Virtuální realita | Startupy | Brýle

České brýle v NASA. Rozhovor se zakladatelem společnosti VRgineers Markem Polčákem

Původně měly brýle pro virtuální realitu Marka Polčáka posloužit jako turistická atrakce. Dnes jeho zařízení s rozlišením 8K využívají výcviková střediska pilotů, přední automobilky nebo NASA. Čím jsou tak výjimečné?

Společnost VRgineers je další česká firma, která díky jedinečnému řešení dobývá svět. V tomto případě virtuální svět. „Naše headseaty společně s dalšími technologiemi přibližují virtuální realitu skutečnosti. Dokážeme nasimulovat třeba elektrický šok,“ říká zakladatel VRgineers Marek Polčák.

Jak vlastně cesta VRgineers započala? Kde se vzal nápad na projekt brýlí pro virtuální realitu?

Asi v roce 2013 jsme společně s jedním známým vymysleli atrakci pro turisty navštěvující Prahu. Jmenovala FlyPrague a celé to bylo postavené na tom, že jsme sehnali profesionálního letce s dronem, který nám natočil 360° panorama nad Staroměstským náměstím, Václavákem a Karlovým mostem. My jsme pak turistům nabízeli průlet Prahou právě prostřednictvím VR brýlí, protože dostat se nad město v helikoptéře je složité a drahé.

ad4d5a40-bf21-407a-b721-67f128a8e430

Návštěvníci ale nebyli příliš spokojení s kvalitou záběrů zprostředkovaných brýlemi, které byly tehdy na trhu. Začal jsem se tedy poohlížet po odpovídajícím vybavení.

Podařilo se?

Já jsem už na vysoké škole založil poměrně úspěšnou firmu, která se specializovala na hardware a software. Byl jsem tak v situaci, kdy se jedné věci dařilo a druhé méně, a to zejména kvůli tomu, že nám chybělo právě odpovídající vybavení. Tak jsem si řekl, že se pokusím sehnat brýle kvalitnější, což se nepovedlo. Nevyšel ani nápad zainvestovat do nějakého startupu, který podobné zařízení vyvíjí. Poslal jsem peníze na několik míst a nakonec z toho nic nebylo.

To mě dožralo natolik, že jsem si řekl, že si takové brýle prostě vyrobím sám. Projekt se postupně zvětšoval z takového de facto hobby do projektu tak velkého, že jsem ho sám už nedokázal financovat. Podařilo se mi oslovit pár známých podnikatelů a přesvědčit je, že projekt má budoucnost, a zhruba v roce 2017 jsme založili firmu VRgineers.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Deepfake ve službách byznysu. MARVEL.ai chce pronajímat hlasy celebrit

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,