České fonty Corelu

Peter Srutek: Jsem předplatitelem vašeho časopisu a v čísle 10 jsem si s velkým zájmem přečetl...
Peter Srutek: Jsem předplatitelem vašeho časopisu a v čísle 10 jsem si s velkým zájmem přečetl článek o programu Corel Draw 6.0 „Let balónem". V tomto článku se píše o možnosti psát v asi 1000 různých fontech, které poskytuje Corel Draw. Chtěl bych se tedy zeptat, zda je možné psát těmito fonty i se slovenskou či českou diakritikou? A pokud ano, co se musí udělat, aby mi byla tato možnost dostupná? Na svém počítči mám instalován systém Windows NT 3.51 Service Pack 3. Nebudu si muset instalovat Windows 95?

Computer: Problém užívání českých znaků na počítači s Windows 95 je úzce spjat s problematikou českých znakových sad (fontů). Pokud daný soubor s písmem neobsahuje tvary a kódy českých znaků, nelze toto písmo pro české texty použít. S originální verzí programu Corel Draw 6.0 jsou dodávány bohužel jen fonty anglické, což k vaší smůle znamená, že je nebudete moci pro češtinu ani slovenštinu použít. Poněkud jiná situace je již u lokalizované verze programu Corel Draw. I zde obdržíte jako základ přehršel anglických fontů, ale na druhém CD–ROM z této dodávky najdete adresáře s českými fonty a to jak standardu TrueType, tak standardu Type 1. Těchto fontů je však jen něco okolo stovky.

Protože však fonty nejsou programově závislé, můžete do počítače nainstalovat jakýkoliv font, který seženete a potřebujete jej používat. Fonty standardu TrueType jsou přímo podporovány systémem Windows, a to jak ve verzi 3.11, tak ve verzi 95. Pro fonty standardu Type 1 musí být v jakýchkoliv Windows instalován podpůrný program Adobe Type Manager od firmy Adobe. Díky tomu, že tento program je vlastně jediný svého druhu, se někdy fontům Type 1 říká Adobe Fonty.

Sady českých fontů obou standardů pak je možné (samozřejmě za peníze) získat od různých firem, které se zabývají jejich tvorbou a lokalizací. Můžete vyzkoušet například firmy DTP Studio, Macron nebo Amos.

Další cestou, jak získat celkem velké množství českých fontů je zakoupení lokalizované verze Corel Draw ve verzi 5.0. Díky nástupu Corel Draw 6.0 cena tohoto balíku klesla a součástí lokalizace Corelu pětky byl rovněž celkem slušný balík českých fontů.

Co se týče vašeho dotazu na nutný software pro používání českých fontů na vašem počítači, pak odpověď je vlastně obsažena v předchozích řádcích. Pro TrueType standard nebudete potřebovat nic, neboť tyto fonty jsou určeny přímo pro používání v systému Windows všech typů a verzí. Pro fonty Type 1 je potřeba mít instalován již zmíněný správce těchto písem, Adobe Type Manager. No a samozřejmě potřebujete podporu pro českou klávesnici, neboť nějak je potřeba české znaky zadávat.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Windows, Corel, Fonty, Různé znaky, Draw, Slušný balík, Česká lokalizace, Corel Draw


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky