti a programování jim vůbec nejde. Tyto lidi nelze trápit dalšími kurzy, akorát by se demotivovala celá třída.

paulaner
12. 10. 2018 • 9:04

já bych to s tím učením mladých jelit nepřeháněl - naučit číst, psát počítat, to ano - ale dál bych zpomalil a jen ty aktivní, který by měli zájem se odborně dále kultivovat, bych shromáždil v pokrokových technických třídách.
.
Zbytek mladých lenochodů s mobilem v ruce by byl dostatečně hojný počet na manuální práce nebo mladí zakladači zeleniny v regálech, protože by je nikdo na žádnou další školu nevzal a ani do státní správy jen se ZDŠ - zaplnili bychom konečně tu díru na trhu - část zoufalců by se ještě ráda chtěla uchytit jako učedníci u zaběhlých řemeslníků 😝

crabik
12. 10. 2018 • 7:10

Problém čehokoliv od Lega je ten, že cena naprosto neodpovídá tomu , co dostaneš. U Mindstorms verze z roku 2006, která se prodávala do 2013, jsem byl zhnusem tím, že si říkali pomalu 10000 za něco, do čeho dali ten nejlevnější možný šrot v ceně jednotek korun a odpovídající tak konci 80.let. Jejich poslední verze to alespoň trochu posunula, ale ta cena je prostě omezující na to, abys to dostal do každé ruky na nějaký významný čas.

vacicak
vacicak
11. 10. 2018 • 23:08

Jako učitel informatiky na SŠ jsem pro všemi deseti. Programování si bohužel u veřejnosti vysloužilo podobné stigma, jako např. dějepis (jména, místa, letopočty, události), matematika/fyzika (vzorce, definice, poučky, pravidla). Přitom programování není o psaní kódu. Jazyk je pouze nástroj ne cíl. Nemusíte si pamatovat stovky příkazů, funkcí, knihoven.... Cíl je především v rozvoji analytického myšlení dětí/žáků/studentů: Rozebrat úlohu na dílčí části, hledat vhodná řešení, porovnat je, sestavit "algoritmus", ověřit funkčnost, najít chyby, optimalizovat atd. atd. Co je tom tak zavrženíhodného? Nebo snad nechceme(te), aby se naše děti učili myslet?Vždyť algoritmy používáme (a tedy i upotřebíme) v běžném každodenním životě. Schválně si zkuste jeden den počítat, kolikrát použijete podmínku (IF - ELSE). Možná budete překvapeni. Znám to důvěrně ze své školní praxe. Stačí zadat úkol v Excelu kde bude IF, IF, AND, OR a je vymalováno. A to nechci hotový vzorec, ale slovní popis řešení. Nebo v databázích SELECT ... WHERE. Závěrem můj postřeh z praxe: Žáci by i chtěli umět programovat, ale chtěli by to umět hned a bez učení.

jxjl
11. 10. 2018 • 22:59

Osobně mi u všech materiálů tak nějak chybí absolutně jakákoliv motivace. Nejhůře na tom budou asi ti chudáci s Pythonem na SŠ, kteří budou měsíc datlit nějaké nesmyslné příkazy do konzole aniž by tušili, k čemu to vlastně je a jakmile se naučí, že existuje něco jako promněná se kterou se dá počítat, tak místo toho, aby byli vedeni k tomu, jak si napsat alespoň jednoduchý konzolový program, který dělá něco užitečného, tak se budou učit neohrabaně kreslit vlaječky... holt ty didaktiky a metodiky asi nikdy nepochopím

Anonymizovaný
11. 10. 2018 • 22:08

Jsem rád, že konečně někdo uznává, že budoucností ČR nebude "učňovské školství" a že zatímco v jiných státech se budou zabývat umělou inteligencí, tak my jim nezasadíme konkurenční ránu perfektním ovládáním rašple, pilníků a ruční pilky na železo! 😀Bohužel, jak se tak dívám na ten program výuky, moc účinný asi nebude a nemyslím, že bude generovat nějak výrazně víc kodérů a programátorů než je teď.Ono to chce hlavně zvednout platy, protože každý dobrý vývojář umí anglicky, jelikož musí umět, protože všechny podstatné materiály jsou v angličtině.
A když se podívá na "nabídky práce", tak jsou o desetinnou čárku jinde než "job opportunities"... Je pak jen otázka času, kdy klikne na ně, zavolá si přes Skype a nastoupí na rezervovaný let od nového zahraničního zaměstnavatele a pápá Česko.Takhle přicházíme o spoustu skvělých lidí nejen z IT. Nakonec i z medicíny jsou největší česká esa v zahraničí - například Bohdan Pomahač z Bostonu, který občas při dovolené dává rozhovory v ČRo Olomouc 😀.Musíme zkrátka ten banánistán dostat na úroveň moderního státu! 🙂

Jaroslav Novotný (MrFail)
11. 10. 2018 • 21:53

Neviem ako ostatní ale súčasná generácia (čo mám v blízkosti seba) sa v školách na informatike učí programovať "zábavné" veci ako imagine (alebo aj tá hlúpa korytnačka ,ktoré sú úplne zbytočné a užitočnejšie by bolo snáď učenie programovania v Pascale) alebo animácie v Pivote.
Tí, ktorý si zvolia IT a siete, tak aj tak idú od začiatku akurát nie Imagine ale niečo lepšie, hmatateľnejšie - lego mindstorm (tiež nič moc - ak je dlhší program tak blokový systém je strašne neprehľadný ale ako základ je to lepšie ako Imagine)

Milan Keršláger
11. 10. 2018 • 20:29

Děti počítače ovládat neumí, ani je nemají doma. Každý má mobil, ale většinou nechápou ani pojem soubor, jak dostat fotku z mobilu třeba na tiskárnu nebo babičce do počítače. A ti se mají učit programovat? I ti, kteří nedokončí ZŠ nebo skončí na učilišti?

mungo
mungo
11. 10. 2018 • 19:58

... logicky myslet ...
Není to nebezpečné, učit děti takové věci?
Co když děti přijdou na to, že reklamy a politické strany jim lžou, protože nemohou splnit to, co slibují?

Brandstifter
Brandstifter
11. 10. 2018 • 17:45

Tak bude velice zajímavé sledovat realizaci. Nástrojů pro interaktivní a intuitivní učení je spousta, ale většinou to ztroskotá na tom, že škola na to nemá vybavení, licence a učitel znalosti. Už za doby co jsem studoval se výuka IT již od základní školy masivně prosazovala, investovali se obrovské peníze, zařizovaly se učebny a škola se vybavovala potřebnou infrastrukturou, ale to bylo většinou začátek i konec snažení, po několika letech byl SW i HW zastaralý a prakticky k ničemu. Co se týče učitelů rozdělil bych to na tři skupiny:
1. Jelo se čistě podle příruček a připravených materiálů a o tom co se učilo prakticky nic nevěděl, jen ho prostě ředitel školy vyslal udělat si aprobaci, kterou si vychodil a bylo.
2. Vyučované problematice do nějaké hloubky rozuměl, ale běda jak žák použil jinou metodu nebo postup jenž měl kantor naučený, pak aby ze sebe neudělal blba tak seřve žáka a tím pomalu zabijí jeho kreativitu a ochotu se v dané oblasti vzdělávat na rámec požadavků
3. Ta nejvzácnější skupina učitelů, kteří to co učí mají dokonale zmáknuté a jsou schopni a ochotni studentovi poradit a rozvíjet jeho kreativní myšlení a zájem.
V tomto vidím v českém školství zásadní problém, plat roste léty nikoliv znalostmi, což je hrozně špatně.

Zbyněk Říha
11. 10. 2018 • 16:41

kdyby se radši učili přemýšlet abstraktně

Marek Lutonský
Marek Lutonský
11. 10. 2018 • 16:17CZECH NEWS CENTER

Jako bych ani nebyl na webu, který se věnuje také počítačům a IT.K čemu je potřeba vědět, jak funguje počítač? K tomu stejnému, jako se učit o lidském těle nebo biologii, přestože nikdo nepředpokládá, že by ze všech dětí vyrostli lékaři a biologové. Jde o znalost světa, ve kterém žiji.Děti se ve škole nepřipravují na to, co platí dnes, ale na to, co bude deset-dvacet let. Přitom už teď je jasné, že se bez pokročilé komunikace s technikou – a tím není myšleno klikání v programu – neobejdou v čím dál více oborech. Práce s daty, skriptování, obecně algoritmické a logické myšlení... to jsou dovednosti, které v životě často využijí. Asi i víc než řadu jiných předmětů.Už to, že dítě tímto způsobem pochopí, že každý velký problém lze vyřešit rozdělením do menších, méně komplikovaných a někdy i opakovatelných částí, je výhra. A když pak budou mít děti základy kódování, díky kterým třeba dokážou zjednodušit různé věci drobným skriptem v libovolném prostředí, to se jim nikdy neztratí.Je navíc skvělé, že dnes existuje množství nástrojů, se kterými je možné tohle všechno učit interaktivně, velice zábavně a současně efektivně. Není to memorování z výkladu učitele (tedy aspoň takový je cíl), ale hned od začátku praktické věci.

Jakub Mlůno
11. 10. 2018 • 16:10

Já se obávám, že tohle tu už jednou bylo (odhaduju první polovici osmdesátých let). Ve starších vydáních učebnic (zejm. matematiky) po tom byly stopy. Existoval i takový vtipný program Robot Karel.
Já patřil pro změnu do množinové generace.
Tak uvidíme, kolik ročníků dětí skutečně projde celým kurzem od školky po devátou třídu. Spíš čekám, že se to po pár letech zruší, což je docela škoda.

freekarol
11. 10. 2018 • 15:40

Takže se musíme učit programovat, abychom věděli, jak počítat funguje. Takže to teda znamená, že když používám auto, mobil či televizi, tak musím vědět, jak fungují? Kdo s touhle blbostí přišel...

hnusak
11. 10. 2018 • 15:24

Chudáci děti.
Buď to v sobě má, pak se bude nudit,
nebo to v sobě nemá, pak se bude trápit a stejně mu to nic nedá.

KosKarel
11. 10. 2018 • 15:13

No konečně, už to bylo třeba. Nedávno jsem se bavil s jedním maturantem do kterého ještě loni při informatice na jedné nejmenované škole vtloukali Visual Basic, aniž by znali základní algoritmy, o objektově orientovaném programování ani nemluvně.
Přitom první 2 roky ze 4 se učili World, Excel, Powerpoint a MS Paint. 3 rok pak HTML a CSS. Na programování v zastaralém Visual Basicu jim tedy zbyl poslední rok, kde bezmyšlenkovitě bouchali kód.
Můžu potvrdit, že základy algoritmizace a strojová logika velmi pomůže pochopit jakým způsobem programování funguje ještě před tím než se aplikuje na konkrétní programovací jazyk. To se ale teď student naučí nejdříve v prvním semestru na technické Vysoké škole zaměřené na IT.

Veolw
11. 10. 2018 • 15:04

V dnesni dobe ma pristup k PC kazde dite. Pokud ho to bavi tak urcite zacne programovat samo stejne jako spousta skvelych programatoru a bude se tim zivit. Pokud ho to nebavi tak nezacne programovat a ve skole ten predmet proste absolvuje a nasledne se jim vubec nebude zabyvat a bude se vednovat treba literature nebo dejepisu. Takze ja to vnimam tak ze proste do osnov zaradi novy predmet a dela se kolem toho hrozna slava. Kazdopadne je spravne ze takovz predmet v osnovach bude ale podle me nove schopne programatory to generovat nebude. Ti schopni uz zacali s programovanim i bez imysleni.

Alfons Netáhlo
Alfons Netáhlo
11. 10. 2018 • 14:58

Mě by zajímalo, kdy pochopí, že člověk není nafukovací. Ty děti se musí naučit už takhle spoustu věcí. Nemůžete jim pořád přidávat další. Tohle povede jen na to, že se někde zas musí ubrat a nic se nenaučí pořádně.

MiK
11. 10. 2018 • 14:48

A kdo je bude učit? Schopné programátory nezaplatí. Takže to bude někdo s aprobací němčina-tělocvik. Kolik žáků má logiku na programování, když nejsou povětšinou ani schopni základních úkonů v Excelu?

mdgarf
11. 10. 2018 • 14:41

jen at zase nevymysleji kolo a urputne to netlaci tam kde to nepatri
spis by meli zase zavest sabbatical i na zakladnich skolach a minimalne jina zeme lepe kontinent.

Určitě si přečtěte

Články odjinud