Česká Windows XP: co je jinak?

Česká Windows XP jsou v masivním prodeji od tohoto týdne, pojďme se podívat na hlavní změny proti anglické verzi.
Česká Windows XP: co je jinak?

Česká verze operačního systému je vždy očekávána ze dvou důvodů. Jednak znamená pravý začátek dané verze na českém trhu a současně znamená nové definice počítačové terminologie. Lokalizace systému definuje často nové pojmy, které mohou vzbudit kontroverzní nálady, připomeňme například známé Storno, přesto se časem vždy zavedou. Z části tlakem většiny, z části jako uznání logického překladu. Windows XP v češtině obsahují opět několik změn terminologie, není to ale nic extrémního a dá se to vydržet.

Klepněte pro větší obrázek

Ona ostatně i jen ta samotná lokalizace není jednoduchou záležitostí a stojí to za uvedení. Jak si můžete přečíst v novém Computeru, vlastní projekt lokalizace byl rozdělen do tří částí – první byla lokalizace „čistých Windows“ – to znamená ovládacích prvků, dialogových oken, nabídek apod. Zde bylo použito přibližně 1,3 milionů slov. Určitá část však byla „recyklována“ z předchozích projektů (např. Windows ME, Windows 2000, Internet Explorer 5.5, Outlook Express 5.5), kde byly pouze opraveny změny.

Ve druhé části se jednalo o překlad programů, na nichž není systém Windows závislý, ale naleznete je na instalačním cédéčku Windows XP. Jedná se o programy Windows Messenger, MSN Explorer a další. Tyto programy byly překládány externími spolupracovníky. Poslední částí byl překlad dokumentace a nápovědy. Zde byly přeloženy přibližně 3 miliony slov a lokalizace těchto textů trvala asi 6 měsíců.

Celý překlad trval necelých 18 měsíců, a to hlavně díky tomu, že se lokalizovalo souběžně s vývojem americké verze. Tento postup je z hlediska práce náročnější, avšak umožňuje zkrátit dobu mezi uvedením americké a překládané verze (česká verze byla vydána s přibližně měsíčním zpožděním oproti americké!). Vlastní lokalizaci prováděli dva lidé. K dispozici byli dva terminologové (jazykoví specialisté), kteří však zároveň pracovali na dalších projektech (např. Office XP). Dále se na lokalizaci podíleli techničtí specialisté, kteří lokalizační proces připravovali, tým programátorů, který vytvářel jednotlivé verze, tým testerů, který software testoval, a lidé, kteří projekt řídili a mimo jiné organizovali externí betatestování.

Pojďme se nyní podívat, jak se lokalizátoři poprali s takovým množstvím písmenek.

Takovým již tradičním oříškem je správný český překlad System Tray. Dřívější Windows používaly pro minimize to system tray poměrně krkolomný opis minimalizovat do ikony na hlavním panelu. Ve Windows XP CZ se to jmenuje Oznamovací oblast.

Klepněte pro větší obrázek

Čekalo se, jak se bude překládat nová možnost Windows XP – skiny alias Visual styles. Byl zvolen očekávaný překlad – vizuální styly. Nepřekáží to a je to jasné. Windows Media Player, který používá v angličtině skins, v češtině používá vzhled. Je tam tedy Volba vzhledu, další vzhledy, použít vzhled a podobně.

Windows Messenger, spadající do kategorie nečesky označovaných instant messengerů, je označen jako program pro rychlé zasílání zpráv, tedy opisem, ale je to v pohodě. Používá se také pojem okamžitá zpráva.

Obecně všechny překlady do češtiny působí přirozeně a není tam nic, co by vyloženě skřípalo, výjimky se nicméně najdou, přeložit Internet Information Server jako Internetová informační služba mi skrze zuby jen tak nejde. Vadí mi zejména to překládání serveru jako služby.

Klepněte pro větší obrázek

Lokalizován je celý systém. Kvůli tomu, že Windows XP jsou přece jen aplikačně nabobtnanější než dřívější Windows, je za tím vidět opravdu kus práce. K lokalizaci patří i skryté položky, které nespočívají v překladu textů. Například se změnila i ta vlastnost, po které volají uživatelé už léta. Pokud v Internet Exploreru napíšete jen název serveru a stisknete Ctrl+Enter, dopíše se automaticky www. na začátek a .cz na konec. V anglické verzi se tam dopisuje .com. Pochopitelně jsem na to přišel ve chvíli, kdy jsem takto chtěl jít na server na doméně .com. Bohužel změnit to zpět na doplňování .com nejde, ale aspoň něco.

Vlastností, kvůli které mnozí raději používají anglické verze systému, je dostupnost oprav pro lokalizované verze. Po zkušenostech z Windows 2000, kde český Service Pack přichází s velkým časovým odstupem po anglickém, to bohužel vypadá podobně i u Windows XP. Přesto se pochopitelně česká Windows XP rozšíří nejvíce a budou masivně používána. Například jen pro prosinec očekává Microsoft prodej 60 000 licencí českých Windows XP. Česká Windows XP tu budou jistě nad anglickými verzemi dominovat. Anglické verze se uchytí více na serverech a u náročnějších uživatelů.

Ceny Windows XP

Home Edition, inovace z předchozí verze 4 190 Kč
Home Edition, komplet 8 285 Kč
Professional, inovace z předchozí verze 8 285 Kč
Professional, komplet 12 380 Kč
Ceny krabicových verzí vč. DPH

Diskuze (68) Další článek: Computer 24/01

Témata článku: Internet, Windows, Windows XP, Skins, Extrémní systém, Windows +, Win +, Informační služba, Window, Česká lokalizace, Komplet


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5