Bezpečnost | DNS

Česká národní banka má problém. Někdo zneužívá její DNS, takže můžete skončit na malwarovém webu

Česká národní banka má problém. Někdo zneužívá její DNS, takže můžete skončit na malwarovém webu

Pokud jste dnes zadali do prohlížeče webovou adresu České národní banky, tedy cnb.cz, možná jste se ocitli někde úplně jinde, než jste chtěli. Mnohé DNS servery po celém světě totiž u domény cnb.cz vrací chybnou IP adresu.

Namísto korektní 193.85.3.250 odpoví 208.91.197.132, která se vyskytuje na několika černých listinách malwaru, a když si reverzně dohledáme s ní spojené domény, vyskočí na nás nejrůznější adwarové weby jako jamestownhd.com, lingualegal.com nebo twheeishd.com. Některým čtenářům naskočila zase neméně adwarová doména cnb.cz.net.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledky z weby dnschecker.org a několika kontrolních DNS resolverů. Označené výsledky jsou chybné a vedou na adwarové/malwarové weby.

Podle bezpečnostního experta Adama Koudelky, který chybu sdílel na Twitteru, doménu cnb.cz špatně překládaly dokonce renomované služby včetně Cloudflaru a jeho 1.1.1.1. 

Klepněte pro větší obrázek
Reverzní dohledání domén podle záškodnické IP adresy na službě Domain Tools

Nejrůznější DNS podvrhy nejsou zase tak ojedinělé a ukazují na skutečnost, že celý ekosystém doménových jmen má i po letech své mouchy, kterých záškodníci rádi zneužívají.

Aktualizováno: Stránky České národní banky už fungují. Podle zjištění ČNB se nejednalo o hackerský útok, ale o konfigurační problém s doménou na straně poskytovatele hostingu.

Diskuze (15) Další článek: Studie Kalifornské univerzity tvrdí, že elektronické cigarety mohou škodit zdraví víc než klasické

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Web, DNS, Doména, Adresa, Česká národní banka, COM, Cloudflare, NárodníGoogle přiznal, že Asistent v telefonu nebo chytrém reproduktoru může nahrávat zvuk bez vědomí majitele

Google přiznal, že Asistent v telefonu nebo chytrém reproduktoru může nahrávat zvuk bez vědomí majitele

** Asistent Google může nahrávat zvuk i když není aktivován pokynem ** Zaměstnanci Googlu poslouchají některé nahrávky konverzací ** Vyplývá to z informací člena indického parlamentního výboru

Karel Kilián
Google AsistentIndieSoukromí
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nakonec opravdu Windows 11. Microsoftu uniklo ISO a na světě jsou první screenshoty
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

** Od prázdnin skončí osvobození od DPH u laciných zásilek ** Postihne to AliExpress i další tržiště mimo EU ** Jak bude asi vypadat nakupování v praxi?

Jakub Čížek
DaněE-shopyAliExpress
Kdy dorazí Windows 11 a jak to bude podporou a aktualizacemi Windows 10?
Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10Operační systémy