Česká specialita pro fotoamatéry

Recenze balíku 602pro PC Olympus.
Deštivé léto a opoziční smlouva
Rád bych dnes volně navázal na miniseriál o softwaru pro digitální fotografii (viz PhotoAlbum, Picture It, Adobe Premiere – Computer 9, 10/98). 602pro PC Olympus je kompletem kancelářského softwaru určeným uživatelům digitálních foťáků, skenerů kinofilmů nebo sublimačních tiskáren firmy Olympus. Což o to – nápad dobrý! Jeho záměr a propracování není však podle mého mínění úplně dotaženo zejména v možnostech úpravy obrazu. Přesto jde o šikovný produkt renomovaného českého výrobce.

Proč WinText návdavkem?
Kromě výše uvedeného kompletu si můžete při instalaci přidat antivir AVG a ovladače sublimační tiskárny Olympus P-300E. Proč mě však nutí k nasazení MSIE 4.0 s nenápadným upozorněním, že když nepoužiji tuto komponentu, může dojít k nekorektní instalaci ovládacích prvků 602proPC?! Mně osobně to nevadí, ale už slyším řev z tábora Netscape … Pak jsem zjistil, že prohlížeč požadují funkce pro publikování na intranetu, a pokud máte již prohlížeč instalován, vše bude funkční. Volím jen první bod instalace, který však nacpe na disk 602Desktop – budiž, PhotoMagic – ten chci, ale i WinText – a ten už nepotřebuji.

Organismy žijící ve stejném prostředí prodělávají tzv. konvergentní, neboli sbíhavý vývoj. Různé skupiny živočichů – obojživelníci, ryby i savci žijící např. ve vodním prostředí, mají podobný – proudnicový tvar těla. Tržní prostředí přináší manýry, které mi obecně vadí. Při standardní instalaci MSIE 4.0 musím přijmout i poštovního klienta MS Outlook Express (a nelze se tomu vyhnout, přestože systém tuší, že používám jmenovce z MS Office 97 a nechci měnit). Šestnuladva se chová konvergentně a balí vše do sloganu, že svoji první fotku z digitálu přece okamžitě pošlu v moderním textovém editoru! V obou případech jsem tedy nucen odebrat komponenty, o kterých vím, že je v životě nebudu používat.

Jak přijít o extenzi
Při instalaci vřele doporučuji zakázat, aby si program PhotoMagic registroval asociaci grafických formátů. Jakmile totiž celý balík z nějakých důvodů odinstalujete a klepnete v Průzkumníkovi na soubor s příponou .jpg, jednak ztratí standardní ikonu (pak křičí, že nemůže najít soubor Olympus.bmp), a také se automaticky neotevře v původně asociovaném programu. Cesta návratu je přes regedit.exe a hledání položky PhotoMagic, která se u různých grafických formátů nastavila jako implicitní volba. Dalším řešením může být například v Průzkumníkovi v Možnostech přiřadit aplikaci dané typy souborů.

602Desktop – dobrý nápad!
Umístění souborů do složek šanonů je docela dobrý nápad a myslím si, že bude vyhovovat velké skupině uživatelů. Rovněž jeho dialogové okno je dobře uděláno a může dost pomoci v orientaci při spouštění programů. Některé věci mě však dováděly k šílenosti. Připojený fotoaparát v jiném programu pracoval bez problémů, ale tady jsem musel nejdříve myší najet nad jeho ikonu, pak stisknout pravé tlačítko a postupovat podle návodu. Jenže ani pak se jeho ikona neprosvítila jako známka funkčnosti periférie. Až v (dobře udělaném!) návodu jsem se dočetl, že to je moje chyba a musím mít při tom otevřený šanon. No budiž! Má to svoji logiku, že fotky z fotoaparátu ukládám přímo do pojmenované (třeba „Mallorca 98“) složky šanonu – Fotoalba.

Zůstal mi PhotoMagic v. 1.0
„Fotomedžik“ byl, jak už asi tušíte, jedinou komponentou, která se po dlouhém laborování trvale usadila na mém počítači. Cesta k jejímu vypreparování byla velmi trnitá. Pokud v Ovládacích panelech zvolíte Přidat či ubrat programy, ubírat z 602proPC sice můžete, ale ne již tímto dialogem přidávat. Když si omylem něco odeberete (co je zaškrtnuto, odebírá se, odškrtnuté naopak zůstává), musíte malou součást přidat pouze kompletní instalací celého balíku. A to je také divná filozofie, která nerespektuje lidskou zvědavost. Je přece mnohem lepší napsat do hlášky: „Dámy a pánové, náš software je v republice druhý nejlepší. Jeho části si můžete kdykoliv nezávisle přidat a vyzkoušet …“ Když jsem v nabídce Start/Programy/602proPC/PhotoMagic odklepl tuto volbu, software nestartoval, hlášky o chybějících souborech a knihovnách .dll byly alespoň dvě. Nakonec se mi záhadným způsobem, který již nedovedu zpětně zopakovat, podařilo soubory z osiřelé složky překopírovat do systémové složky Windows a zázrakem bylo vše v pořádku.

Standardní obsluha
Ovládání digitálního fotoaparátu z 602Desktop je pomocí poslední verze TWAINu dokonce v češtině a je naprosto standardní. PhotoMagic 1.0 nabídne totéž a spoustu zajímavých funkcí navíc. Můžete z něho přímo ovládat foťák i skener, i když mu chybí skvělá funkce Image AutoBalance, která umožní uživatelům MS Photo Editoru bezproblémově vytvářet docela dobře vyladěné obrázky. A do této zdánlivě nicotné komponentky mohli autoři soustředit plnou prachovou náplň, přestože v době míru je dělostřelectvu zakázáno s takovou hilznou střílet. Třeba přidat k fotografii rámeček nebo text, vytvořit pohlednici, třeba i firemní pozvánku s možností odeslání přímo z pracovní plochy – k tomu právě slouží spolu dodávaný WinText. Vhodně připravená šablona pozvánky díky fotkám poslouží pro spoustu akcí.

Příliš kritizuji? Přesto doporučím!
Takže brát či nebrat? Určitě ano. 602pro PC plně doporučuji všem uživatelům softwaru od Software602. Výborně vyplňuje mezeru a nabízí i spoustu pokročilých funkcí, o kterých jsem se nezmínil, jako je třeba publikování na intranetu. Rovněž jsem netestoval OCR a funkci skeneru pro kinofilmy.

Pokud jste letos dali přednost tuzemské dovolené z obavy před krachem cestovních kanceláří, můžete ušetřené peníze investovat do přístroje Olympus C-840L. Zaručuji svou hlavou plnou podporu rodiny a mužům osvobození od domácích povinností. Manželce pak sdělíte: „Přeladil jsem na 840“. A o tom příště.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Jak změnit implicitní umístění složky Dokumenty ve Windows 98?

Témata článku: Software, Připravená šablona, Úprava PC zdroje, Plná možnost, Digitální fotoaparáty v akci, Dobrá cesta, Ušetřené peníze, Specialita, Fotoalba, Digitální fotoaparáty olympus, Kinofilmy, Vodní verze, Komplet, SPEC, Dobrá obsluha, Chybějící soubor, Skvělá funkce


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači