Česká televize chystá velký průnik na internet

Internet tlačí televizní vysílání ke zdi. Buď se televize přizpůsobí nebo se může připravit na odliv diváků. Česká televize zvolila první možnost a na příští rok chystá novinky.
Česká televize chystá velký průnik na internet
Kapitoly článku

„Moje ČT“ – personalizace obsahu

S novými weby se objeví možnosti přizpůsobení obsahu. Uživatel si bude moci sestavit seznam oblastí, které ho zajímají. Lze proto předpokládat, že si vybere pořady a k nim bude získávat informace a třeba upozornění na další vysílání.

Personalizace má také ulehčit přístup na místa, kde se lze podělit o názory, námitky či jen poslat upozornění známým. Uživatelé se více zapojí do tvorby obsahu.

Dnes: Facebook a Česká televize

Česká televize na Facebooku a počty fanoušků. Zpravodajství ČT24 a Otázky Václava Moravce suveréně vedou. Do popředí se také dostaly stránky seriálu Vyprávěj. Je zde krásně vidět, že lidé po obdobném obsahu touží.

  • ČT24 (37 007 fanoušků)
  • Otázky Václava Moravce (29 736 fanoušků)
  • Vyprávěj (27 670 fanoušků)
  • Hyde park (10 568 fanoušků)
  • České televize (2 056 fanoušků)
  • ČT4 (1 816 fanoušků)
  • ČT2 (241 fanoušků)
  • ČT1 (203 fanoušků)

Hybridní televize HbbTV

Česká televize spolupracuje se společnostní Samsung na „widgetu“, který umožní sledování pořadů z iVysílání přímo na televizi. Aplikace nyní čeká na své spuštění. Stane se tak v době, kdy se na trhu objeví potřebná zařízená – televize a settopboxy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 iVysílání na HbbTV

Služba umožní výběr a přehrávání pořadů přímo z archivu, bez nutnosti přehrávání v internetovém prohlížeči počítače. Česká televize poskytne archiv všech čtyř programů. Pohodlí u televize bývá přece jen o třídu vyšší, než na židli u počítače. Aplikace nabídne řazení dle data, žánru a abecedního pořadí.

Dostupný by mohl být také moderní HD Teletext, toho se ale v blízké době nedočkáme.

Teletext se 3 roky nezmění

Při pohledu na dnešní teletext možná zamáčknete slzu se vzpomínkou na období MS DOS. Jeho podoba ale zůstane víceméně nezměněna minimálně do roku 2013. Struktura teletextu na ČT1 se sice zjednoduší a dočká častějších aktualizací, ale žádný výrazný rozvoj nebo útlum v příštích letech očekávat nelze.

Práce ale pomalu začnou na novém teletextu pro HbbTV, tzv. HD Teletext. Jakmile se objeví zařízení s touto platformou, Česká televize bude pravděpodobně jedna z prvních, která pro něj nabídne obsah.

Televizi nemám, musím platit koncesionářský poplatek?

Televizní poplatek (nikoli „koncesionářský poplatek“) jsou povinni platit fyzické a právnické osoby, které vlastní, drží, či z jiného právního důvodu alespoň 1 měsíc užívají televizní přijímač, respektive zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání.

Internetový stream dosud není v rámci platné legislativy považován za televizní vysílání. Jestliže tedy v počítači není instalována TV karta s tunerem, odpadá nutnost hradit televizní poplatek. Více viz zákon 348/2005 Sb. nebo stránky České televize.

Máme se na co těšit

Pro Českou televizi končí období lineárního vysílání a začíná fáze, kdy se musí razantně přizpůsobit trhu. Internet jí naházel klacky pod nohy, manažeři České televize ale moc dobře vědí, že se musí přizpůsobit.

Pořady jako Hyde park nebo Otázky Václava Moravce jsou obecně kladně hodnoceny, svůj podíl na tom jistě má i propojení se sociálními sítěmi a komunikace se svými diváky – respektive čtenáři.

Hlavní úlohou České televize, jako televize veřejné správy, nadále zůstává tvorba a šíření televizních programů, popřípadě dalšího multimediálního obsahu a doplňkových služeb.

Jak nakonec všechny změny dopadnou, ukáže až ostrý provoz. Na ten si ale budeme muset ještě dva měsíce počkat. Osobně věřím, že se plány České televizi podaří, protože na internetu není úplný nováček. A na změnách nakonec nejvíce získá samotný divák – konzument obsahu.

Témata článku: Byznys, Web, Sociální sítě, iVysílání, Televize, Poplatek, Sociální síť, Televize 80, Televize 55, Odvysílaný pořad, ČT, Sportovní kanál, Sledování pořadů, Teletext, Televize 60, Pořad, Abecední pořadí, Hyde Park, Česká televize, Teletext České televize, Televizní poplatek, Česká síť, Nové zázemí, Televize 32, Hlavní strana, Mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu