Česká republika má nejmenší míru pirátství v regionu

BSA zveřejnila své celosvětové odhady pirátství za loňský rok a Česká republika na tom rozhodně není nejhůře.
Česká republika má nejmenší míru pirátství v regionu
BSA uvádí ve své čerstvé analýze celosvětovou míru pirátství v roce 2001 na úrovni 40 procent. V roce 2000 to bylo podle BSA 37 procent. I přes 3% růst ale byla výše udávaných ztrát menší. Z 11,75 miliard byl pokles na 10,97 miliard. Největšími hříšníky byl Vietnam s 94% nelegálních programů následovaný Čínou a Indonésií. Paradoxně v žebříčku 10 největších hříšníků všem zemím míra pirátství meziročně klesla.

V oblasti východní Evropy je na tom Česká republika nejlépe ze všech zemí. Máme pirátství na úrovni 43 procent, což není nějak výrazně mnoho nad celosvětovým průměrem. Celý region má průměr 67 procent a mají jej na svědomí především země bývalého Sovětského svazu s 87% pirátských programů. Polsko je na úrovni 53 procent.

Našich 43 procent se stane ještě zajímavějšími ve srovnání se západní Evropou, která je obecně vnímána jak méně pirátská. Francie má totiž dle BSA 46 procent, Španělsko 49 a Řecko dokonce 64 procent. Západní Evropa se přitom podílí na celkových ztrátách 2,7 miliardami, což je druhý největší podíl. Největší podíl má Asie.

Živě komentuje: BSA své odhady stanovuje podle prodejů softwaru v dané zemi a podle obecné poptávky po programech. Ztráty jsou určeny z průměrné ceny softwaru.

Do značné míry se tak jedná o hodnoty stanovené ze vzduchu, prodeje softwaru se dají jakž takž změřit, poptávka je ale čistě virtuální položkou. Mnohokráte již bylo napsáno, že rovněž hodnota ztrát je čistě virtuální záležitostí. Kdyby se programy nekradly vůbec, nebyly by příjmy softwarových společností vyšší o udávané ztráty, navíc by klesla cena programů, protože by firmy nemusely započítávat plánovanou ztrátu kvůli pirátství. I toto udávané číslo je tak jen virtuální položkou.

BSA má v naší republice stabilně špatnou pověst způsobenou svými agresivními kampaněmi. Tuto pozici ostatně má i po celém světě, nejsme rozhodně žádnou výjimkou. Ačkoli se s BSA shodneme na tom, že programy by se krást neměly, již se zcela rozcházíme v názorech, jak to lidem dostat do hlav. Upřímně si říkám, pokud je u nás míra pirátství nejnižší z celého regionu a nemusíme se stydět ani ve srovnání s Francií, je opravdu stále nutné rozesílat na všechny strany provokující dopisy a černé igelitové pytle?

Diskuze (40) Další článek: Microsoft rozesílá zaměstnancům další e-mail

Témata článku: Republika, Čerstvá kampaň, Celá Evropa, Nejnižší úroveň, Pirát, Největší podíl


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky