Vláda | Dezinformace

Česká vláda do boje s dezinformacemi vyšle mediálního experta Michala Klímu

Zdroj: Vláda ČR
Česká vláda do boje s dezinformacemi vyšle mediálního experta Michala Klímu | Zdroj: Vláda ČR

Oživěno 25. března | Zmocněncem pro oblast médií a dezinformací se po středečním jednání vlády stal Michal Klíma. Podřízen bude Petru Fialovi a jeho úkolem bude mj.:

  • koordinovat boj proti dezinformacím,
  • komunikovat s příslušnými ministry a vedoucími pracovníky orgánů státní správy a spolupráce se složkami státu, které se zabývají oblastmi médií a dezinformací,
  • podporovat strategickou komunikaci v Úřadu vlády,
  • spolupracovat na přípravě mediálních nákladů komunikace státu a doporučovat média, skrze která bude komunikace státu realizována.

Syn spisovatele Ivana Klímy a psychoterapeutky Heleny Klímové začal kariéru jako programátor. Po revoluci založil (resp. obnovil) Lidové noviny a později vedl vydavatelství Economia (Hospodářské noviny) nebo Vltava Labe Media (Deník). Spoluzaložil Unii vydavatelů a Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu. Je rovněž předsedou správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu.

4. března 2022 | V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu kvůli rusko-ukrajinské válce vláda rozhodla také o tom, že zřídí novou funkci zmocněnce pro oblast médií a dezinformací.

Nebude mít žádné rozhodovací pravomoci, ale půjde o poradce, který „bude mít za úkol především komunikovat s příslušnými ministry a vedoucími pracovníky orgánů státní správy a spolupracovat se složkami státu, které se zabývají oblastmi médií a dezinformací, a sledovat jejich činnost“. Kdy funkce vznikne a koho by do ní Fialův kabinet chtěl dosadit, zatím není jasné.

Vláda už minulý týden posvětila organizaci CZ.NIC, aby zablokovala české domény osmi dezinformačních webů. Podle správce národní domény ohrožovaly národní bezpečnost, což je jedna z podmínek, za kterých může do chodu registru takto zasáhnout.

V následujících dnech pak Národní centrum kybernetických operací (NCKO) při Vojenském zpravodajství České republiky požádalo mobilní operátory, aby rovněž začali blokovat některé z dezinformačních webů, které se mezi tím stačily přesunout na jiné domény.

Aktivitu zvýšilo též Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) spadající pod ministerstvo vnitra. To vydalo analýzu ukazující, jak informace ruských státních médií přebírá česká dezinformační scéna. Na Twitteru pak denně ukazuje příklady různých manipulací a lží, které se na sociálních sítích šíří.

Diskuze (212) Další článek: Z rivalů partneři. Nvidia by mohla vyrábět některé čipy v továrnách Intelu

Témata článku: Twitter, Válka, Politika, Doména, Vláda, Dezinformace, Média, Česká vláda, Economia, Funkce, Petr Fiala, Michal Klíma, Úředník, Hospodářské noviny, Nová funkce, Oblast médií, Nouzový stav, Česká republika, Lidové noviny, Ministerstvo vnitra, Fiala, Státní správa, Unie vydavatelů, Nadační fond, Úřad vládySex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Chcete žít hodně dlouho? „Jezte celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu a ořechy,“ radí vědci

Chcete žít hodně dlouho? „Jezte celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu a ořechy,“ radí vědci

** Celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu a ořechy – to předepisují američtí vědci na dlouhý život ** Těm, kdo se chtějí dožit vysokého věku ve zdraví, zakazují červené maso, cukry a bílé pečivo ** Za jednu z klíčových ingrediencí dlouhověké diety považují půsty

Jaroslav Petr
ZdravíJídlo
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jedna myš pro všechny displeje. Jak nastavit Apple Universal Control

Jedna myš pro všechny displeje. Jak nastavit Apple Universal Control

Ve světě Windows se o to snaží aplikace třetích stran, Apple však společné ovládání implementoval do svých systémů. Jednou myší, klávesnicí či trackpadem lze ovládat více počítačů i tabletů iPad.

Stanislav Janů
iPadOSmacOSApple
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows