Černý sloupek

Lokalizaci Pilota (byť softwarovou!) vám v Unicomu nedovolí nainstalovat svépomocí.
Na úvod prosté konstatování - jak už pozornější čtenář Computeru ví, používám Pilota, kapesní organizér firmy 3Com/U.S. Robotics ovládaný perem. Troufám si tvrdit, že je to jeden z nejlepších výrobků své kategorie, což ostatně potvrzují i jeho obchodní úspěchy - svými 51 % na americkém trhu předstihl i Psion. Jenže jsem Čech a totéž chci po svém diáři. Ulevilo se mi, když jeho prodejce, firma Unicom, nabídla zdarma svým zákazníkům lokalizaci. S prvními dojmy z tohoto rozšíření jsem vás seznámil v 16. čísle časopisu Computer. Nebudu zapírat, lokalizace se mi líbila, mohl jsem psát i číst skutečně česky a bez problémů.

Dlouhodobější zkušenosti s produkty ale někdy vynesou na povrch další, velmi podstatná fakta. Jednou je to poruchovost výrobku, jindy zase jeho (ne)dostupnost na trhu. V případě české lokalizace pro Pilota jde bohužel o špatnou uživatelskou podporu. Naznačím zápletku příběhu - lokalizaci Pilota (byť softwarovou!) vám v Unicomu nedovolí nainstalovat svépomocí, přístroj se musí poslat na převýchovu do firmy.

Cestovat vlakem se nevyplácí

Po dlouhé době jsem využil služeb Českých drah. Jelo se pohodlně, ale bez překvapení, tedy se zpožděním. To nepotěší, zvlášť když spěcháte. Pro uklidnění jsem se rozhodl pro "partičku" Tetrisu, resp. jeho pilotové verze Blocks. Neměl jsem to dělat, rozčílil jsem se podruhé. Zkrátím to: hra, která se na anglickém Pilotu chová zcela normálně, se na české verzi naprosto nekontrolovaně zbláznila. Pomohl reset ... Šeredně jsem se zmýlil, když jsem očekával další bezchybnou funkci systému. Čeština v paměti Pilota sice byla, ale neinicializovaná, tedy nefunkční.

Pár telefonů vše vysvětlilo. Lokalizace provedená a navržená Unicomem funguje jako rozšiřující modul (plug-in) do systémové utility HackMaster. Všechny jeho nainstalované moduly je nutné po restartu systému znovu "nahodit". K tomu je ovšem potřeba onen HackMaster. Naštěstí už jej zájemci o lokalizaci dostanou zdarma (všimněte si prosím zvýraznění jednoho slova).

Nějakou dobu vše fungovalo k plné spokojenosti. Jenže jsem se nepoučil a jednou večer spustil Tetris znovu. Abych neunavoval - tentokrát reset nepomohl, musel jsem na pár minut vytáhnout baterie. Přišel jsem jak o data (která byla naštěstí, vzhledem k charakteru Pilota, uložena na PC), tak i o češtinu. A Pilota jsem musel poslat znovu zpátky do Unicomu.

Slabá brzda konkurence

Věc se má tak - kromě Unicomu v naši republice prodává Piloty i firma CHS Czechia. Aby Unicom, malá česká firma, vítězila v konkurenčním boji s nadnárodní společností, vyvinula si svou lokalizaci, kterou logicky nechce poskytnout zákazníkům CHS. Až potud je vše v pořádku, jenže ona lokalizace není (tedy podle mne) tak úplně čistá vůči systému. Občas dojde k zablokování organizéru. A protože Unicom pro svou češtinu používá poněkud nevhodnou ochranu proti kopírování (zákazníkovi ji sami nahrají do Pilota a nedají k dispozici záložní kopii), jsou v takovém případě problémy. Počítejte se mnou. Koupíte si přístroj za přibližně 11 000 korun (bez DPH) a v případě krize, která může lehce nastat, jej posíláte znovu a znovu na počeštění. Nejen, že platíte poměrně velké peníze za dopravu přístroje, ale také zůstanete pár dní (podle mých zkušeností minimálně tři) bez organizéru, za který jste zaplatili a který chcete používat. Nádhera.

Bohužel v Unicomu asi nikdo nezná software s všeříkajícím názvem Pilot Backup. Slouží k zálohování jakékoli aplikace či datového souboru z Pilota na disk stolního PC ... a naopak.

Zatím neDobrá koupě

Když jsme recenzovali anglickou verzi Pilota poprvé, uvažovali jsme o Dobré koupi. Nakonec jsme si to rozmysleli s tím, že počkáme na verzi lokalizovanou. Jak to ale vypadá, budeme čekat dál, čeština Unicomu dlouhodobě nepřesvědčila. Ne snad, že by byla vyloženě špatná, hrozná je jen její uživatelská podpora.

Bez problémů bude vše až ve chvíli, kdy 3Com vypustí do světa svoji oficiální lokalizaci, která bude k dispozici všem bez rozdílu vyznání, rasy a dodavatele. Ano, je v plánu. Podle našich informací by měla být k dispozici někdy kolem Invexu, i když fúze 3Com - U. S. Robotics mohla termín posunout.

Zatím doufejme, že přístup jinak šikovného Unicomu neznechutí větší množství uživatelů. Byla by to škoda, Pilot je skutečně dobrý.

Poznámka na závěr - veškeré programy, které jsem zde zmínil, jsou k dispozici na http://www.pilotgear.com.

Váš názor Další článek: O internetové gramotnosti našich ministrů

Témata článku: Software, Tetris, Pilot, Nádhera, Slabá baterie, Sloupek, Diáře, Reset, Černý, Česká lokalizace, Sloup, Kapesní diáře, Blocks


Určitě si přečtěte

Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu