Červ Aliz se proběhl po internetu

Aliz je jeden z nejmenších emailových červů na světě a kvůli chybě, kterou obsahuje se naštěstí neumí v postiženém systému usadit.
Emailový červ Aliz byl po několik měsíců nečinný a teprve nyní se proběhl po internetu. A proběhl se pořádně, podle společnosti MessageLabs se začal šířit v úterý a svého vrcholu dosáhl v pátek. Od té doby klesá a dnes by se již šířit neměl.

Červ byl objeven již v květnu. Příčinu pozdního rozšíření můžeme hledat v tom, že původní autor červa stvořil, pravděpodobně zaslal antivirovým společnostem na analýzu a nakonec umístil na nějakou webovou stránku nebo do diskuse, ale do sítě ho nevpustil. Červa tedy někde objevil nějaký vtipálek a minulý týden do sítě vypustil.

Chyba v IE 5.01 a 5.5 umožňuje tomuto červu spuštění přílohy HTML emailu při pouhém otevření infikovaného emailu. Červ využívá chyby v MIME hlavičce a záplatu najdete na stránkách Microsoftu. Stejné chyby využíval i červ Nimda.

Email vytvořený tímto červem obsahuje přílohu „Whatever.exe“ a hlavička je poskládána z následujících slov:

Fw: Cool website to check !!
Fw: Re: Nice site for you !
Hot pics i found :-)
some urls to see ?!
Funny pictures here hehe ;-)
weird stuff - check it
funky mp3s
great shit
Interesting music
many info

Předmět může tedy vypadat například takto: "Fw: Funny pics for you !!" nebo takto: "Fw: Re: Interesting website to see :-)". Tělo emailu je zpráva v HTML formátu bez viditelného textu využívající zmíněné chyby v IE při rendrování obsahu.

Pokud červa spustíte nebo se díky chybě v systému spustí sám, zjistí si z registrů pozici souboru „Windows Address Book“ a nahraje jej do paměti. Následně se připojí k prvotně nastavenému SMTP serveru a rozešle se na všechny emailové adresy, které našel ve „Windows Address Book“. Jak už jsem zmínil pozitivní zprávou je, že červ se kvůli obsažené chybě neinstaluje do napadeného systému. Pouze se spustí, rozešle se na další adresy a zhavaruje.

Podstatné na tomto červu není ani jeho existence, ale to, že je možné stále dokola zneužívat stejných chyb k napadení sytému.

Opět použiji svou oblíbenou větu: „Teorie říká, že chyba vám může ublížit, jen pokud o ní nevíte“. Praxe znovu ukazuje, že to není pravda! Příště už chybu obsahovat nemusí.

Diskuze (12) Další článek: Nic nebude zadarmo, k čemu jsou mikroplatby?

Témata článku: Windows, Stuff, Pictures, Funky, Nice, Pics, Červ, Vtipálek, Shit, Stejné tělo


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11