Červen v ekonomice

Končí další měsíc a můžeme opět zhodnotit, jak si vedl počítačový svět po ekonomické stránce, a co z toho může případně vyplývat i pro nás.
Končí další měsíc a můžeme opět zhodnotit, jak si vedl počítačový svět po ekonomické stránce, a co z toho může případně vyplývat i pro nás.

Kdo sleduje světovou ekonomiku, ten ví, že několikaletý velice plynulý růst se zastavil někdy v loňském říjnu a od té doby to je krok vpřed, dva kroky vzad, nejistota a kolísání. Hlavním viníkem je pochopitelně dobře známá "asijská křivka", která znamená pro světové exportéry snižování obratu o mnoho procent; místo jejího ukončení se ale krize spíše prohlubuje (tj. zasahuje i Japonsko, Čínu, odtud už není daleko do Ruska, Indie a pak už třeba do Evropy).

Červnový vzestup amerických burz zejména v oblasti nazvané "technology", tj. počítačů, komunikací a Internetu je proto až příliš pěkný (Nasdaq o 10% nahoru za měsíc, jeho část zaměřená na "technology" dokonce o dvacet) a nikdo nemůže zaručit, že nenastane opět propad.
Vítězem měsíce června je firma, kterou v poslední době zmiňujeme nějak příliš často - Microsoft. V dubnu akcie firmy silně klesly (zřejmě z důvodu soudního sporu s americkou justicí), ale druhá polovina června přinesla dva triumfy: první byl neplánovaný a nečekaný (vítězství u odvolacího soudu), druhý plánovaný - uvedení Windows 98 na trh. Během deseti dnů stouply akcie o dvacet procent, což znamená celkovou kapitalizaci firmy ve výši 250 miliard dolarů, tedy o více než čtyřicet miliard USD! To, co se děje na amerických burzách, skutečně odporuje rozumu střízlivě uvažujícího člověka - za deset dní, během nichž se nic převratného neudálo, získá Microsoft na hodnotě zhruba částku, kterou například Hewlett-Packard, General Motors či Ford Motor nasbíral od začátku své činnosti, za mnoho desetiletí trpělivé práce. Jen za tento desetidenní vzrůst by si Microsoft mohl koupit firmy Novell, Apple, Netscape, Adobe, Silicon Graphics, Autodesk, Informix, Intergraph dohromady a ještě by mu mnoho zbylo. Máte pocit, že se v USA dějí normální věci? Já ne.

Vzrůst Microsoftu měl ale pozitivní dopad i na další firmy; firma totiž vytváří gigantický "aftermarket" a podle jejího zdraví se dnes (je ovšem otázkou, zda právem?) usuzuje na zdraví celého oboru. Poslední věta k Microsoftu - v soutěži o největší firmu světa podle kapitalizace se opět dotáhla na vedoucí General Electric, který je na rysce 293 miliard USD.

Nyní ale k dalším firmám, byť jsou trošku ve stínu. Intel stále bojuje s nepříznivým osudem posledních měsíců; soud s Intergraphem se dostává do nebývalých obrátek a navíc se objevila chyba v čipu Xeon, byť spíše kosmetická - ovšem na kráse firmě nepřidá. Z velkých hardwarářů si tradičně nejvíce polepšil Dell, u kterého se zdá, jakoby jej nemohlo nic rozhodit z tempa, ani problémy v Asii. Jen velice pomaličku se zlepšuje Silicon Graphics (měl velkou ztrátu) a Hewlett-Packard (měl mnohem menší zisk, než se očekávalo). Digital Equipment byl v půli měsíce vyškrtnut z burzy (důsledek sloučení s Compaqem), a kapitolou samou o sobě je IBM. Firmě se totiž poměrně dlouhou dobu daří… stejně, což ale v počítačovém světě není to nejlepší vysvědčení. Byť je IBM silně profitabilní, proběhlo v renomovaných médiích docela dost úvah o tom, že je na čase, aby odstoupil Lou Gerstner (!), který sice dostal IBM ze ztrát do slušných zisků, ale nezbavil ji "dinosauřích" manýrů. Nestejně si vedou softwarové firmy - z neznámých důvodů klesá Autodesk, kterému se naopak finančně docela daří, a začíná si polepšovat Corel, u kterého se hodnotí, že propustil značnou část personálu, což by mu mělo pomoci.

Mezi další hrdiny měsíce tedy nepatřily tradiční počítačové firmy, ale internetová mládež, jako je Amazon či Yahoo, které šly prudce nahoru stejně jako desítka jejich dalších souputníků. Právě zde se nejvíce debatuje o "new economy": firmy se stovkou let historie, továrnami přes půl města a desetitisíci zaměstnanci po celém světě jsou nic, parta studentů je se svou firmičkou odsune do pozadí. Je to počátek celosvětového a širokého trendu, nebo jen momentální, časově omezený "výkřik" daný Internetem? To nikdo neví.

Z velkých ekonomických události samozřejmě musím zmínit superfúze v oblasti komunikací: Nortel kupuje Bay Networks, AT&T pohlcuje TCI. Oba jsou ze stejného soudku: "tradiční" firma kupuje "mladíka", protože věří, že jí vlije novou krev do žil. Konkrétně jde v obou případech skoro o totéž - o vysokorychlostní datové sítě, přes které se bude záhy prohánět hlas (telefonie) i video.

Zpátky domů. Červen postihly hlavně dvě události; první byl nečekaný kolaps ruské měny (čeho se z divokého Východu ještě dočkáme?), který pochopitelně postihl i korunu; druhým pak nečekaně nadějný výsledek voleb, který, bez ohledu na to, jaká vláda vznikne, posílil důvěru Západu k naší zemi tak, že si to možná ani nezasloužíme. Česká koruna tedy nejdříve klesla, potom ale zase slušně posílila - poslední fixing je pod 18.30 za marku a okolo 32.80 za dolar. Na desetníkových výkyvech ekonomika nestojí, důležitější spíše je, že se neočekává velký pokles koruny snad až do konce letošního roku, i když inflace vychází na docela nepříjemných 13%. Jak už jsem rovněž informoval, ohlašuje řada počítačových firem oživení zejména u zakázek podnikové sféry; naopak, nevalně se daří státní správě (té nadefinuje jasnou finanční politiku až nová vláda a nový parlament, do té doby je spíše zmrazená) a také spotřebitelskému trhu, protože ten má za relativně příznivě se vyvíjející ekonomikou zpoždění.

Váš názor Další článek: Kdy budou Windows NT 5.0?

Témata článku: Microsoft, Poslední měsíc, Celkové vítězství, Poslední den, Poslední věta, Červen, Ekonomika, Velký zisk, Ekonom, General Motors, Nadějný výsledek, Červ, Justice, Poslední doba, Poslední krok, Česká koruna, General, Svět motorů


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 33

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk