Certifikace programů pro Windows 2000: půjde to ztuha

Microsoft očekává v únoru teprve čtyřicet ověřených aplikací pro W2K!
K úspěchu světa osobních počítačů zcela jistě přispívá i v ohromné množství aplikací, které jsou pro něj vytvářeny: jejich celkový počet jistě přesahuje statisíce a i těch „seriózních“, běžně prodávaných je mnoho tisíc. Microsoft, coby tvůrce základny pro běh těchto programů, ale postupem času přitvrzuje pravidla hry: vytváří požadavky, které tyto programy musí splnit, mají-li dostat nálepku programu certifikovaného pro běh pod určitou verzí Windows. Jak se zdá, u přicházejících Windows 2000 budou tyto požadavky ještě výrazně zpřísněny. Ze strany Microsoftu to není další mocichtivý manévr: firma chce prostě zabezpečit, aby dané programy chodily pod Windows spolehlivě, nepadaly, neshazovaly sebe navzájem a Windows také, a aby dodržovaly některé další standardy zejména v ovládání a výměně dat, jako je OLE. Kus marketingu v tom pochopitelně je taky: firma prosazuje své standardy („Microsoft Office Compatible“) proti jiným, a chodivostí těchto programů si zlepšuje reputaci Windows, protože z pádů programů bývá viněn právě operační systém, který často za nic nemůže.

Windows 2000 jsou však hodně určena pro podnikovou oblast, kde jsou požadavky přísnější než na konzumentském trhu; dosud proto prošla certifikací jen hrstka programů a představitelé Microsoftu tvrdí, že v okamžiku, kdy budou Windows 2000 oficiálně v prodeji, bude certifikovaných jen asi čtyřicet aplikací. Necertifikované programy samozřejmě pod Windows 2000 s největší pravděpodobností poběží také (stejně jako ty certifikované...), nicméně Microsoft za ně nedá záruku – a to pro nákupy do konzervativních firem může být docela rozhodující. Certifikace jsou přitom prováděny značně korektně: neřídí je Microsoft sám, ale nezávislá firma, a samotný produkt Office 2000 dosud mezi hrstičku certifikovaných nepatří (!!) – k certifikaci se navíc bude asi muset dopracovat přes svůj první servisní balíček, který bude k dispozici někdy počátkem jara. Za certifikaci firmy platí, nikoli však Microsoftu, ale této nezávislé testérské společnosti. Na podobné certifikační procesy se často pohlíží trošku jako na divadlo, ale svůj význam mají – lze je přirovnat k proslulému Hardware Compatibility Listu (HCL). Důkladné testy, jak u softwaru, tak u hardwaru, nic stoprocentně nezajistí, ale jejich rozsah a pečlivost pomůže odchytit značné množství chyb, které by pak způsobovaly pozdější, často velice nejasně a záhadně se projevující problémy.

Diskuze (2) Další článek: Jak je možné, že se nic nestalo?

Témata článku: Windows, Microsoft, Nálepka, Největší pád, Certifikační proces, Win +, Win + N, Windows +, Certifikace, Window40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály