České šifrování a ochrana jsou úspěšné i v Evropě

Firmy AEC a DECROS dostaly Evropskou cenu za informační technologie.
Firmy AEC a DECROS dostaly Evropskou cenu za informační technologie. Soutěž pořádá Evropská rada pro aplikované vědy a techniku (Euro-CASE). Každoročně je oceňováno 25 nejlepších výrobků cenou ve výši 5 tisíc ECU, s právem představit vítězné výrobky na výstavě, pořádané u příležitosti Evropské konference o informačních technologiích (EITC). Velká cena, která teprve bude udělena, bude oceněna 200 tisíci ECU a v porotě bude i náš zástupce, prof. Vladimír Kučera.

Brněnská firma AEC dostala cenu za balík softwarových produktů IronWare Communication, které slouží pro zabezpečení přenosu dat přes nedůvěryhodné sítě.

V případě IronWare Communication se jedná např. o bezpečný přenos ftp větších objemů dat se zašifrováním. Šifrovací algoritmy jsou otevřenými světovými standardy (DES, 3DES, RSA, IDEA, eliptický kryptosystém).

Za názvem IronWare se skrývá ucelená řada zabezpečovacích produktů pro počítače a počítačové sítě. Firma AEC se kromě toho zabývá antivirovými programy -- dodává produkty od Network Associates (bývalá firma McAfee).

Firma DECROS získala cenu za produkt Protect plus IR for Windows NT.

Naše země se v počtu žádostí umístila na pátém místě za Německem, Španělskem, Velkou Británií a Francií.

Inženýrská akademie ČR je jediným členem
Organizátorem soutěže je Euro-CASE, s níž úzce spolupracuje Inženýrská akademie České republiky. IA ČR se zatím jako jediná IA ze všech zemí střední a východní Evropy stala přidruženým členem Euro-CASE. Celkem je na světě 38 IA, v Evropě jich je 16.

Informace o IA ČR přednesl rektor ČVUT a president IA ČR, profesor Petr Zůna a přítomen byl rovněž Miloš Hayer, generální sekretář IA ČR.

Pomůže to prosazení našich firem?
Ocenění obou firem mají mít velký vliv na zavádění pokrokových technologií do našeho hospodářství. Firma AEC byla na základě tohoto ocenění navíc oslovena britským Interpolem, který projevil o její řešení zabezpečených přenosů velký zájem.

Firma AEC hodlá prosadit své řešení na trhu a poskytnout ostatním firmám otevřené rozhraní API, takže se toto řešení může stát jakýmsi českým standardem.

IA má rozhodně zájem na tom, aby se počet členů rozšiřoval.

Omezuje embargo vlády USA
Zabezpečovací řešení firmy AEC pomáhají obejít embargo ze strany vlády Spojených států na větší délky šifrovacího klíče. Proto se mohlo řešení od AEC stát základem několika českých homebankingů. Klíče RSA mohou mít od AEC délku klíče až 2 kilobity; eliptický klíč má délku 180 bitů -- jeho zabezpečení je stejné, jako u lineárního klíče s délkou 3 kilobity. U lineárního klíče však s jeho délkou výrazně roste doba šifrování objektu.

AEC je u nás rovněž partnerem IBM, která u nás mezi svými severy sama komunikuje se zabezpečením od AEC.

Váš názor Další článek: EuroTel: novinek až nad hlavu

Témata článku: Windows, Šifrování, Velká cena, Interpol, Protect, Zabezpečený přenos, Sever, Case, Klíč, Embargo


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji