Červ Santy stále plení fóra – záplata nepomáhá

Minulý týden ukončila společnost Google masové šíření červa Santy.A, který její vyhledávač využíval jako prostředek k vyhledávání svých budoucích obětí – webových diskuzních fór založených na řešení phpBB.

Tato akce však vyvolala bohužel i svoji reakci a na světě se jako na běžícím páse začaly objevovat nové varianty červa, které své oběti hledají jinými metodami a za využití dalších vyhledávačů – například America Online nebo Yahoo.

První verze červa Perl/Santy.A využívala ke svému šíření bezpečnostní chybu v kódu jednoho ze souboru fóra phpBB. Obrana proti tomuto útoku byla relativně jednoduchá – aktualizovat na poslední dostupnou verzi fóra 2.0.11. Jedna z posledních známých verzí červa - Santy.E -  jako nosný prvek využívá skriptovací jazyk PHP.

Červ Santy.A stihl zničit zhruba 40.000 webových diskuzí po celém světě – ve všech souborech zbyl pouze strohý podpis: "This site is defaced!!! NeverEverNoSanity."

Klepněte pro větší obrázek

Webové fórum phpBB se poměrně často potýká s různými bezpečnostními problémy, důkazem by mohl být i fakt, že některé verze červa Santy dokážou napadnout i nejnovější verzi phpBB 2.0.11, která byla dosud považována za bezpečnou. Administrátoři fór se tak mohou ocitnout v situaci, kdy jsou takřka bezbraní. Aktuálně nabízená řešení jsou dvě – ruční úprava kódu fóra podle návodu či konfigurace webového serveru Apache, zajišťující ignoraci požadavků červa.

Zdroj: Internetnews.com, Sophos

Témata článku: Webová varianta, Stihl, Ruční úprava, San, America Online, Červ, Běžící pás, Nabízený soubor, Záplata, Oběť

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

Včera | Stanislav Janů | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji