Web | Doména

Česká doména podražila. Cena se zvyšuje po sedmi letech

Od 1. ledna 2019 došlo k navýšení ceny za českou doménu. Změna proběhla na velkoobchodní bázi přímo u správce české domény CZ.NIC, tudíž se promítne do cen všech koncových prodejců. Konkrétně se velkoobchodní cena zvyšuje z dosavadních 125 Kč na 145 Kč bez DPH. Koncová cena s daní u koncových prodejců tedy bude nejméně 176 Kč.

„Řídící orgány sdružení CZ.NIC se v rámci interních diskusí shodly, že chtějí zachovat současný rozsah a kvalitu činností sdružení i v následujících letech, a proto je nutné, především s ohledem na růst všech vstupů, především mezd, v oblasti IT, zvýšit poplatek za doménu .CZ,“ odůvodnil navýšení ceny výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, Ondřej Filip.

Sdružení CZ.NIC se primárně zabývá správou české domény, ale podniká další aktivity související především se zajištěním bezpečnějšího internetu v Česku. Nejznámějšími projekty jsou kampaň za rozšíření technologie DNSSEC, nebo vývoj routerů Turris. Za připomenutí stojí třeba také MojeID.

Jedním z projektů CZ.NIC byl také osvětový seriál Jak na internet, který jsme vydávali i v rámci našeho webu Jak na počítač. A tak pokud třeba nevíte, co je vlastně doména a jak funguje, tak se to z videa CZ.NIC dozvíte:

A jak je to s názvy domén, to zas vysvětlí toto video:

Diskuze (20) Další článek: Steam se úderem Nového roku rozloučil s Windows XP a Vista

Témata článku: Internet, Web, Doména, Nejznámější projekt, Sed, Bezpečný internet, Dóm, DOM, Poplatek, Navýšení, Koncová cena, Následující rok, C-Dome, Navýšení ceny, Cena, Ondřej Filip, Router turris, Velkoobchodní cena, Česká doména, DPH, Výkonný ředitel, Koncový prodejce, Česká republika