Fotky | Grafický editor

České Photopea se pouští do oblasti, ve které exceluje Photoshop. Umí posouvat objekty na fotce

Photopea českého vývojáře Ivana Kuckira je skvělou ukázkou toho, jak mohou vypadat moderní webové aplikace. Bitmapový editor tvořený 90 000 řádky javascriptu není jen alternativou jednoduchého Malování ve Windows. Jde o plnotučnou aplikaci s podporou vrstev, hromadou filtrů a nástroji pro retušování či jinou úpravu obrázků a fotek různých formátů.

Aktuální Photopea 4.9 nově podporuje formáty OpenEXR (Industrial Light & Magic) a DXF (AutoCAD), opravuje několik chyb a přidává dvě funkce Content-Aware Move a Content-Aware Scale.

Přesun objektů na fotce

Díky té první lasem označíte objekt na obrázku a přesunete jej jinam. Photopea přitom pochopí hranice objektu, takže jej citlivě vloží na nové pozadí, zatímco původní umístění uměle vyplní tak, jako by tam dříve nic nebylo. Nebo se o to alespoň snaží. Žádný podobný algoritmus pochopitelně není dokonalý a výsledek je tím lepší, čím jednodušší objekt i pozadí jsou.

Na našich testovacích fotografiích (viz galerie) jsou příklady povedeného přesunu i demonstrace, kdy to opravdu nejde. Zatímco letadlo nebo ptáka na obloze zvládne Photopea přemístit dost věrně, na složitějších pozadích jako mnich na schodech či auto před domem si spolehlivě vyláme zuby.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S podobnou scénou si Photopea neporadí, dokreslit složité pozadí nezvládne

Pokud si Content-Aware Move budete chtít vyzkoušet, nachází se na 7. místě nástrojové lišty. Je ve stejné skupině jako retušovací štětec nebo odstranění červených očí, vyvolat jde i tlačítkem „J“ (tím se cyklicky mění nástroje ve skupině). Pak označíte objekt a přetáhnete jej jinam. Photopea bohužel nikde neindikuje, jak dlouho bude přepočet obrazu trvat, takže to vypadá, že nic nedělá. Proces přitom podle rozlišení obrazu může trvat déle než minutu, takže na to pozor.

Zúžení či roztažení fotky

Content-Aware Scale se vyvolává přes nabídku Edit a slouží ke zúžení či roztažení fotografie, přičemž se snaží zachovat proporce důležitých objektů jako lidí, stromů nebo domů. Při běžném škálování by z takových objektů byly nudle, případně by ztloustly. Photopea je ale šikovně zachová.

Klepněte pro větší obrázek
Uprostřed je původní obrázek, vlevo je zúžený, vpravo rozšířený. V horním řádku se využívá klasické škálování, ve spodním pak Content-Aware
Diskuze (12) Další článek: TSMC prozradilo detaily k 3nm technologii výroby. U menších čipů už nepočítá s křemíkem

Témata článku: Software, Windows, Fotky, JPEG, Fotografování, Grafický editor, Fotka, Photopea, DXF, Objekt, Přesun, Photoshop, AutoCad, Pozadí, Formát, Nástroj, Scala, Obrázek


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně