CES 2007: Přichází Home Server, rodina Windows se rozrůstá

I letošní CES zahájil svým příspěvkem Bill Gates. Mimo jiné představil i nový produkt, který má být domácím centrem multimédií a zábavy. Rodinu Windows tak již brzy rozšíří nový serverový produkt určený pro domácnosti: První poznatky o Windows Home Server.
CES 2007: Přichází Home Server, rodina Windows se rozrůstá

Dlouho očekávaný a přesto neznámý. Zdaleka se mu nedostávalo takové popularity jako poslednímu Windows klientu – Windows Vista. Přesto byl podrobně plánován a celé dva roky aktivně vyvíjen. Windows Home Server: Serverový produkt odvozený od Windows Server 2003 R2, který má v době, kdy mnoho domácností má více než jeden počítač, fungovat jako centrum domácí sítě i multimédií. Dříve známý jako projekt Q, Quattro.

Nejdůležitější je jednoduchost

Návrháři a softwaroví architekti se primárně zaměřovali na jednoduchost, aby Home Server (WHS) uměla ovládat i babička, stabilitu a rovněž možnost vzdálené správy či spíše vzdáleného ovládání a přístupu k médiím. Finální verze bude uvolněna ve druhé polovině tohoto roku. Do té doby se však s WHS již příliš nesetkáme, neboť Microsoft nepřipravuje veřejné betatestování.

Klepněte pro větší obrázek

Vzdálená správa prostřednictvím internetového prohlížeče (zdroj: Microsoft)

Windows Home Server budou k dispozici jako samostatný produkt i v podobě OEM na malých serverech významných výrobců počítačových sestav. Jeden z prvních představených domácích serverů bude od společnosti Hewlett-Packard, která již na podzim plánuje představit svůj nový server MediaSmart. Referenční platformou pro WHS je rovněž na CES představená platforma AMD Live! Home Media Server.

Klepněte pro větší obrázek

HP MediaSmart Server: Nikterak přerostlá krabička: 14 × 24,6 × 23,4 cm (zdroj: TechReport)

Nová Windows jsou určena pro domácnosti, které chtějí ve své LAN sdílet jediné centrální a nonstop funkční datové úložiště. Využít jej budou moci multimediální konzoly Xbox 360 (a jiná zařízení podporující Windows Media Connect), přehrávače Zune (pravděpodobně i prostřednictvím svého Wi-Fi rozhraní), jakož samozřejmě i běžná PC. Kromě prostého skladiště dat nabídne i možnost jejich automatického zálohování.

Klepněte pro větší obrázek

Hokejový puk: referenční design domácího serveru přímo od Microsoftu (zdroj: Mary Jo Foley)

Data jako v bavlnce

Zálohování probíhá dvakrát denně a to zcela bez dozoru uživatele. Podporovány budou systémy Windows XP (pravděpodobně pouze SP2) a Windows Vista (pravděpodobně pouze Business a vyšší, z domácích tedy jen Ultimate). Zálohování neprobíhá na úrovni souborů, nýbrž na úrovni bloků diskových clusterů, jejichž obsah systém na klientském počítači pravidelně monitoruje a ukládá pro ně hashe. Když se hashe změní, Windows odešlou předmětné bloky k zálohování na Home Server.

Klepněte pro větší obrázek

Domácí server Inventec IHS2B.500 dvoudiskový stroj o kapacitě 500GB. Může být umístěn nastojato i naležato. (zdroj: Mary Jo Foley)

Při zálohování se využije i technologie Single Instance Store, která umožní uchovávat od každého souboru pouze jedinou jeho kopii společnou pro všechny počítače v síti. Produktový manažer Microsoftu Todd Headrick prý viděl i případy, kdy zálohy 15 – 19 TB dat nezabíraly více než 300 GB. Dlužno podotknout, že toho se dá docílit snad jedině v podnikových sítích s desítkami (ne-li stovkami) identických pracovních stanic. Těžko někdo má na domácích počítačích dohromady 19 TB úložného prostoru, přičemž jde jen o stále se opakujících 300 GB stejných dat.

Hot Swap a RAID bez RAIDu

Skladiště dat lze jednoduše rozšiřovat. Jednou z významných změn uživatelského rozhraní WHS je odstranění písmen označujících jednotlivé jednotky na discích (Konečně!). Podle Headricka lze jednoduše zapomenout, kam uživatel data uložil. Windows je agregují na jediné místo bez ohledu na jejich původ – disk či externí zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení sdílených složek opět z Internet Exploreru (zdroj: Microsoft)

Servery dodávané s WHS budou podporovat technologii Hot Swap, umožní tedy výměnu pevných disků za běhu. Připojení i odpojení disku může být provedeno v jednoduchém průvodci. Systém přitom v každém okamžiku uchovává na dvou fyzických discích dvě nezávislé kopie jednoho souboru. Jde o jakousi softwarovou variantu na RAID pole – zde však bez nutnosti jakékoli uživatelské konfigurace.

Zmizí nabídka Start?

Uživatelské rozhraní nových Windows bylo zcela redukováno, můžeme říci dokonce eliminováno. Servery pro systém Windows Home Server totiž nebudou vyžadovat připojení monitoru, klávesnice ani myši. Elektřina a stomegabitová ethernetová přípojka budou jedinými požadavky pro běh a plnohodnotnou funkčnost.

WHS budou spravována vzdáleně prostřednictvím Konzole Windows Home Server, která poslouží ke všem úkolům spojeným s organizací dat, uživatelskými oprávněními (podporováno bude až deset uživatelských účtů, každý s vlastní privátní složkou) a dalšími náležitostmi. Nastavit zde bude možno i sdílení souborů a to dokonce i z jiných počítačů než přímo z domácího serveru. Microsoft se za tímto účelem rozhodl podporovat nejen Windows Vista, Windows XP, ale i starší verze Windows a dokonce MacOS a Linux. Server zvládne vzdálené počítače i monitorovat a například upozorňovat na zranitelnosti způsobené nedostatečným nastavením firewallu.

Klepněte pro větší obrázek

Konzole pro vzdálenou správu Windows Home Serveru (zdroj: Microsoft)

Přístup z internetu nebude nemožný. Například pro sdílení digitálních fotoalb poslouží integrovaný webserver, k němuž Microsoft dokonce nabídne lukrativní adresu v doméně Live.com.

  • Minimální hardwarové požadavky se očekávají:
    1 GHz Pentium 3 (či ekvivalent)
  • 512 MB RAM
  • 80 GB primární interní pevný disk
  • DVD mechanika schopná bootování
  • Monitor (pouze pro instalaci systému)
  • 100 Mbps Ethernet
  • Klávesnice a myš (pouze pro instalaci systému)
Klepněte pro větší obrázek
Počítač S36 společnosti Quanta: založený na procesoru Intel s rozšířením pro připojení nadstandardních šesti pevných disků. (zdroj: Mary Jo Foley)

Sklidí Microsoft, co zasel?

Windows Home Server je nový produkt dovedený do takové jednoduchosti a zaštítěný podporou výrobců hardwaru, že jej lze označit za první pokus o univerzálně použitelný domácí server. Bill Gates během své keynote neoperoval s žádnými předpoklady prodejů WHS, Microsoft však poskytl výsledky výzkumu, který říká, že ze 106 milionů amerických domácností mělo v roce 2005 zhruba 30 %  alespoň dva počítače a 18 % disponovalo i domácí sítí. Tento podíl samozřejmě časem poroste a Microsoft cítí příležitost, kterou chce chytit za pačesy ještě začerstva.
 
CES je každoročně místem veřejného představení mnoha významných nových produktů. Stejně jako k této akci patří elektronika, patřil k ní v posledních letech i Bill Gates. Chcete-li jej však při jeho keynote vidět naživo, poslední šanci budete mít za rok. Gates oznámil, že keynote na CES 2008 bude jeho poslední, neboť v příštím roce se završí jeho odchod z výkonných funkcí v Microsoftu. Z Billa manažera se stane Bill filantrop.

Témata článku: Microsoft, Windows, Prohlížeče, CES 2010, Významná složka, Xbox Live, Home, Fotoalba, 4 Home, Zune, Stejná zranitelnost, Uživatelská data, Připojená klávesnice, CES, Plnohodnotný LAN, Swap, Jediná síť, Veřejná Wi-fi, Windows Media Center, Windows Server, Uživatelská složka, Rodina

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji