CES: vystoupení Billa Gatese na živo

Již včera jsme vám přinesli zásadní novinky, které představil Bill Gates v rámci svého projevu na CES. Jak ale vypadal celý projev ve skutečnosti a co se v oficiálních zprávách nedočtete?

Včerejší konference šéfa Microsoftu, Billa Gatese, začala asi hodinovou frontou. Jako obvykle na velkých akcích si Gates vybral pro svou řeč předvečer zahájení. Jeho projev tak byl dosud největší událostí veletrhu.Gatesův projev i většina z ukázaného a představeného tu už byla. Jednalo se v podstatě o totožné vystoupení jako na loňském Comdexu. Ono se toho sice za dva měsíce příliš nezměnilo, ale jen málokdo stojí o stejný cirkus dvakrát. Každopádně si Gates vysloužil velký úspěch - to je ale při jeho projevech samozřejmostí.

Začátek se nesl ve vtipném duchu. Bill prohodil pár úsměvných vět s ironickým podtextem (například, že si letos konečně zkusí dodělat titul) a nechal přehrát opravdu skvělé video s názvem "Behind the Technology" (parodie na Behind the Music ze stanice VH1), ve kterém to sarkasmem jen vřelo. Ač viděné už vloni na Comdexu, sklidilo zasloužený potlesk. Ve spotu mj. vystoupil i druhý muž Microsoftu, Steve Balmer, jako ukřičený TV prodavač OS Windows, nebo Bill Clinton, který se chlubil, jak se za jeho působení v prezidentském úřadu rozrostl internet (druhý den už o tři stránky, další o dvě ... pátý o žádnou - byla sobota). Video ukazovalo hlavně konkurenční technologie, které softwarového giganta inspirovaly a skrývalo jasné poselství - MS se sice nechával inspirovat konkurencí, ale je to on, kdo dodnes udává směr a tempo.

Poté už Bill přešel k věci a začal představovat novinky. Tedy "novinky". Většina tu už zazářila vloni, ale přesto se o nich nejde nezmínit. První na programu byl Smart Display. Věcička sice šikovná, ale použití v praxi přináší řadu otazníků. SD není nepodobný Tablet PC, s tím rozdílem, že se jedná pouze o přenosný, dotykový display a bez počítače je k ničemu. Můžete s ním tedy zajít třeba za manželkou do kuchyně a ukázat jí, jak daleko jste s návrhem spíže, ale to je asi tak vše. Mail v něm napíšete těžko. Klíčovými partnery Microsoftu pro tuhle zbytečnost jsou HP, Samsung a BenQ. Rád bych věděl, proč se raději víc nezapracuje na zeštíhlení a výdrži Tabletu, který by mohl dost dobře fungovat jen s externí klávesnicí. Pokud by MS zatlačil a jeho operační systém byl schopen plně rozpoznávat písmo, brzy bychom nepotřebovali ani tu klávesnici.

Že je poslední dobou období chytrosti, potvrdil Gates i záhy, když se zmiňoval o "silném roce" kapesních zařízení. Pocket PC Phone Edition (běží na Windows CE .NET) je něco mezi Tablet PC a mobilním telefonem, přičemž ten mobilní telefon je samozřejmě "Smart Phone". Uvidíme s jakým dalším Smartem se MS a jeho partneři vytasí příště.

Když už byla řeč o Windows CE .NET, Gates se pochlubil, že Windows do svých televizí začne přidávat i Thompson (dnešní večerní program: thriller Modrá obrazovka smrti).

Pak už se slova chopil jeden z hostí, John O`Rouke, jenž měl představit několik "smart" zařízení a vysvětlit jejich použití v praxi. V míře vtipu a ironie si se svým nadřízeným nezadal a dva startovní produkty tak vyvolaly salvu smíchu. První z nich bylo kondiční šlapací kolo s monitorem. Zabudovaná hra vás má donutit šlapat déle a více, protože jen tak můžete vyhrát. Druhým byl šicí stroj. V základní verzi máte k dispozici pouhých 6000 variant stehů, ale díky tomu, že obsahuje CD-ROM jednotku, USB port a modem, můžete stáhnout nebo doinstalovat nové. Pro švadlenky k nezaplacení.

Dále O`Rouke představil DVD přehrávače od Polaroidu a Panasonicu. První umí přehrávat Windows Media video, stačí si tedy vaše domácí video z počítače vypálit na CD nebo DVD médium. Druhý zase přichází s podporou highMAT formátu. Opět je potřeba pouze vypálení obrázků nebo videa na CD a archiv prohlížitelný v televizi je na světě.

Podobnou věcičkou jako DVD od Panasonicu má být výrobek označený Media2Go. Jedná se o přenosné zařízení určené pro přehrávání hudby, obrázků a videa, obsahující 4" obrazovku a 20 GB harddisk. Výdrž baterií by měla být až 14 hodin, což je zhruba délka letu z New Yorku do Tokia. Partnery MS jsou Sanyo, Samsung, ViewSonic a I-River.

Poté co si Gates, jako MicroBoy, střihl krátkou online jízdu ve hře Midtown Madness III se Shaquille O`Nealem a upozornil tak na nový XBox Live, vrátil se opět ke svému projevu a pokračoval na téma konektivita.

Pochvalná slova se snesla hlavně na Wi-Fi technologii. Podle Gatese má před sebou obrovskou budoucnost a brzy bude standardem pro každý digitální domov. Zmíněn byl také Bluetooth, jenž by měl zaklepat na dveře všech technologicky zaměřených rodin spolu s WiFi.

Od konektivity přešel šéf softwarového gigantu k nabídkám ISP, hlavně ke svému MSN, a od nich k internetovému problému číslo jedna, spamu. Ukázal tři z nejběžnějších, nevyžádaných emailů, které (prý) přistály i v jeho schránce. Prvním byla nabídka oddlužení, druhý zase sliboval získání univerzitních diplomů (Gates si postěžoval, že chybí Harvard) a nakonec nejvtipnější - služby právníků za pouhých pár centů (Bill řekl, že by to bývala výrazná ekonomická úspora v kauze Microsoftu - škoda, jejího nevyužití). V souvislosti s novým MSN 8 uvedl, že se Microsoftu podařilo snížit počet spamů až o 35 procent.

Největší část své prezentace věnoval inteligentním hodinkám s technologií SPOT (Smart - jak jinak - Personal Objects Technology). Díky nim můžete mít na zápěstí nejenom přesný čas, ale také zprávy a mnoho dalších dat. Samozřejmostí je změna vizáže ciferníku. Ručičky pohání ARM CPU s frekvencí 28 MHz, 512 kb ROM a 384 kb RAM. Více informací najdete ve včerejším článku Otakara Shöna.

Hlavní vize Microsoftu, která se táhla celým projevem jeho šéfa, je propojení všeho, co má obrazovku či displej. Osobní počítače, mobilní telefony, herní konzole a televize by měly spolupracovat. Středem všeho bude samozřejmě PC, jež má fungovat jako sklad (obrázků, videa, kontaktů...). Z ostatních zařízení se potom ke všemu můžete bez problému dostat. Tomu také byla věnována závěrečná část, kterou moderoval Steve Guggenheim. Bill Gates si zde zahrál na poslušného synka.

Ačkoliv to tedy vypadá tak, že se nás Microsoft a jeho partneři chystají zasypat skvělými produkty, které si většina z nás nikdy nekoupí, nedá se softwarovému gigantu upřít jedna skutečnost. Je to právě on, kdo určuje, jakým směrem se pohne technologický vývoj naší společnosti.

Diskuze (14) Další článek: ATI bude hardwarově podporovat DivX

Témata článku: Video, Bill Gates, CES 2010, Televize Samsung, Thriller, Skvělý produkt, Skvělé video, Smart Phone, CES, Mobilní telefony Samsung, Bill, Billa, Mobilní telefony s windows 10, Skvělá klávesnice, Přenosné zařízení, Harvard, Druhý muž, River, Tablet PC, Televize s DVD, Klíčový partner, Šicí stroj, Závěrečná část, Vystoupení, Spot


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk