CES 2011 se blíží, co nás čeká tento rok?

Největší veletrh spotřební techniky začne již v polovině tohoto týdne, co můžeme čekat za novinky a trendy pro tento rok?

Tak jako každý rok se začátkem roku pořádá v největším městě státu Nevada – Las Vegas, veletrh spotřební elektroniky, který zahrnuje vše od počítačů, notebooků, telefonů až po televize nebo speciální hardware pro použití v automobilech nebo v domácnostech.

Výstava CES (Consumer Electronics Show) má už velmi dlouhou tradici, která se datuje až k roku 1967. Za více než 40 let se na této výstavě představila řada technologií, které ovlivnily celý svět a posunuly nás opět dále na pomyslné křivce technologického vývoje.

V roce 1970 byl na CESu představen první videorekordér, později pak i slavná hra Pong, herní konzole Amiga, Commodore, CD přehrávač (1981), Tetris (1988), DVD technologie či první Xbox, HDTV (1998) nebo Blu-ray.

Řada společností totiž s představení svého nového produktu obvykle vyčkává na CES a další ostře sledované události, kde je velký počet novinářů. Tím samozřejmě získá mnohem větší publicitu, tedy mohutnou reklamu, která je nesrovnatelně větší, než v případě uvedení pouhé tiskové zprávy.

A na co se tedy můžeme v průběhu tohoto a příštího týdne těšit?

Dotykové placky všeho druhu

Dotykové ovládání je jistě jednou z oblastí, která zasáhla spotřební elektroniku asi nejzásadnějším způsobem. Objevilo se nejen u mobilních telefonů nebo ovládacích prvcích různých zařízení, ale stalo se také hlavní předností tabletů.

Tablety tento rok zaplaví trh, k dispozici budou v různých úhlopříčkách (7" až 12"), s různými operačními systémy (Android, Windows 7, MeeGo, BlackBerry Tablet OS, iOS) a na rozdílných platformách (ARM, Intel, AMD).

Klepněte pro větší obrázek

Pokud přeskočíme Apple a jeho druhou generaci tabletu iPad, která bude dle slov Steva Jobse asi ve stejné úhlopříčce (displej pod 10" prý totiž nemá smysl), mají největší šanci na úspěch tablety s operačním systémem Android a platformou ARM.

Android totiž nabízí jako jediný z konkurenčních systémů alespoň nějakou zásobu a nabídku aplikací a možností, jak lze takový tablet používat. Utratit přes deset tisící korun za zařízení, které umí pouze zobrazit web a má jen pár základních aplikací, totiž z pohledu koncového zákazníka jen těžko obstojí. To však neplatí u jednodušších elektronických čteček, které jsou i velmi levné.

Nejlepší výchozí pozici bude mít jistě iPad 2, který se stal nejúspěšnějším tabletem v této třídě, což znamená i dostatečný počet kompatibilních aplikací. Zákulisní informace hovoří o tenčím profilu či kameře, delší výdrž a dvoujádrová platforma Cortex A9 je samozřejmostí.

Druhá generace iPadu se sice na CESu samozřejmě neobjeví, kromě ostatních tabletů se ale jistě objeví i čtečky s barevných displejem, který však bude i velmi úsporný po vzoru elektronického inkoustu.

Nová architektura od Intelu = tenké notebooky

V rámci CESu se také představí nová mikroarchitektura Sandy Bridge od Intelu, která je sice opět vyráběna pokročilou 32nm technologií, přinese však nejen vyšší rychlost ale i nové možnosti. Nově totiž bude obsahovat integrovaný grafický čip na stejném kusu křemíku jako je procesor a další části čipu.

K vidění tak bude jistě velké množství základních desek s novým socketem, stejně tak dodatečný hardware jako kompatibilní chladiče a další počítačová technika.

Procesory Sandy Bridge jsou také menší a úspornější, po nedávném uvedení tenkého MacBooku Air se tak dočkáme představení řady nových notebooků, které budou mít tenčí profil a delší výdrž na baterie. Díky nižší spotřebě nebude chybět ani nižší hlučnost a efektivnější technologie chlazení.

Tenké notebooky se také možná po vzoru Applu pomalu začnou zbavovat optické mechaniky, tento trend by se však měl nejprve objevit především u menších modelů, kde je každé ušetřené místo velkým plusem.

Jde to i bez drátů

Bezdrátová technologie se začíná objevovat i na poli dříve jednoúčelových televizí, které začínají používat standard WiFi. Komunikace mezi jednotlivými zařízeními pomocí bezdrátových signálů je sice pomalejší než pomocí metalických či optických kabelů, nabízí však pohodlnou volnost v umístění.

Multimediální televize tak sice pomalu přichází, k dispozici budou ale i nové „krabičky k televizi“, které všechny tyto technologické novinky v podobě internetu a aplikací přinesou i pro jednoduché televize. Google TV se sice potýká s menšími problémy, jako svou platformu jí zvolilo již několik velkých výrobců. Ani zde ale nechybí konkurence v podání Apple TV nebo Boxee.

Po vzoru Applu bychom se měli setkat také s krabičkami pro snadný a bezdrátový přenos obrazu z notebooku například do velké televize. Vše ve vysokém rozlišení 1 920 × 1 080.

3D bez brýlí, to je umění

Trojrozměrná technologie snad pomalu překročí přihlouplé nošení speciálních brýlí, představit by se totiž měly technologie pro zobrazení trojrozměrného obrazu bez brýlí, z různých úhlů a i pro několik pozorovatelů současně. Trojrozměrnou technologii bez brýlí si nechala v určitém směru patentovat i společnost Apple, zda se však od ní nějakého řešení dočkáme ještě tento rok, to zatím není jasné.

Klepněte pro větší obrázek

Full HD rozlišení skutečně nestačí každému, takže bychom měli být svědky dalších displejů s další generací rozlišení, která bude minimálně dvakrát vyšší (4K, 3840 × 2 160, UHDTV - 7 680 × 4 320), supertenké a zatím stále drahé OLED displeje (nikoli pouze LED podsvícení) by neměly také chybět.

Auta, telefony, kamery

Výrobci automobilů (přednášku chystá Ford i Audi) se možná konečně začnou odklánět od vlastnoručních a podivných multimediálních systémů s nulovou kompatibilitou a začnou využívat rozšířené platformy napříč technologickými firmami, včetně výkonného řešení ARMu od Nvidie (Nvidia Tegra 2), které mají nízkou spotřebu, dokáží však poskytnout nejen vysokou rychlost systému, ale i bohaté grafické prvky či internetové funkce.

Dvoujádrová mobilní platforma s výkonným grafickým čipem zahýbe i s trhem mobilních zařízení, které ještě stále podporují i zastaralé funkce jako telefonování či posílání smsek za poplatek. Velkého představení se dočká především nový operační systém Windows Phone 7 a kompatibilní zařízení od mnoha výrobců.

Klepněte pro větší obrázek

Zatím se spekuluje o případném uvedení tabletové edice, která by z tohoto jednoduchého systému vycházela, jak to ale dopadne, se snad dozvíme od Steva Ballmera, který má již nachystanou řeč.

Kamery budou pokračovat v trojrozměrném trendu včetně vysokého rozlišení, který byl již započat v minulém roce. Možná se dočkáme i levnějších zařízení pro koncové zákazníky, kteří vlastní 3D televizi a chtějí si vše nahrávat trojrozměrně.

Vyrážíme za vás

Do Las Vegas vyjíždíme i my, opět se tak můžete těšit na spoustu videí od Tomáše Holčíka. Na cestu se vydá také Jakub Čížek a Tonda Trčálek z Computeru. Přineseme vám spoustu podrobných informací o nejzajímavějších produktech.

Jako každý rok totiž bude k vidění nejen spousta nových produktů stávajících řad, ale také různé specialitky, jako v případě dvoudisplejových noteboků a dalších zvláštností, které slouží jako ukázka technologických možností, reálného masového prodeje se totiž nejspíše nikdy nedočkají.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zajímavost zveřejnil CES i přehled některých faktů této výstavy:

  • CES je největší veletrh spotřební elektroniky
  • Celková plocha výstaviště zabírá více než 1,5 milionu čtverečních stop, podobně jako 31 fotbalových hřišť
  • Počet návštěvníků přesáhne 120 000 osob (2,5× více, než je počet všech automatů v Las Vegas), z toho 22 000 jich je z jiných zemí (1,5× denní návštěvnosti Louvru v Paříži). Návštěvníci ušetří přes 700 milionů mil při cestování, což se přibližně rovná sedmi cestám ke Slunci
  • Během výstavy CES se zrecykluje přes 122 tun odpadu
  • Na CESu se za celou dobu prodá téměř 15 tisíc šálku kávy, tedy dostatečný počet šálku pro jednoho člověka na 13 let
  • Přípravy (zajišťuje GES) si vyžádají přes 130 000 hodin práce, pokud by příprava probíhala jediný den, bylo by potřeba přes 16 tisíc lidí
  • Průměrná domácnost v USA vlastní 25 elektronických zařízení, přičemž prodeje v tomto segmentu přesáhly v roce 2010 hodnotu 174 miliardy dolarů
Diskuze (23) Další článek: Nejstahovanější aplikace za rok 2010 z GigaMania.cz

Témata článku: Technologie, Hardware, CES 2011, Televize LED, Las Vegas, 4K TV, Louvre, Apple TV, Vegas, První Xbox, Nový rok, Vysoký prodej, Výkonné řešení, Velká úhlopříčka, Televize úhlopříčka 80, Audi, Průměrná domácnost, Tonda Trčálek, Nevada, Celková plocha, Různé systémy, Televize 4k, Televize s Androidem, Největší veletrh, Různí výrobci, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF