CES 2015 se blíží. Na co se můžeme za týden těšit?

V Las Vegas začátkem ledna vypukne největší veletrh spotřební elektroniky, kde bude představeno množství novinek pro rok 2015. Jaké budou hlavní trendy?

Ve dnech od 6. do 9. ledna v novém roce bude Las Vegas hostit tradiční veletrh CES. Každoročně jej největší firmy využívají k představení svých novinek v rámci tiskových konferencí a stovky menších k předvedení svých produktů na výstavišti.

Každý rok má CES jedno či dvě nosná témata, která jsou nejexponovanější a budí největší pozornost. V minulosti to byly nositelnosti, 3D nebo třeba chytré domácnosti. Můžeme si být také jisti, že se v Las Vegas představí desítky nových smartphonů a tabletů a na každém rohu budou k vidění haldy příslušenství k iPhonům a iPadům. Jaké trendy tedy budou vládnout veletrhu CES 2015?

Drony

Jedním z prvních, komerčně úspěšných dronů, byl AR.Drone pro iOS placky. Od té doby se však celé odvětví značně posunulo a vzbuzuje čím dál větší zájem. Ostatně svědčí o tom i počty dronů, které byly nalezeny pod vánočním stromem 25. prosince ve Spojených státech. A ačkoliv ne všechny první lety dopadly dobře, očividně se jedná o významný trend.

Nejedna společnost vyrábějící samotné drony či příslušenství k nim se tak chystá na CESu odhalit nové produkty. A nováčkem v oboru by se také mohlo stát GoPro. Poté, co v průběhu roku zažila firma velmi úspěšný vstup na burzu, dozrál čas na nové obory zájmu. A ačkoliv jsou kamery GoPro nejčastější výbavou současných dronů, společnost by chtěla vyrobit kompletní řešení.

djiphantom2fc40-2.jpg
První generace dronu Phantom Vision s namontovanou kamerou GoPro

Tablety a smartphony

Nové dotykové placky jsou jistotou již po několik ročníků veletrhu. Ani letošek nebude výjimkou a spekuluje se o nových modelech většiny velkých výrobců. O těch méně známých pak nemusí být ani řeč.

Zajímavý návrat však plánuje společnost, která se před více než rokem vyhrabala z bankrotu a nyní se snaží doběhnout vlak, který jí ujel někdy před desíti roky. Jedná se samozřejmě o fotografickou ikonu Kodak. I když se minulý rok firma zbavila dvou třetin zaměstnanců, opustila svůj tradiční obor a soustředila se na firemní tisk, stále je vazba s fotografií více než silná. I proto se vedení rozhodlo pro svůj vlastní smartphone zaměřený na fotografování.

Pro Kodak jej bude vyrábět anglická společnost Bullitt Group, která má ve svém portfoliu například odolné smartphony CAT vyráběné pro Caterpillar. Jisté je to, že bude telefon vybaven speciální foto aplikací, softwarem pro vzdálený přístup a také snadný tisk fotografií. Smartphone samozřejmě poběží na Androidu.

Mezi tradičními výrobci, kteří plánují nové placky je Samsung, kde se spekuluje o Galaxy S6, Xiaomi pravděpodobně představí nový nejvyšší model Mi5 a největší očekávání vzbuzuje Sony, které připravilo video s malými nápovědami.

Televize s novými systémy

Zatímco na poli smartphonů, tabletů a počítačů jsou karty mezi operačními systémy rozdány jasně, u chytrých televizí se žádný systém pořádně neuchytil. Dva největší výrobci LG a Samsung se vydali rozdílnými cestami a na CESu chtějí prezentovat výsledky aktuálního vývoje systémů.

LG do Las Vegas přiveze televize se systémem WebOS ve verzi 2.0. Podle vývojářů došlo především k podstatnému zrychlení a zjednodušení uživatelského rozhraní.

LG_webOS.jpg
Obrazovka WebOS 2.0 běžící na televizi LG

Samsung naopak vsadil na Tizen. Ten už pohání smartphone Samsung Z, který Jihokorejci představili v červnu a nyní jej implementovali i na větší obrazovku televize.

Tizen však nemá být jedinou softwarovou novinkou u televizí Samsung. Na CESu má totiž poprvé ukázat streamování her pomocí sítě Playstation Now, které nevyžaduje připojenou herní konzoli.

Zajímavou premiéru si odbyde i LG, které má ukázat první obrazovku s rozlišením 4K využívající OLED panel.

Procesory Intel

Na posledním veletrhu CES ukázal Intel především miniaturní platformu Edison, kde vývojáři dokázali plnohodnotný počítač nacpat do velikosti paměťové SD karty. V průběhu roku bylo největší novinkou představení úsporných procesorů Core M s architekturou Broadwell-Y. Ty se chlubí extrémně nízkým TDP na hodnotě 4,5 W. Navázat by měly procesory s architekturou Broadwell-U, kde písmeno U značí nízký příkon. Procesory s 14nm výrobním procesem budou mít TDP 15 W.

Intel-Broadwell-U-Core-i7-and-Core-i5-Processors.png
Část očekávaných procesorů Intelu (zdroj: VR-zone.com)

Nová střední třída od Nvidie?

Nejméně od podzimu se spekuluje o grafice GTX 960, která se svým výkonem a cenou zařadí do střední třídy. Má se jednat o model s novým grafickým jádrem GM206, o kterém prakticky nic nevíme. I z toho důvodu prý došlo k odsunutí až na rok 2015. Cena by se měla pohybovat pod hranicí pěti tisíc a grafice by měl stačit jedno přídavné napájení. TDP by tak nemělo přesáhnout 150 W.

nvidia_uvadi_geforce_gtx_980m_a_970m_03.jpg
Jádro GM204 s architekturou Maxwell

Nejnovější zprávy hovoří o datu 22. ledna, nic však nebrání Nvidii novou grafiku světu ukázat už na začátku měsíce v Las Vegas.

Nová vlna nositelností a virtuální reality

Vždy před samotným veletrhem oceňuje pořádající asociace CEA několik produktů za inovace ve svém oboru. Velké množství z letos oceněných tvoří i chytré doplňky smartphonů, které umožňují snímat životní funkce, pomáhají sportovcům či pacientům. Najdeme mezi nimi dávkovač inzulínu řízený iPhonem, monitorování ECG pomocí telefonu nebo chytré ponožky stoprocentně analyzující běh. Dá se očekávat, že v průběhu nadcházejícího ročníku CESu i příštího roku bude těchto doplňků přibývat stále rychleji. A protože si pozici na trhu budují i chytré hodinky, můžeme čekat i doplňky určené přímo pro ně.

Bee-2_1.jpg
Dávkování inzulínu řízené iPhonem

Obdobná situace panuje i na poli virtuální reality. Místo primárního produktu si vydobyl Oculus Rift vlastněný Facebookem a pomalu se tak rozjíždí návrh a výroba doplňků. Z Oculusu se tak stane platforma pro virtuální realitu, kde bude základ v podobě brýlí doplněný o rukavice snímající polohu rukou nebo podložku umožňující se ve virtuálním prostoru pohybovat pomocí běhu.

Diskuze (2) Další článek: Majitelům Maců došla do OS X automaticky záplata. Poprvé v historii

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,