Česká pojišťovna a Expandia Banka: může to být dobrý sňatek

V komentáři Jirky Hlavenky se vracíme ke koupi Expandia Banky Českou pojišťovnou.
Kuloární informace se potvrdily – největší domácí pojišťovací ústav Česká Pojišťovna kupuje majoritní podíl v Expandia Bance s předkupním právem na podíl prakticky stoprocentní. Finanční podrobnosti transakce zveřejněny, jak je bohužel v Čechách zvykem, nebyly, ale to v této chvíli není důležité. Podstatné je, že až nepříjemně dlouhé vyjednávání Expandia Banky o vstupu partnera je u konce a že náš bezpochyby nejzajímavější a nejprogresivnější bankovní ústav získává silného partnera. Je jím partner strategický, nikoli finanční či rizikový kapitál – to znamená, že Česká pojišťovna kupuje banku především proto, že to slouží jejím podnikatelským záměrům, a tím je primárně oblast pojišťovnictví. Pojišťovna se však vyjadřuje, že hodlá své služby občanům i firmám rozšířit a to právě i do oblasti bankovnictví.

Spojení obou institucí (přesně ji řečeno: jde o pohlcení jedné firmy druhou) přináší řadu nadějí a také některé hrozby. Naděje či pozitivní krok je v tom, že dosud privátní Expandia Banka, za kterou nikdy nestál zrovna grandiózní kapitál a která byla v prvních letech poměrně silně (byť plánovaně) ztrátová, získává finanční oporu. Expandia Banka je ve srovnání s velkou trojkou (KB, IPB, ČSOB) banka malá a jak známo, prakticky všechny malé banky v naší zemi zkrachovaly a zanechaly za sebou zklamané střadatele. Expandia tak stála – naprosto ne svojí vinou – před skoro nemožným úkolem přesvědčit občany, že právě ona nebude další z řady malých bank, která nedopadne dobře, i když její finanční ukazatele jsou nadprůměrně dobré a banka dnes před problémy nestojí. Pokud dosud Expandia Banka zatím mohla stěží přesvědčit občany, aby se stala jejich hlavní bankou, tj. tou bankou, kam se nadlouho ukládají úspory a která neslouží jen k denodenním, spíše menším finančním operacím, bude to už pod deštníkem České Pojišťovny mít podstatně snazší. Současně se může výrazně zrychlit proud nových klientů banky, který je prakticky od založení banky velmi vyrovnaný a který se pohybuje okolo třiceti nových zákazníků denně (banka má nyní asi dvacet tisíc klientů): Česká Pojišťovna totiž může oslovit nabídkou účtu u EB své klienty, což je prakticky veškeré dospělé obyvatelstvo ČR.

Je-li Česká Pojišťovna pozitivním prvkem pro Expandia Banku, může být ale také pro ni určitou hrozbou. ČP s sebou pořád ještě vleče podobné dědictví jako další velké státní podniky, které neprošly rychlou privatizací, nejlépe do rukou západního partnera. Expandia Banka je firma se zcela jinou firemní kulturou – s kulturou mladistvé, rychle se rozhodující, dynamicky se rozvíjející a agresivně jednající soukromé firmy. Expandia Banka už nyní má na rozdíl od minulosti konkurenty (např. Nonstopbank.cz), a elektronické bankovnictví postupně zavádějí i další české banky. Má-li si Expandia Banka svůj náskok uchovat, bude muset být podobně agresivní a rychlá jako ve svých začátcích, rozhodně progresivnější než v posledním roce. Bude tedy záležet, jakou volnost jí nový vlastník ponechá: u strategických vlastníků je obvyklým případem spíše rychlé „rozpuštění“ ve struktuře vlastníka, což by Expandia Bance jistě neposloužilo.

Diskuze (2) Další článek: Pentium III 750 MHz bude 10. ledna

Témata článku: Banka, Malý podíl, Dobrý, Ban, Banky, Založený účet, Bank, Riziková oblast, Pojišťovna, Rozpuštění, Obvyklý případ, Česká pojišťovna, Velká naděje, Velká trojkaRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft