Internet | Doprava | České dráhy

České dráhy slibují rychlejší a stabilnější internet ve vlacích. Zaplatí za to stovky milionů

České dráhy dnes informovaly o tom, že po několikaměsíční přípravě vyměnily SIM karty a případnou další síťovou výbavu, díky čemuž mohou cestující při jízdě surfovat na rychlejším i stabilnějším internetu.

Bezplatný internet přes Wi-Fi momentálně nabízejí v 1046 vozech dálkové i regionální dopravy. V budoucnu se rozšíří také do dalších vyrobených či zatím jen poptávaných vlaků.

Národní dopravce loni vypsal tendr, v němž hledal dva poskytovatele mobilní sítě, kteří by mu následující čtyři roky dodávali služby. Ozvala se mu celá trojka, Dráhy nakonec zvolily nejlevnější O2 coby primárního operátora (cca 1500 SIM karet) a T-Mobile coby sekundárního (cca 1000 SIM karet). Reálně nakonec Dráhy získaly 3164 karet.

K čemu je sekundární operátor, ptáte se? Má sloužit jako záloha při výpadku spojení či dosažení datového limitu. Vzhledem k tomu, že T-Mobile a O2 své vysílače sdílejí a jejich pokrytí je prakticky identické, lze o první výhodě pochybovat.

České dráhy předpokládaly průměrnou spotřebu 200 GB měsíčně na jednu kartu. Smlouvu tedy dimenzovaly na provoz přibližně 6 petabajtů ročně a 24 petabajtů na zmíněné čtyři roky. (Nevzaly přitom v potaz, že spotřeba každý rok roste.) Za dodávku služeb nakonec O2 zaplatí 139 milionů korun bez DPH a T-Mobilu 141 milionů.

Pokrývání železnic

V aukci kmitočtů 800 MHz z roku 2013 se operátoři zavázali k rozvojovým kritériím stanovujícím, kde, jak kvalitně a do kdy 4G sítě spustit. Na konci února 2021 dojede poslední „deadline“ týkající se plného pokrytí okresů, dálnic a železničních koridorů. První dvě oblasti již operátoři dávno splňují, ale koridorům ještě kousek chybí.

Klepněte pro větší obrázek
Tranzitní železniční koridory v ČR, zdroj: SŽDC

Podle údajů z října 2020 zatím O2 pokrývá 99,0 úseků, T-Mobile 98,9 % a Vodafone 99,4 %. Rozdíly se to zdají být drobné, ale pokud na 100km koridoru bude kilometr chybět, je to problém. ČTÚ navíc před čtyřmi lety změřil, že signál je po trasách velmi fragmentovaný a dochází k častým výpadkům. Velkou roli přitom hraje i konstrukce vozu, tedy jaký způsobují útlum a ztrátu signálu oproti venku.

Mezi vozy nasazenými na českých železnicích jsou přitom rozdíly až desetitisícinásobné. Přístup ke službám mobilních sítí pro cestující bude bez dalších technických opatření značně omezen. Je tedy nutné jej zajistit například použitím opakovačů nebo vytvořením tzv. pikobuněk pro interiér vozů,“ uváděl tehdy úřad.

Rozvojová kritéria se navíc skutečně týkající jen koridorů zajišťujících mezinárodní dopravu, ale nezohledňují regionální tratě. Kvůli nim se žádné zvláštní vysílače stavět nemusí, takže na nich (ne)bude jen signál z okolí.

Vyzkoušejte aplikaci Můj Vlak od Českých drah:

Diskuze (8) Další článek: Elon Musk slíbil redesignovaný Cybertruck: „Možná už za měsíc.“

Témata článku: Internet, Doprava, Vlaky, Vodafone, Wi-Fi, České dráhy, T-Mobile, Karta, SIM, Operátor, Stovka milionů, Slib, Česká republika, Vlak, Koridor


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 34

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5