Češi prý surfují rychleji než Američané

Stahujete muziku z iTunes, koukáte na filmové trailery nebo stahujete kvanta dat? Pak jste se stali součástí měření Akamai State of the Internet. Nejsme na tom prý vůbec špatně.

Ani společnosti jako Microsoft nebo Apple nemají takový přístup k internetu, aby mohly surfařům nabídnout náročnější obsah v reálném čase a ke všemu kdekoliv na světě. To je už úkol pro takzvané CDN operátory – Content Delivery Networks. Ti se specializují na budování náročných datových center na všech kontinentech. Instalační balík zkušební verze programu nebo multimediální stream od Applu – třeba trailer nového filmu v iTunes – se pak nestahuje z jednoho neskutečně přetíženého serveru v Americe, ale z nejbližšího regionálního CDN datacentra.

K těm největším CDN operátorům dnes patří univerzální Akamai a vlastně i Google, který je rozesetý po celém světě. Akamai už roky spolupracuje s Microsoftem, Applem, pro stahování instalačních balíků jej používá také Adobe a desítky dalších softwarových a internetových firem. Službě nakonec před rokem neunikl ani samotný Google, když totiž na YouTube realizoval první živý přenos pro miliony diváků, pro jistotu také sáhl po Akamai.

Datová centra a servery Akamai jsou každý den bombardované miliardami spojení od webových prohlížečů a multimediálních přehrávačů a dalších aplikací, firma z massachusettské Cambridge tak má po ruce ohromné množství statistických dat. Je docela pravděpodobné, že jste jejich součástí i vy, Akamai má totiž prsty skoro všude.

Klepněte pro větší obrázek
Kde to zrovna žije: vytíženost Akamai sítě v živém přenosu (www)
Další pěkné vizualizace internetu najdete zde

Poslední roky se mohou milovníci statistiky každý kvartál těšit na zajímavou analýzu State of the Internet. Naposledy se tak stalo po Novém roce, kdy Akamai přispěchala se zprávou za třetí čtvrtletí roku 2009. A čísla to jsou skutečně zajímavá – teda pokud si je správně přeložíte...

Nejrychlejší země

Kde si změřit internet

Rychlost připojení k internetu si můžete změřit na našem Speedstestu, velmi populární je ale také flashový Speedtest.net, který obsahuje také měřič latence Pingtest.net.

Klepněte pro větší obrázek

Asi nejpopulárnějším žebříčkem je rychlost internetového připojení. Ovšem pozor, jedná se pouze o připojení na servery Akamai, které zprostředkovávají především multimediální přenosy, ke kterým se připojují zpravidla uživatelé s kvalitnějším připojením k síti. A v tom spočívá celá pointa, čtvrtletní statistika State of the Internet totiž podává spíše zprávu o tom, „jak rychlý je rychlý internet“. V celosvětovém průměru se připojujeme rychlostí 1,7 Mb/s, samotným státům pak se 14,6 Mb/s vládne Jižní Korea. Takový internet samozřejmě seženete i u nás, toto je ale průměrná hodnota pro celou zemi.

První tři příčky nejrychlejších zemí okupuje jihovýchodní Asie, čtvrté místo ale může být pro mnohé z vás šok, najdete tu totiž Rumunsko. A to je opět onen paradox rychlého internetu. Multimediální streamy realizované pomocí Akamai v Rumunsku sledují lidé z měst, kteří disponují rychlým připojením k internetu, který zde poslední roky díky budování nových sítí zažívá opravdový boom. Skutečnost, že na rumunském venkově na internet prakticky nenarazíte, se pak na statistice vlastně vůbec nepodepíše. Jinými slovy, penetrace internetového připojení je v Rumunsku sice malá, když už ale nějaké to připojení máte, je rychlé.

Nejrychlejší země ve 3. čtvrtletí 2009

PořadíZeměRychlost (Mb/s)
1.Jižní Korea14,6
2.Japonsko7,9
3.Hongkong7,6
4.Rumunsko6,2
5.Švédsko5,7
6.Irsko5,3
7.Holandsko5,2
8.Švýcarsko5
9.Dánsko4,8
10.Česká republika4,8
 ***
18.USA3,9

První desítka dále patří tradičním evropským internetovým mocnostem a uzavírá ji, chvíle překvapení, Česká republika s průměrnou rychlostí 4,8 Mb/s a 23% kladnou meziroční změnou. Můžeme být na co hrdí, v průměru jsme totiž pokořili i kolébku internetu USA, které se s 3,9 Mb/s umístily „až“ na 18. místě.

Dostupnost 2Mb/s připojení

Následující mapky vyjadřují pravděpodobnost, s jakou se v dané lokalitě připojíte k internetu rychlostí alespoň 2 Mb/s. Dvoumegabitové připojení je tedy podle serverů Akamai prakticky samozřejmostí v západní a střední Evropě, jihovýchodní Asii, USA (vyjma horských oblastí), v regionu jihoamerických velkoměst a v jihovýchodní Austrálii. V Africe je naopak 2 Mb/s připojení v průměru spíše nadstandard.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Evropa a jihovýchodní Asie
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Spojené státy a Afrika
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jižní Amerika a Oceánie
 

 Klepněte pro větší obrázekPodobné mapky si můžete vygenerovat na webu Akamai State of Internet.

Nejrychlejší města

Pojďme to měřítko ale ještě zvětšit až na úroveň měst. V Evropě se v takovém případě k Akamai serverům nejrychleji připojují surfaři ze švýcarského Lausanne (24,7 Mb/s) a kupodivu i ze slovenského Prešova (14,7 Mb/s). Do desítky se pak dostala i česká Olomouc (12,9 Mb/s). Můžete se ptát, jak je to vůbec možné, ale opět platí, že velká města průměr spíše sníží, zatímco v těch menších mohou za výbornou pozicí stát lokální poskytovatelé velmi rychlého optického internetu (pokud nechybí páteřní síť). Skutečných zákazníků je sice minimum, ale jejich připojení snadno přeskočí třeba Prahu nebo Brno, kde má většina zákazníků běžné ADSL nebo základní nabídku od UPC.

Nejrychlejší města podle regionů

MěstoRegionRychlost (Mb/s)
Sandy (USA)Severní Amerika33,4
Beersheva (Izrael)Asie25,1
Lausanne (Švýcarsko)Evropa24,7
Wellington (Nový Zéland)Oceánie3,4
Rabat (Maroko)Afrika3,2
Cucuta (Kolumbie)Jižní Amerika2,4

V Asii je nejrychlejší izraelská Beersheva (25 Mb/s), v Africe marocký Rabat (3,2 Mb/s), na jihu Ameriky kolumbijská Cucuta (2,4 Mb/s) a v Oceánii novozélandský Wellington (3,4 Mb/s). Zatímco nejrychlejším státem je v průměru Jižní Korea, z hlediska měst prvenství stále patří USA. Výsledky pro Spojené státy jsou přitom ještě reprezentativnější, Akamai je zde totiž skutečně doma a jeho služeb využívá drtivá většina poskytovatelů datově náročného obsahu v čele s Applem – ostatně USA jsou Mekkou okousaných jablíček.

Všech deset nejrychlejších amerických měst tak bez problému překonalo průměrnou rychlost připojení 17 Mb/s, přičemž nejrychlejší Sandy v Utahu se může pochlubit závratnou průměrnou rychlostí 33 Mb/s. Opět platí, že menší města díky kvalitnímu lokálnímu připojení snadno předeženou megalomanský New York, kde se setkávají všechny typy konektivity od těch nejpomalejších po ty nejrychlejší a výsledný průměr je tak nižší.

Přišel čas změnit terminologii

Ať už se vaše připojení stalo součástí analýzy Akamai či ne, faktem zůstává, že nastal čas změnit definici rychlého internetu. Základní nabídka českých operátorů se pohybuje okolo 10 Mb/s, ve velkých městech pak poskytovatelé experimentují i s magickým stomegabitem, který by domácnostem ve vybraných městech ráda nabídla i Telefónica O2. Je tedy otázka, co je to dnes vlastně rychlý internet – určitě jej nelze rozlišit nic neříkajícím pojmem „broadband“, jelikož širokopásmové je dnes vlastně skoro každé připojení v Česku.

Klepněte pro větší obrázek
Průměrné kontinentální připojení k internetu v čase

Statistiku State of the Internet od Akamai je v každém případě potřeba brát s rezervou, měří totiž skutečně pouze ty surfaře, kteří na internetu hledají náročnější služby, stahují velké objemy dat a koukají na multimediální streamy třeba na iTunes.


Kompletní zprávu pro třetí čtvrtletí najdete v PDF na této adrese (je potřeba se zdarma registrovat)

Diskuze (26) Další článek: Net tablety zažijí letos boom, prodají se jich desítky miliónů

Témata článku: Internet, Statistiky, Hongkong, Jihovýchodní Asie, Oceánie, CD-DA, Korea, Maroko, Utah, Amerika, Průměrná hodnota, Rabat, Kolumbie, Multimediální stream, První desítka, Severní Amerika, Lausanne, Venkov, Multimediální centra, Rychlé připojení, Afrika, Horská služba, Rychlý internet, Živý stream, Američan

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5