Mapy | Počasí

Česká mapa Ventusky se naučila předpovídat srážkový radar na celý den dopředu. Pomohla neuronka

Česká meteorologická mapa Ventusky se naučila nový kousek. Umí zobrazovat předpověď radarových srážkových dat na celý den.

O prvních 120 minut se s desetiminutovou přesností postará neuronová síť, zbytek dne je pak k dispozici s hodinovým rozlišením.

Na mapách je tak možné sledovat přesný postup přeháněk nebo bouřek a zjistit, kdy do dané oblasti dorazí déšť. Předpověď radaru je k dispozici pro celý svět a ve vysokém rozlišení pokrývá Evropu a severní Ameriku.

Klepněte pro větší obrázek
Ventusky umí předpovídat radarové srážkové odrazy na příštích 24 hodin 

Webová služba a stejnojmenná mobilní aplikace Ventusky se letos naučila pracovat také s numerickým modelem ECMWF a francouzským AROME. V mapě jsou nově znázorněné středy tlakových níží a výší a nechybí ani znázornění měsíčních srážkových odchylek pro lepší odhad sucha.

Ventusky není jedinou službou svého druhu, obdobnou funkci totiž nabízí i Windy, ve které má prsty zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič. Obě služby mají mezinárodní přesah, Česko je tak na tomto poli světovým přeborníkem.

Diskuze (5) Další článek: Nejlepší online překladač DeepL přidal další dva jazyky a užitečný doplněk pro prohlížeče

Témata článku: Windy, Mapy, Mobilní aplikace, Evropa, Česko, Meteorologie, Neuronová síť, Počasí, VentuSky, Ivo Lukačovič, Severní Amerika, Mapa, Česká republika, Bouřka, Seznam, Česká mapa, Radar, Vysoké rozlišení, Celý den, Neuronka