CES 2006 - pohled do budoucnosti spotřební elektroniky

5. ledna začíná každoroční přehlídka toho nejlepšího, co současný průmysl spotřební elektroniky a počítačů nabízí. Letošní ročník má být ve znamení vzájemného prolnutí světa počítačů a elektroniky do podoby navzájem komunikujících přístrojů, které budou tvořit vaši digitální domácnost.
CES 2006 - pohled do budoucnosti spotřební elektroniky

Digitální svět se spojuje

Las Vegas bude od 5. do 8. ledna na několik dnů digitálním hlavním městem světa. Všichni významní výrobci spotřební elektroniky i počítačové techniky se chtějí pochlubit se svými nejnovějšími vynálezy a dají tak nahlédnout do ne příliš vzdálené budoucnosti na výstavě Consumer Electronics Show. Ne všechno se sice dostane do rukou běžnému koncovému zákazníkovi (ať už z důvodu technologické unikátnosti či ceny), ale hodně z toho, co bude na CES k vidění, si budete moci koupit již během tohoto roku.

Spotřební elektronika a všeobecný přechod od analogových systémů k digitálním momentálně "letí". Na rozdíl od čistě počítačových výstav může oslovit daleko více zájemců, potenciálních investorů či partnerů. Televizi má zkrátka doma téměř každý, totéž se dnes již týká i mobilního telefonu a MP3 přehrávače zažívají rozkvět. Každý si tak může najít tu svou kategorii. Na letošním CES bude vystavovat rekordních 2500 firem a očekává se návštěvnost 130 tisíc lidí (tedy zejména obchodníků, výstava není pro běžnou veřejnost). Celkem 6 procent vystavovatelů bude z Číny a také se odhaduje, že mezi zahraničními (tj. neamerickými) návštěvníky výstavy zaujme Čína třetí místo za Kanadou a Taiwanem.

O vzájemné provázanosti světa počítačů a spotřební elektroniky svědčí to, že mezi vystupujícími na doprovodných akcích nebudou jen šéfové firem, jako jsou Sony či Panasonic, ale i zástupci Microsoftu (který se rozhodně nezabývá jen softwarem) a také třeba lidé od Yahoo či Googlu. Právě vzájemné sbližování světa počítačů, Internetu (resp. sítí obecně) a spotřební elektroniky je hlavním "tématem" tohoto ročníku.

Již více než deset let se neustále hovoří o propojení světa domácí elektroniky a počítačů a jejich vzájemné spolupráci. Zatím k tomu však nedošlo a to z rozličných důvodů. Především šlo o to, že obě průmyslová odvětví (tedy počítače a spotřební elektronika) neměla "kompatibilní" technologie a standardy. Dalším z důvodů pak bylo například i nedostatečné rozšíření vysokorychlostního připojení k Internetu a s tím související služby.

Jak však slibují všichni hlavní hráči v odvětví počítačů a zábavní elektroniky, tento rok se má vše změnit. Vzájemná konvergence je jednoznačným trendem. Zákazníci si tak konečně budou moci vychutnat audio, video či herní zážitky kdekoliv v bytě či domě, bezdrátově, na monitoru počítače či na svém televizoru. Největší výrobci elektroniky budou představovat televizory se schopnostmi počítače, mobilní telefony s možností přehrávat video a zvuk a také nové způsoby ukládání dat. Módní výraz "time-shifting" (tedy pozastavit si vysílaný pořad, zatímco je dále ukládán a můžete jej poté dodívat) je doplněn dalším líbivým reklamním výrazem "place-shifting", tedy obraz, zvuk či jiná zábava kdekoliv a na čemkoliv.

Panují však obavy, že je vše stále příliš složité a zapojit si vlastní "digitální domácnost" běžný uživatel nezvládne. Právě tyto pocity (a někdy i oprávněné), které lidé mají, budou muset výrobci překonat. Technologie už existuje, teď musí přesvědčit zákazníka, aby se nebál "připojit svůj počítač k televizi".

Kdo, kdy?

Kromě samotného představování nejnovějších výrobků spotřební elektroniky je CES i místem setkání pro šéfy největších elektronických korporací, mohou zde vzniknout strategické aliance a nové obchodní strategie. Bill Gates představí své budoucí vize ve středu večer, Howard Stringer (šéf Sony) promluví o den později, v pátek pak vystoupí Terry Semel (šéf Yahoo) a také Larry Page (spoluzakladatel Google).

Intel hodlá představit svou multimediální platformu ViiV, která má udělat z domácího počítače centrum zábavy a řídit celou digitální domácnost. Šéf Intelu, Paul S. Otellini, pak vystoupí ve čtvrtek večer a představí plány Intelu do budoucna.

Trendy

Výrobci předpokládají, že tento rok bude opět rekordním v prodeji elektroniky a to i za cenu toho, že ceny mají jít dolů. Zákazník má zaplatit méně a dostat více funkcí. Například cena plochých obrazovek klesla za poslední rok o 40 procent.

Analytici dávají velkou šanci trhu s herními konzolemi. Právě rok 2006 má být ve znamení konzolí nové generace. Xbox 360 už tu nějaký ten pátek je, během roku uvede Sony svojí Playstation 3 a také Nintendo s konzolí Revolution bude chtít ukousnout kousek koláče. Všechny tyto nové konzole navíc mohou sloužit jako centrální jednotka bezdrátové digitální domácnosti a naplnit již zmiňovaný trend konvergence.

Výrobci budou rovněž představovat domácí "media servery" a také televizory, které budou umět bezdrátově komunikovat s vaším počítačem a vytáhnout si z něj multimediální obsah. Rozšiřování širokopásmového připojení k Internetu přináší i další téma budoucnosti, kterým je IPTV (tedy televize, přenášená prostřednictvím Internetu).

Na CES nebudou chybět ani zástupci obou konkurenčních táborů nástupce DVD, tedy formátů HD DVD a Blu-ray. Budou k vidění přehrávače pro oba tyto nové formáty, i když zatím budou velmi drahé (uvádí se cena okolo jednoho tisíce dolarů). Přesto se počítá, že v počáteční vlně prodeje, která tento rok proběhne (tedy doufejme), zákazníci koupí až půl milionu těchto nových přehrávačů, avšak převážně jako komponenty do PC než "stolní" verze.

Další velkou oblastí je přenosné audio. Zde zatím kraluje jednoznačně iPod a ostatní výrobci, pokud jej nemohou porazit vlastními konkurenčními přehrávači, se snaží vydělat alespoň tím, že prodávají pro iPod doplňky. Opět se bude většinou jednat o doplňky, které umožní sdílení hudby (a vlastně již i videa) z iPodu s ostatními přístroji v domácnosti. Jenom doufejme, že tento rok se také dočkáme i jiných přehrávačů a nebude to rok "doplňků k iPodu". Samotná firma Apple však na CES příliš k vidění nebude, dává přednost své vlastní výstavě Macworld, která proběhne příští týden (9. až 13. ledna) v San Franciscu.

Novinky se budou týkat i plochých obrazovek. Toshiba a Canon představí televize s novou technologií, která má (jak jinak) nabídnout lepší obraz než současné ploché televizory a budou prodávány koncem roku. Další výrobci z Asie pak předvedou koncept nových displejů z organických LED, které spotřebují daleko méně energie a mohou být i levnější než současné displeje z tekutých krystalů. A spíše pro ukázku technologických možností miniaturizace má být představen klasický CRT televizor/monitor, který bude stejně plochý jako současné ploché panely a nabídne špičkový obraz. Technologie je však velmi drahá, takže to rozhodně nebude masový produkt.

Samozřejmě jsme se zmínili jen o střípku toho, co bude na CES k vidění. Kromě běžných věcí jako jsou televizory a DVD přehrávače budou prezentovány i satelitní navigační systémy, biometrické skenery, robotické vysavače a mnoho dalšího. Kolik z toho se nakonec dostane na pulty obchodů a za jakou cenu, toť otázka. Jisté je to, že počítače a spotřební elektronika se sbližují a i když nám to výrobci tvrdí již léta, tentokrát je to prý pravda.

Zdroje: CES 2006, BBC, NYTimes

Diskuze (8) Další článek: Volný přestává u ADSL uplatňovat Fair Use Policy

Témata článku: Budoucnost, Larry Page, CES 2010, Běžný zákazník, Elektronika, Televize s DVD, Televizory, Hlavní výrobce, Centrální jednotka, Sony Vegas, Spotřební elektronika, Tekutý krystal, Terry, Hlavní téma, Hlavní důvod, Nejnovější trend, Mobilní telefony z číny, IPTV, Krystal, CES, Herní svět, Ostatní přístroje, Pohled, Televizory 32, Nové televizory 2016

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší