Prezentace klienta

Češi mají esportovce za nezdravé, za vzor by je dětem nedali. Realita je jiná

Sedí celé dny za počítačem, vedle klávesnice energeťák a chipsy. Slunce nebo kamarády neviděl již několik dní a nejdál doběhne na toaletu. Říkáte si, že přesně takto vypadá profi hráč videoher? Dál od pravdy už snad ani být nemůžete. Kaufland a esportový tým SINNERS porovnali názory i životní styl běžných Čechů a profesionálních hráčů a vyvrací nejčastější mýty o životě herní komunity.

Profesionální hráče neboli esportovce vnímá jako skutečné sportovce jen každý desátý Čech (12 %).
Češi je podle průzkumu maloobchodního řetězce Kaufland spíše mají za vyznavače nezdravého životního stylu, kteří se stravují ve fastfoodech, pijí energetické nápoje, nechodí mezi lidi a raději tráví čas u počítače. Přitom svým životním stylem a přístupem ke stravě, kondici nebo mentálnímu zdraví by mohli být esportovci naopak pro mnohé vzorem.

Průzkum mezi profesionálními hráči však dává obecně zažitým představám za pravdu jen co do času stráveného u obrazovky. Zatímco běžný Čech tráví u obrazovek ve volném čase v průměru 2-3 hodiny denně, u profesionálních gamerů je to více než 8 hodin. „I když pro nás se rozdíl mezi tím, kdy je hraní her práce a kdy volný čas dost stírá,“ vysvětluje Jindřich „ZEDKO“ Chyba, člen profesionálního týmu SINNERS.

Zdravý Čech a nezdravý hráč. Nebo je to naopak?

Vypadá to, že Češi svůj vlastní životní styl projektují i do názorů na hráče her. Podle Českého statistického úřadu ohrožuje obezita každého pátého Čecha, nadváhou trpí dalších 47 % mužů a 33 % žen. Čtyři z deseti Čechů se také nevěnují žádné sportovní aktivitě a muži u nás mnohem častěji než ženy nezařazují do svého jídelníčku čerstvou zeleninu či ovoce. Podle průzkumu Kauflandu polovina Čechů není spokojena se svým zdravotním stavem a kondicí (51 %).

To, že by vzorem pro populaci mohli být profesionální hráči, si myslí jen desetina Čechů. „O vítězství nebo prohře v turnaji často rozhodují detaily. Proto je pro nás velmi důležité být fit nejen po fyzické stránce, ale také si udržovat psychickou pohodu,“ říká Moritz Straube, CEO týmu SINNERS. Aktivnímu pohybu se proto denně nebo několikrát do týdne věnuje 65 % profesionálních hráčů, polovina do svého jídelníčku denně zařazuje ovoce i zeleninu a třetina si alespoň jednou denně vaří z čerstvých surovin.

Mnohem častěji, než běžní Češi tráví čas „offline“ se svými přáteli. Alespoň jednou denně tak činí více než polovina hráčů, u běžné populace je to jen zhruba pětina. Až 27 % profíků navíc spí denně přes 8 hodin a doporučovaných 6-8 hodin věnují spánku téměř všichni (70 %).

Zdraví hráči vzorem pro mladou generaci

Průzkum Kauflandu tak ukazuje, že zejména mezi rodiči panují ke hraní videoher poměrně silné stereotypy. „Profesionální gameři by přitom mohli být pro mladé lidi vzorem v tom, jak se o sebe starají – často si vaří z čerstvých surovin, pravidelně konzumují zeleninu i ovoce a důraz dávají také na mentální zdraví,“ říká Petr Hoffman, Head of digital ve společnosti Kaufland ČR.

Esportovcům pomáhá k co nejlepším výkonům nejen pravidelný trénink a intenzivní týmové kempy, kde se kromě hraní her dbá i na regeneraci a odpočinek. Důležité je také složení stravy s důrazem na potraviny, jež mají příznivý vliv na soustředění. Mezi ně patří například brokolice, špenát, vejce, ryby, či hořká čokoláda. Opačný efekt má naopak cukr či tučná jídla, která proto špičkoví gameři v jídelníčku omezují.

Obliba esportu prudce roste

Hraní počítačových her a videoher vnímá stále většina lidí jako volnočasovou aktivitu. V posledních letech ale roste obliba takzvaného esportu – organizovaného soutěžního hraní na profesionální úrovni. Svými příjmy v řádu milionů dolarů se špičkovým světovým sportovcům začínají přibližovat i nejlepší hráči. „Pokud jste na vysoké úrovni, můžete se esportem živit už i v Česku,“ říká Straube.

Více o životním stylu profesionálních esportovců se dozvíte více ve společném projektu společnosti Kaufland a esportovního týmu SINNERS Zdravý Hříšník.

O průzkumu

Průzkumy „Zdravý hráč“ mapující životní styl profesionálních hráčů her a videoher a názory běžných Čechů na ně realizoval Kaufland v září 2022. Prostřednictvím online panelu vyzpovídal celkem 29 profesionálních hráčů a 2100 Čechů ve věku 18-65 let.

Další článek: Pfizer očkoval těhotné vakcínou proti RS viru, jenž ročně zabíjí více než 100 tisíc malých dětí. Výsledky vypadají nadějně

Témata článku: ,