CES 2004: Comdex vymazán z mapy

Kapitáni počítačového světa přesedlali na spotřební elektroniku. A navíc, o oblíbené Las Vegas taky nepřišli.

Není potřeba zvláštního důvtipu, abychom zjistili, proč se veletrhy tak často konají v Las Vegas a ne třeba v Detroitu; k veletržním akcím patří zábava a té umí město kasín a nočních podniků nabídnout habaděj. Po letech, kdy veletrh Comdex představoval povinnou zastávku pro všechny manažery počítačových firem, jejich zákazníků i novinářů, se pozornost celého světa přesunula jinam – na CES (Consumer Electronics Show), která právě v Las Vegas skončila (8.-11. ledna).

Comdexu možná trošku křivdíme: stalo se z něj „nudné“ setkání oblasti business-to-business, zatímco CES je veletrhem, kde se malují příští hranice digitálního světa, a to je samozřejmě nesrovnatelně atraktivnější. Na CESu se v hlavních přednáškách (keynote) opět vystřídaly hlavní celebrity světa počítačů, elektroniky a zábavy, a hovořily… o tom, že se postupně všechny tyto světy spojují v jednu obrovskou kouli digitální zábavy.

CES prezentoval zřejmě největší záplavu nových, různorodých produktů v celé své historii. To je stejně atraktivní jako varující: není možné, aby se uchytily všechny tyto produkty, je to výsledek neřízeně, spontánně a velice rychle se vyvíjejícího trhu, který velmi brzy potká konsolidace. Můžeme klidně předvídat prasknutí bubliny a bude to hra na jistotu: tak jako v internetovém rozmachu v letech 1998-2000, kdy vznikaly stovky firem s různými produkty a tvrdily, že budou všechny úspěšné, že budou všechny „lídry trhu“, i nyní prezentuje své aspirace mnoho set výrobců nejrůznějších gadgets. (Poučný je v tomto směru už překlad slova gadget do češtiny: udělátko/serepetička). Přesto CES prezentoval několik silných trendů a řadu produktů, které jen tak nezaniknou. Zkusil jsem z nich vybrat to nejzajímavější.

Bude díky počítačovým firmám levnější elektronika? Počítačové firmy se houfně vrhají do spotřební elektroniky – Dell a HP dělají nebo budou dělat televize, audiopřehrávače a podobně. Konkurence se zvýší a ceny půjdou dolů: počítačové firmy jsou zvyklé operovat na až několikanásobně nižších maržích než firmy v oblasti spotřební elektroniky, což znamená, že u výrobků, do kterých půjdou počítačové firmy, může dojít o snížení obvyklých cen o 15-20%. Nejžhavější produkt, kde se bude nejvíce válčit: televizor s LCD obrazovkou. Čekejte úžasné pády cen – bohužel ale s tak velké výšky, že ještě pár let to nebude pro normální lidi.

Bill Gates říká… ale to přece už víme. Gatesův projev byl samozřejmě pečlivě sledován, reprodukován i hodnocen, ale „geekům“ neřekl mnoho nového a „nerdům“ už vůbec ne. Konvergence je konečně tady – no, je, jasný. Všechno bude digitální – však už skoro je. A tak dál. Přesto ale má to, co hlavní „architekt“ Microsoftu říká, velký význam: jedna věc je technologicky dokázat, že to jde, a druhá to zavést do každodenní praxe, pro každého uživatele. Microsoft je skutečně mistrem komoditizace nových technologií, a málokdo to dokáže dostatečně ocenit – on totiž ten, kdo dělá „obyčejné produkty pro obyčejné lidi“ bývá daleko častěji zesměšňován než obdivován.

Televize přebírající „signál“ z počítače. Předvedl to Philips a brzy to bude zcela běžné: na počítači spustíte přehrávání filmu (hudby, zobrazení fotek atd.) a data „namíříte“ na televizi v jiném místě pokoje – ta se přehrávání ochotně chopí. Samozřejmě, data jdou vzduchem. Paradoxní je, že přes všechny technologické vymoženosti nezměníme uspořádání obývacího pokoje – televize bude tam, kde je, filmy se budou promítat na ní a ne na počítači, který je někde v koutě nebo v malé pracovně. Mohammed k hoře nepřijde, tak přijde hora k Mohammedovi – a nakonec je to i jednoduché.

Zadrátovaný antivirus? Jak může být něco tak neustále proměnlivého, jako je souboj virů s antiviry, zadrátovaného do procesoru? Přesto, může, i když půjde jen o částečně úspěšnou zbraň: AMD i Intel budou do svých čipů dávat (v Athlon 64 to už je, Intel to dá do čipu Pentium „Prescott“) hardwarovou ochranu proti zneužití přetečení bufferu, což je jeden z nejčastějších triků autorů virů. Hardwarová ochrana má tu výhodu, že je nezničitelná a absolutní; viry ovšem mají i jiné cesty, jak proniknout na počítač.

HP licencuje iPod od Apple. Není to ovšem technologický průlom, spíše podnikatelské překvapení: hlavní producent PC se náhle přátelí se svým (teoreticky) největším nepřítelem. Ale spíše je to chytrý, pragmatický krok od HP: iPod je totiž mimořádně povedený výrobek a iTunes zatím nejzdařilejší online prodejna hudby na světě. Pochvala patří oběma firmám, málokdy konkurenti dokáží graciézně zakopat válečnou sekeru a dohodnout se na řešení, které potěší především zákazníky.

Plaťte se zavřenou peněženkou. Nejde ani tak o pohodlí, jako o bezpečnost: Philips a Visa chtějí vyvinout platební karty, které budou fungovat na principu bezdrátového přenosu dat s krátkým dosahem, tj. které budou schopné komunikovat s platebním terminálem, aniž vyjmete peněženku s kartou z náprsní tašky. (Riziko ovšem je, že jen tak projdete okolo nějaké pokladny a hned budete o pár tisíc lehčí…).

Dalo by se zmínit ještě dvacet dalších trendů, sto produktů – pokud ale bychom měli vybrat a vyzdvihnout jediné slovo, které letošní CES symbolizovalo, tak je to video. Právě zde totiž nastává největší pokrok; digitální hudba či fotografie už jsou několik let poměrně „přízemní“ realitou, ale video je oblast, která je technologicky podstatně náročnější, ale také vděčnější. Zatímco je těžké si představit v hudbě něco naprosto přelomově lepšího, než co už existuje, ve videu pracuje fantazie na plné obrátky: k třicet let starým telestěnám Raye Bradburyho se zatím stále jen blížíme a přesto si je dovedeme dobře vysnít. Letošní CES k nim ale udělal docela viditelný krok.

Diskuze (10) Další článek: Podpora Windows 98 končí v pátek

Témata článku: Video, Mapy, CES 2010, Comdex, Největší video, Hardwarová oblast, Velký rozmach, Různorodý produkt, Silný trend, Jediné slovo, Největší obrazovka, Platební peněženka, Vegas, Digitální televize, Televizory v akci, Las Vegas, Obrovské překvapení, Digitální film, Největší producent, Detroit, CES, Televize Philips, Úspěšný produkt, Viditelný krok, Krátký dosah



Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály