Certifikace 80 Plus: proč připlatit za kvalitní zdroj?

Jsou sice dražší, ale jsou tiché, vyzařují méně tepla a dokáží lépe využít energii. Bonusový článek pro předplatitele.
Certifikace 80 Plus: proč připlatit za kvalitní zdroj?

Zde si můžete dopřát ochutnávku z příštího čísla časopisu Computer. Předplatitelé si mohou tento předkrm vychutnat celý – stačí být zaregistrovaný v našem klubu čtenářů, a to s vyplněným předplatitelským kódem, a samozřejmě přihlášený na webu Živě.cz. Ostatní si mohou zbytek článku dočíst v novém čísle časopisu Computer (24/07), které vychází ve čtvrtek 20.12.2007.

Klepněte pro větší obrázekV době, kdy se spotřeba jednotlivých komponentů nebezpečně zvyšuje, začíná se hledět na každý ušetřený „kousíček“ elektrické energie. Program 80 Plus se zaměřuje na integraci elektricky úsporných zdrojů do osobních počítačů a serverů. Certifikace 80 Plus zaručuje, že počítačové zdroje mají účinnost větší jak 80 % při své 20%, 50% a 100% nominální zátěži. Všechny certifikované výrobky snadno poznáme podle jedinečně výstižného loga.

Benefity

  • menší tepelné vyzařování
  • ušetřené náklady za energii
  • menší náklady na údržbu
  • možnost zapojení více počítačů na jeden okruh

Tepelné vyzařování

Vysoká účinnost sebou ruku v ruce také přináší nižší tepelné vyzařování. To se námzejména hodí, chceme-li tichý počítač. Méně hřející komponenty můžeme chladit pasivně nebo za pomoci tichých, pomaloběžných ventilátorů.

Menší tepelné vyzařování je také výhodné zejména u zdrojů vyšších výkonů. Např. u zdroje se 75% účinností, který bude dodávat do zátěže (počítače) výkon 400 W, se musí ze sítě dodat 500 W elektrické energie. Rozdíl 100 W se spálí v řídících obvodech zdroje a většina se přemění v teplo. Čím více energie se přemění v teplo, tím více se zdroj ohřívá. Při nejhorších situacích se může zdroj přehřát nebo rovnou shořet. Kvalitnější, hlavně dražší zdroje v sobě mívají zabudovanou ochranu proti přehřátí, ale i tak nám mohou narušit efektivitu práce tím, že se vypnou a my tak přijdeme o naši rozdělanou práci. U serverů, které jsou v klimatizovaných místnostech, se tak může ušetřit na klimatizaci. Nízká teplota polovodičových součástek přispívá k jejich větší životnosti. Méně hřející zdroje mají větší životnost.

Náklady na elektřinu

Počítačové zdroje část přijaté energie přemění na užitečnou energii a část na teplo. Ideální 100% účinnosti nelze dosáhnout z fyzikálních omezení (odpor vodičů, cívek;úbytku na sepnutých tranzistorech, řídících obvodech;...). Vhodným návrhem zdroje a správně zvolenou topologií se však můžeme této ideální hranici pokusit co nejvíce přiblížit. Dnešní zdroje mají účinnost od 70 % do 95 %, jak jsme se mohli dočíst v dřívějších testech zdrojů.

Vliv účinnosti na naši peněženku budu demonstrovat na 3 příkladech. Každý příklad je počítán pro osmihodinový provoz při konstantní zátěži každý den. V tabulkách je spočítáno, kolik zaplatíme za energii, kterou zdroje přemění v teplo. Počítáno pro cenu 3,50 Kč/kWh.

Tabulky a pokračování článku – jen pro přihlášené předplatitele časopisu Computer!

Pokud nejste předplatiteli, můžete si celý článek přečíst v Computeru 24/07, který vychází 20. prosince.

Další článek: Certifikace 80 Plus: proč připlatit za kvalitní zdroj?

Témata článku: Certifikace, Tichý počítač, Fyzikální omezení, Počítačový zdroj, Kvalitní zdroj, Zdroje, Undefined, Celá místnost, Počítačové komponenty, Nízká teplota, Zdroj, Nízká efektivita, Vysoká účinnost, Zdroje energie, Vhodný návrh, Úsporný tranzistor


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 156

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11