České doménové centrum: obslužte se sami

Řeč bude o Českém doménovém centru firmy ZONER Software, která provozuje webhosting na serverech Czechia.
Pavel Pospíšil: Ne každý první pohled musí padnout na hardware nebo software. Pohlédnout můžeme i na služby, a tak vám sdělím své první dojmy z věci docela triviální a nekomplikované – místa, kde si lze na Internetu pohodlně zaregistrovat doménu a nejen tohle. Řeč je o Českém doménovém centru firmy ZONER Software, která provozuje webhosting na serverech Czechia.

www.cokoliv.cokoliv
Na adrese domeny.czechia.com si nejprve snadno ověříte, zda vámi požadovaná doména je dosud k dispozici. Formulář je automaticky propojen s doménovými registry .cz, .sk, .com a dalšími. Najdete zde i články, které radí, jak doménové jméno volit a vysvětlují pravidla pro jeho získání.

Registraci domény začnete v části nazvané příznačně „Doménová samoobsluha“. Vyberete jméno domény, potvrdíte, a jste o krok dál. Proces je to univerzální, a proto vám umožní nejen registrovat doménu (zde nazváno „parkování domény“), ale zvolit i některou z variant webhostingu na serverech Czechia. Pokud si vyberete doménu .cz, vše probíhá automaticky, v ostatních doménách se tato volba chystá. Zkoušeli jsme registraci v doméně .cz.

Parkování povoleno
Co je zajímavé a co oceníte: samotné parkování je zdarma, vy platíte pouze poplatky určené organizaci CZ.NIC. Teď už vám prostě nikdo zajímavou doménu nevyfoukne. Zaparkujete ji v Českém doménovém centru a je vaše. Samozřejmě pokud zaplatíte. Když zaplatit zapomenete a nereagujete na upomínky, doména bude časem zrušena.

V další kroku registrace vyplníte kontaktní údaje (jestliže jste zde něco registrovali již dříve, pak jenom jméno a heslo) a v dalším kroku již vytváříte doménu. Doménové centrum pro vás zřídí i dva jmenné servery DNS nutné pro provoz domény.

Dostanete přístupové jméno a heslo do administrátorské části serverů Czechia, kde uvidíte, co jste si objednali a jaký je stav procesu. V případě domény můžete očekávat její vytvoření během několika málo hodin. Jestliže jste si objednali něco víc jak jenom doménu, za pár dnů vám od provozovatele přijde poštou útlá příručka „Jak vystavovat na Internetu“, která vysvětlí základy tvorby stránek, a faktura.

Pokud mám hodnotit: nečekal jsem, že vše půjde tak hladce a srozumitelně. Registrace vlastní domény je opravdu hračka pro každého.

registrace a provoz domén
České doménové centrum
Doménová samoobsluha
Zdroj: ZONER Software, s. r. o.
Web: domeny.czechia.com
Cena: zdarma, kromě poplatků registrační organizaci (.cz: 1 600 Kč bez daně první rok, polovic roky další)
Parametry: automatizovaná registrace domén .cz, registrace domén .com, .net, .sk

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (10) Další článek: Umax ActionBook 360T: Potřebujete kabriolet?

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,