CES na vlastní kůži: Reportáž z Las Vegas

O nejdůležitějších novinkách z CESu jsme již na Živě informovali. Díky osobní zkušenosti můžeme tuto akci celkově zhodnotit.

CES se odehrává v Las Vegas, naštěstí z něj ale bere jen to dobré. Las Vegas je v podstatě jedním obrovským hotelem, Jeden vedle druhého tu leží obří hotely s více tisícovkou pokojů. Díky tomu dokáže Vegas vstřebat obří návštěvnost CESu bez větších problémů. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmě je Vegas také městem kasín. Každý hotel je doslova přecpán automaty a hracími stoly, rozlehlá přízemí hotelů cíleně schovávají východy z hotelu i výhledy ven na ulici, nikde neuvidíte jediné hodiny. Vše je tu proto, abyste dlouho hráli a samozřejmě prohrávali. Automaty ale vůbec nenajdete na výstavišti, kde je naopak vše perfektně zorganizované a zaměřené výhradně na svět spotřební elektroniky. 

CES je také unikátní svým termínem. Jen několik dní po Vánocích firmy představí nové produkty pro další rok a vy se tak přes noc dozvíte, jakou zastaralou věc jste si to vlastně na Vánoce nadělili. Produkty z CESu se uvádějí postupně po celý další rok. Letos kupodivu hrály velkou roli i produkty, které jsem viděl na CESu už minulý rok.

Hlavní trendy? Hledají se

Doposud jsme mohli pravidelně na každém CESu vidět nějaké podstatné zlepšení v jednotlivých kategoriích spotřební elektroniky. Předloni to bylo uvedení Blu-ray a HD DVD, loni velký důraz na 120 Hz (odpovídá evropským 100 Hz) obrazovky, LED podsvícení u LCD panelů, Sony představila první OLED televizi. Letos? Panasonic ukázal zase větší televizi (150 palců), ale jinak to byla spíše evoluce než revoluce. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
150" obrazovka Panasonicu je tak velká, že se prý v obalu jen tak tak vešla do nákladního Boeingu 747. Cena bude kolem 100 000 dolarů a na trh přijde až v roce 2009. Prodávat se asi bude, těch obřích 103" verzí prodal Panasonic loni přes 3000.

Letos se již nešlo cestou lepšího obrazu, hlavní roli převzaly designové změny – tenké obrazovky případně exkluzivní provedení krytů dominovaly většině stánků. Ač se objevovalo několik nových technologií, měl jsem převažující pocit, že firmy hledají, co bude tou příští „velkou věcí“, která výrazněji podpoří prodeje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tenké displeje nebo exkluzivní design imitující kůži - to jsou hlavní parametry novinek.

Z pohledu obrazu se totiž dosáhlo bodu, kdy dnešní technologie dokáží zobrazit špičkový obraz, který přesvědčí většinu zákazníků. Oproti tomu, co dnes můžete běžně koupit v obchodech (už i LED podsvícení je na trhu), není nachystáno nic tak revolučního, kvůli čemu by se vyplatilo počkat s nákupem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
To samé co loni - Sharp a jeho zatím neprodávaný 108" LCD televizor. Naopak 32" Sharp s plným vysokým rozlišením (1080p) je aktuální novinkou. Výrobce jej chce mířit především na počítačové hráče.

Samozřejmě budou průběžně klesat ceny a exkluzivní produkty budou dostupnější, firmy ale nemají nic tak revolučního, aby vaše dnes koupená kvalitní televize za dva roky morálně zastarala – to bohužel zejména u LCD několik posledních let spolehlivě platilo.

Přidejte internet, uberte kabely

Novinkou je přidávání ethernetových rozhraní přímo do televizí. Díky tomu bude Sharp zobrazovat informační servis a přes internet zvládne technik opravit zařízení nebo nahrát firmware do televize. Panasonic se takto dohodl s YouTube a Comcastem, že bude v televizích ukazovat přímo obsah z internetových služeb. My v Evropě a zvlášť v České republice ale můžeme jen závistivě koukat. Zatímco v USA se už řeší, jak rozvinutý trh internetových služeb pro distribuci videa ještě více zpřístupnit uživatelům, u nás stále na slušnou distribuci videa přes internet jen čekáme. Takže díky Sharpe a Panasonicu, ale jen na vás to opravdu nezáleží.  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bezdrátový přenos HD obrazu (Panasonic) je zatím jen na začátku. Samsung ukazoval 82" QuadHD panel (3840 × 2160) a největší OLED obrazovky (31" a 13"), ty ale zatím vyrábět nehodlá.

Mnoho firem se také zhlédlo v bezdrátovém přenosu HD videa mezi přehrávačem a televizí. Myšlenka je prostá – televizi máte pověšenou na stěně a nechcete, aby k ní vedly svazky kabelů. Proto přenesete obraz a zvuk bezdrátově. Problém je ale v přenosové kapacitě. Nekomprimované HD video má problémy už při přenosu stíněným HDMI kabelem na vzdálenost více jak pěti metrů. Když na stánku Panasonicu vybízel moderátor sličnou hostesku, aby se postavila do cesty mezi vysílač a přijímající televizi, a chlubil se, že je to „téměř“ bez výpadků, bylo mi jasné, že k praktickému využití technologie je ještě dlouhá cesta. Navíc samozřejmě cena bude podstatně vyšší, než náklady na tradiční uložení husího krku do zdi k pověšené televizi. Ale samozřejmě budoucnost to má. Samsung například ukazoval bezdrátový přenos HD videa z kamery do televize, kdy odpadne zapojování kabelů. Belkin nabídne bezdrátový přenos videa do televize díky optimalizovanému 802.11a. 

Modří proti červeným

Tradiční souboj HD DVD s Blu-ray dostal ještě před CES pořádnou ránu v podobě přechodu společnosti Warner Bros do tábora Blu-ray. Warner doposud patřil mezi podpůrce obou formátů, ale nyní se rozhodl přejít výhradně na Blu-ray. Důvodem byly údajně předvánoční prodeje Blu-ray, které výrazně převážily nad HD DVD. Díky příchodu Warneru má tak dnes Blu-ray výhradní zastoupení u 70 procent vydávaného obsahu a bylo vidět, že na CESu příznivci Blu-ray neskrývali své nadšení. Paradoxně se to projevovalo právě tak, že vůbec na HD DVD neútočili a opatrně říkali, že ještě není důvod k oslavám.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na CESu Blu-ray jednoznačně zatlačil HD DVD do pozadí. Přesto pro nové funkce Blu-ray potřebujete nové přehrávače a HD DVD má stále exkluzivně například Transformers.

Přesto Blu-ray přehrávače až teď dostávají, co nabízí HD DVD od počátku – internetový obsah a obraz v obraze u bonusů. Z prodávaných přehrávačů je jen PS3 díky aktualizacím firmwaru na změny připravena. Jinak výrobci uvedou na trh nové přehrávače. HD DVD je tedy stále lepší, ale už od dob Betacam vs. VHS víme, že na tom ale vůbec nezáleží.

I počítači živ je CES

CES je sice hlavně výstavou spotřební elektroniky, ale své místo na něm mají i počítačové komponenty. Alienware (patřící pod Dell) představil zajímavý extrémně širokoúhlý monitor s rozlišením 2880 × 900. Monitor je navíc zakřiven což potrhuje pocit umístění přímo do centra dění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klenutý monitor Alienware je skvělý na hraní FPS, ale popravdě na nic jiného. Barvy nejsou moc dobré, pozorovací úhly přímo mizerné a na práci to opravdu není. Titul Best of CES ale získal

Obraz se ve skutečnosti promítá zpětnou projekcí z několika LED/DLP projektorů. Kvůli tomu jsou svislé pozorovací úhly hodně mizerné a musíte opravdu sedět ve tmě v jedné rovině s plochou obrazovky. Na trhu by se měl monitor objevit po polovině roku za dosud nezveřejněnou cenu (více než 17“ monitor, méně než Kia, jak doslova řekl zástupce Alienware). Působil na mne ale jen jako zajímavý koncept, který musí teprve vyzrát.

Hewlett-Packard doplnil již loni představený Home Server o jednoduchý linuxový síťový fileserver a síťový přehrávač médií (s tím u nás nepočítejte, titulky umět nebude).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový linuxový miniNAS od HP následuje trend mnoha dalších výrobců. Mikronotebook Fujitsu mne zaujam zejména malými rozměry a slušnou výbavou

Intel samozřejmě na dobu CESu načasoval představení záplavy nových procesorů v čele s 45nm Penrynem. K vidění tak byly nejnovější notebooky, domácí počítače i ultrapřenosné mršky, které na své uvedení na trh často teprve čekají. Z těch mrňavců mne zaujal zejména mikronotebook Fujitsu, který je menší než dvě dlaně a přesto nabízí čitelný displej a kompromisní klávesnici.
 

Na CESu jsem se také poprvé osobně setkal s klávesnicí Optimus Maximus od Art Lebedev – to má v každém tlačítku malý OLED displej a tak může dynamicky měnit popisky tlačítek. Klávesnice v plné výbavě bude stát 1500 dolarů, což opravdu není málo. Samotná klávesnice mne při osobním kontaktu zklamala. Samozřejmě měnit obraz na tlačítkách je super funkce, na klávesnici se ale především píše a zde mne tvarově minimálně rozlišená tlačítka s tuhým nepravidelným stiskem moc nepřesvědčila. Kdyby to nebyla klávesnice s obrazovkami, rozhodně bych ji nedoporučil. Do specializovaných nasazení, například do videostřižen, se ale může jednat o výborné řešení. Na běžné psaní bych ji ale nechtěl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Optimus Maximus je krásná klávesnice s OLED displejem v každém tlačítku. Psát se ale na ní moc nedá

V kapesních přehrávačích jsem žádnou revoluci popravdě neviděl. Cowon dokonce na svém stánku vystavoval ty samé produkty jako loni. Creative přidal do Zen Stone malý reproduktor a Sandisk zvedl kapacitu stávajících přehrávačů. Na CESu ale dlouhodobě nevystavuje Apple, takže dominantní iPody tu byly jen díky tuně obalů, reproduktorů s dokem a dalšímu příslušenství. Trochu trhem zatřepal jen iRiver, který uvedl zajímavý chytrý telefon a kapesní počítač, s dostupností těchto produktů na našem trhu jsem ale opatrný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SIP videotelefon Creative InPerson bude stát 600 dolarů a SIP operátorem bude sám Creative, tedy nic pro běžné koncáky. GPS Garmin Colorado zaujme výbavou a 3D mapami. B&W Zeppelin je pak netradiční iPod dock s reproduktory vyrobený z nerezového bloku. Cena je ale taky 600 dolarů

Průzkum všemi směry

Když odhlédnu od jednotlivých produktů, tak hlavní poselstvím letošního CESu je jednoznačně hledání svatého grálu ve spotřební elektronice, různé firmy testují různé cesty a rozbíhají vývoj na mnoha frontách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Toshiba chce dát Cell čipy do notebooků, zvládnou díky tomu komprimovat HD video do H.264 v reálném čase. Microsoft ukazoval svůj Surface a zájem lidí byl ohromný. S 3D obrazem si pohrává také Philips a jako u mála  firem zvládá 3D i bez speciálních brýlí.

Klepněte pro větší obrázekJe už jasné, že zákazníka neosloví jen přehlídka technických parametrů a velkou roli hraje také komfort obsluhy, designové provedení a například i ohleduplnost vůči životnímu prostředí. Ostatně důraz na ochranu prostředí, na recyklované a recyklovatelné materiály nebo na nízkou spotřebu byl u všech firem mimořádný. Jako bych byl na veletrhu Greenpeace a ne ve věčně svítícím klimatizovaném Las Vegas, kde se jezdí zásadně velkými limuzínami a jediný způsob dopravy do města představuje jedno přistávající tryskové letadlo za druhým.

Diskuze (13) Další článek: Tříjádra a úsporné Phenomy 9000e už v tomto čtvrtletí

Témata článku: Internet, CES 2010, Vega, Limuzína, Transformers, Velká obrazovka, Las Vegas, Rozvinutý trh, Hlavní role, Vegas, Velký monitor, Slušná výbava, Reportáž, Televize s DVD, Husí krk, Blu-Ray, Televize LED, Hlavní poselství, Výborné řešení, Alienware, Greenpeace, OLED, Exkluzivní provedení, Blu Ray, Televize Panasonic, Kvalitní notebook na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači