Mapy | Počasí | Meteorologie

Česká voda: Kde sledovat rozvodněné potoky, rybníky i vodácké atrakce

  • Jak sledovat rozvodněný potok za chalupou
  • Kde je voda vhodná ke koupání
  • Kde najít jez, na kterém se uděláte

V minulých týdnech potrápily Česko lokální povodně na malých potocích a silné přívalové deště. Voda pak bude s počátkem letních prázdnin jistě zajímat také vodáky, kteří v následujících dnech vyrazí na tradičně přeplněnou Vltavu a další toky.

Český hydrometeorologický úřad zpracovává pro tyto případy hromadu zajímavých dat, v kterých se ale běžný smrtelník často ztrácí. Dnes si je tedy připomeneme. Nebude nás zajímat klasické počasí a výčet webů s těmi nejlepšími předpověďmi, ale mapky, grafy a tabulky téměř se vším, co se týká české vody.

Tak pojďme na to!

Kolik je vody v českých řekách

Alfou a omegou každého, kdo chce jedním pohledem zjistit, jak na tom jsou české řeky, je už samotná titulní strana úřadu chmi.cz a záložka Hydrologie (případně samostatně zde). Najdete zde mapku s puntíky. Čím více jich bude mít tyrkysovou barvu (pro ajťáky: to je světle modrá), tím lépe.

Klepněte pro větší obrázek
Čím více tyrkysových puntíků, tím normálnější stav vody v českých řekách

Každý puntík totiž představuje měřící stanici ČHMÚ, která téměř v reálném čase zaznamenává vodní stav a průtok. Vodním stavem máme na mysli hloubku vody v daném místě a průtokem pak množství kubíků vodní masy, které protečou korytem za jednu jedinou sekundu (m³/s).

Zatímco aktuální hodnoty nezkušenému nic moc neřeknou, když na některou ze stanic klepnete, zobrazí se vám pro obě hodnoty časové grafy pro posledních několik dnů. Starší hodnoty po hodinách, ty čerstvé pak po deseti minutách. V grafech jsou také tyrkysovou a zelenou linkou znázorněné mezní hodnoty pro hydrologické sucho na daném toku a 1. nejnižší stupeň SPA (Stupeň Povodňové Aktivity) – bdělost.

Klepněte pro větší obrázek
Jediná měřící stanice v Česku, která během přípravy článku překročila hned několik stupňů povodňové aktivity. Všimněte si, že se průtok na potoku během několika hodin prakticky zdesetinásobil.

Pokud říčka za vaší chalupou dosáhne bdělosti (úřadů a místní samosprávy), je nejvyšší čas i na vaši vlastní bdělost. Následuje pohotovost, ohrožení a extrémní povodeň.

Měřící stanice už dávno pracují v automatickém režimu a data odesílají do ústředí rádiovou cestou nebo po internetu. Zpravidla se jedná o malé stavení poblíž jezu.

Další tipy:

Diskuze (4) Další článek: Fotky Google dostanou kompletně nový vzhled i logo. Více upřednostní funkci Vzpomínek

Témata článku: Windy, Internet, Android, VentuSky, Mapy, Počasí, Voda, Kartografie, Netatmo, Meteorologie, Povodeň, Mapa, Měřící stanice, Raft, Seznam, Jez, Meteor, Letní prázdniny, Rybník, Česká republika, Spa, Precipitation, Sázava, Graf, Potok


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 163

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize