Mapy | Počasí

Česká mapa Ventusky se naučila předpovídat srážkový radar na celý den dopředu. Pomohla neuronka

Česká meteorologická mapa Ventusky se naučila nový kousek. Umí zobrazovat předpověď radarových srážkových dat na celý den.

O prvních 120 minut se s desetiminutovou přesností postará neuronová síť, zbytek dne je pak k dispozici s hodinovým rozlišením.

Na mapách je tak možné sledovat přesný postup přeháněk nebo bouřek a zjistit, kdy do dané oblasti dorazí déšť. Předpověď radaru je k dispozici pro celý svět a ve vysokém rozlišení pokrývá Evropu a severní Ameriku.

Klepněte pro větší obrázek
Ventusky umí předpovídat radarové srážkové odrazy na příštích 24 hodin 

Webová služba a stejnojmenná mobilní aplikace Ventusky se letos naučila pracovat také s numerickým modelem ECMWF a francouzským AROME. V mapě jsou nově znázorněné středy tlakových níží a výší a nechybí ani znázornění měsíčních srážkových odchylek pro lepší odhad sucha.

Ventusky není jedinou službou svého druhu, obdobnou funkci totiž nabízí i Windy, ve které má prsty zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič. Obě služby mají mezinárodní přesah, Česko je tak na tomto poli světovým přeborníkem.

Diskuze (5) Další článek: Nejlepší online překladač DeepL přidal další dva jazyky a užitečný doplněk pro prohlížeče

Témata článku: Windy, Mapy, Mobilní aplikace, Česko, Meteorologie, Evropa, Neuronová síť, Ivo Lukačovič, Počasí, VentuSky, Vysoké rozlišení, Radar, Bouřka, Seznam, Mapa, Česká republika, Celý den, Severní Amerika, Česká mapaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

** Od 1. července platí novela zákazu omezující otravný telemarketing ** Firmy vás budou moci kontaktovat jen se souhlasem předem ** Úprava se nevztahuje na firmy oslovující své stávající zákazníky

Martin Miksa
TelekomunikaceNevyžádané hovoryČTÚ
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy